Sgk Haberleri Ana Sayfa
19.01.2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ve kamuoyunda küçük  torba kanun olarak adlandırılan Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6385 sayılı Kanun sosyal güvenlik yönünden liseyi bitiren öğrencilerin belirli bir süre sağlık hizmetlerinden yararlanmaları, gazetecilere fiili hizmet zammı, iş kazası ve meslek hastalıkları priminin %2 olması, yersiz yapılan sağlık hizmetlerinin affedilmesi ve emeklilerin bağ-kur kapsamındaki faaliyetlerinden dolayı ödemedikleri sosyal güvenlik destek priminin yapılandırılması gibi bazı haklar getirdi. Bu hakları kısaca  açıklayalım.

Liseyi bitirenler yararlanacak
Bilindiği üzere lise ve dengi okul öğrencileri  liseyi bitirip üniversiteyi kazanmaları halinde liseyi bitirme ile üniversiteye kayıt yaptırma arasında kalan sürede genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekiyordu. Buda mağduriyetlerin yaşanmasına neden oluyordu. Bu mağduriyet giderildi. Buna göre, lise ve dengi öğrenim görülmesi sebebiyle bakmakla yükümlü olunan kişi veya hak sahibi sıfatıyla sağlık hizmetinden yararlandırılan çocuklar, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla bu öğrenimlerini bitirmelerini izleyen tarihten itibaren 120 gün süreyle aynı kapsamda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecekler.

Prim oranı %2 oldu
Kamuoyunda iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası olarak bilinen kısa vadeli sigorta kolları primi 2'ye sabitlendi. Bilindiği üzere kısa vadeli prim oranları %1 ile %6,5 arasında işyerinin tehlike sınıfına göre değişiyordu. Bu oranların belirlenmesinde işyerleri bakımından çeşitli sorunlar yaşanıyordu.01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, işyerlerinin tehlike sınıflarına bakılmaksızın sigortalının prime esas kazancının %2'si olarak belirlendi. Eskiden olduğu gibi bu primin tamamını işveren ödeyecek. %2  oranını %1,5 oranına düşürmeye ya da %2,5 oranına artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Gazetecilere fiili hizmet zammı
01.10.2008 tarihi öncesi gazetecilere fiili hizmet zammı uygulanıyordu. 5510 sayılı Kanun ile birlikte 01.10.2008 tarihinden itibaren fiili hizmet zammı uygulaması gazeteciler için kaldırıldı. Gazetecilerden fiili hizmet zammının kaldırılmaması gerektiğini bir çok yazımda dile getirmiştim. Buna göre basın kartı sahibi  gazetecilere 01.10.2008 tarihinden geçerli olmak üzere bir yıl için 90 gün fiili hizmet zammı uygulaması getirildi. Gazeteciler her 4 yılda 1 yıl fazla çalışmış sayılacak ve bu süre toplamda 5 yıl olarak değerlendirilecek. Gazetecilerin fiili hizmet zammının toplamının yarısı kadar süre  emeklilik yaş hadlerinden indirilecek.
Fiili hizmet süresi zammı uygulanması sonucu verilmesi gereken ek aylık prim ve hizmet belgesi ile yatırılacak primler için 01.02.2013 tarihinden itibaren 3 ay içinde belgelerin verilmesi/primlerin yatırılması halinde idari para cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak.

Affı da  getiriyor 
Genel Sağlık Sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamına girmekle birlikte, asli olarak hak etmediği bir kapsamda(ana, baba veya çocuğu üzerinden) sağlık hizmeti alanlara 31.01.2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetlerine ilişkin Kurumca tahakkuk ettirilmiş veya ettirilecek borçlar, varsa ilgililerin bu nedenle açtıkları davadan vazgeçmeleri halinde tahsil edilmeyecek.  Bu borçlara ilişkin açılmış olan dava ve icra takiplerinden Kurumda  vazgeçecek.

Destek primi yapılandırması
19.01.2013 tarihinden önce  iştirakçi veya sigortalı olup, Bağ-Kur kapsamında vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığı gibi sigortalı sayılmasını gerektirir nitelikte çalışması nedeniyle ilgili mevzuatına göre sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin, 19.01.2013 tarihini takip eden ayın sonu itibarıyla tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları  yapılandırılıyor. Kuruma  sosyal güvenlik destek primi borcu olanların 01.02.2013 tarihinden itibaren dört ay içinde başvuruda bulunmaları halinde sosyal güvenlik destek priminden kaynaklanan sigorta borçları yapılandırılacak.Yapılandırma13.02.2011 tarih ve 6111 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılacak.

e-mail: arif.temir@gunes.com 
Fax: (0212) 481 99 24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
osman cömert 4 hafta önce

gelir vergisi olup *bağ kura kaydı olmayanlara geriye dönük bir af varma

Misafir Avatar
Cemil Karaküçük 6 ay önce

sigortalılık öncesi dogum borçlanması neden çıkarılmıyor

Misafir Avatar
soğan @AYLA DÖNMEZ 10 ay önce

bol soğan ye gerek yok tüp e

Misafir Avatar
hüseyin kulakaç 10 ay önce

4280 gün primim var %61 özürlü raporum var ne kadar emekli maaşı bağlanır 45 yaşındayım 05316624568 saygılar

Misafir Avatar
mehmet @AYLA DÖNMEZ 11 ay önce

  Yönetmelik kamuoyunun gündeminde yer alan ve tüp bebek tedavisi alan kişilerin merakla beklediği deneme sayısının 3’e çıkarılmasına ilişkin herhangi bir düzenleme içermiyor. Bu yöndeki değişikliği bekleyenler bir müddet daha bekleyecek.

Misafir Avatar
AYLA DÖNMEZ 13 ay önce

tüp bebek yasasi ne zaman cikacak 2 den fazla deneme hakki istiyoruz.

Misafir Avatar
idris özargın 13 ay önce

ne torba imiş arkadaş doldura doldura hala bitmediişlerine gelmiyen neacaba.secim sonuna bırakıldı.

Misafir Avatar
şengül köseer 1 yıl önce

doğum borçlanması ne oldu niye hiç kimse yazmıyor merakla bekliyorum

Misafir Avatar
ayşe karabunar @orhan çevik 1 yıl önce

yaş elli bize iş yok sigortamızı doldujrmak için lütfen geriye dönük ödeme yapma şansı verin kadınlara destek bekliyoruz borçlanabilelim dört çocuk banka kredi versin maaştan kessin lütfen sesimizi duyurun saygılarımla

Misafir Avatar
kaya akdemir 1 yıl önce

arif bey torba yasada 2000 sonrası emekli olanlar için intibak yasası geçtimi teşekkürler

Misafir Avatar
fuat mülayim 1 yıl önce

2000yılıönçesi bagkurborclanmasıistiyorum

Misafir Avatar
gürgün pekel @m.k 1 yıl önce

bende bağkur maduruyum doğum borçlanması istiyorum sayın bakanımıza sesleniyorum skg anneleri annede biz bağkurlular anne değilmiyiz benim çocuğumda zor şartlar altında büyüdü neden bize doğum borçlanma hakkı verilmiyor biz annelerde bu vatana bu ülkeye hizmet verdik bizm sucumuz bağkurlu olmakmı o zaman bu devlet neden bağkuru içat etti sayın bakanım soruyorum size tekrar tekrar soruyorum bağkurlular anne değilmi .

Misafir Avatar
deniz 1 yıl önce

işe başlamadan önceki dogumlarada borçlanma istiyoruz
sınırları kaldırın artık nerde eşitlik sn bakanım fatma şahin hala kadınlar çile çekiyor hala eziliyor
özellikle maddi gücü özgürliügü olmadıgından katlanıyor hayatın çilesine kadınları bir kadın gözüyle bakın vedinleyin bizim için bişeyler yapın lütfen bakamım sende kadınsın

Misafir Avatar
fevzi çelebi 2 yıl önce

lütfen geriyedönük tarım pirim borclarına yeniden yapılanma gelsin

Misafir Avatar
ramboooooo 2 yıl önce

emekli maaşlarındaki adaletsizlik giderilecek mi acaba

Misafir Avatar
m.k 2 yıl önce

biz kadınlar hem geriye dönük borçlanma hemde askerlik borçlanması gibi geriye dönük doğum borçlanması istiyoruzzz.kadınların sesini duyun erkeklerle eşitiz

Misafir Avatar
ayşe kozan 2 yıl önce

biz kadınlarda askerlik borçlanması gibi geriye dönük doğum borçlanması istiyoruzzz.

Misafir Avatar
muzaffer yılmaz 2 yıl önce

sgdp kesintilerinin 59 yaşından büyükler için uygulanmayacağı yönünde çalışmaların olduğu söyleniyor acaba doğrumu. ne zaman yürürlüğe girer öğrenebilirmiyim

Misafir Avatar
emine yıldırım 2 yıl önce

geriye dönük borçlanma bekliyoruz saygılarımla

Misafir Avatar
emine yıldırım 2 yıl önce

geriye dönük borçlanma çıkmasını istiyoruz saygılarımla

Misafir Avatar
yasemın yucel 2 yıl önce

neden bızlerde doğum bıclanması yapamıyoruz bıler doğumdan sonra ssklıyız bızlerde askerlik dorclanması gıbı borçlanma vermeliler bızlerınde hakı sadece erkeklere verlımemelı bızlerınde sesını duyurun lütfen

Misafir Avatar
buket bagcı 2 yıl önce

biz bagkurlu bayanlarda bu devlete pirim ödüyoruz neden dogum borçlanması yapamıyoruz. dogum borçlanması vede askerlik borçlanması gibi geriye dönük sesimizi duyurursanız çok seviniriz.

Misafir Avatar
idris özargın 2 yıl önce

bagkura borcu olanları ikiye ayırdılar sana var sana yok diye

Misafir Avatar
zeynep erol 2 yıl önce

birde geriye dönük ara boşlukların yani sigortasız geçen günlerin borçlanılması çıkarsa çok seviniriz

Misafir Avatar
orhan çevik 2 yıl önce

bu mini torba yasadan eski bağkur borçlarınada af gelse veya yapılandırması bozulanlara bir daha hak verilse ne kadar güzel olurdu.hepimiz rahat nefes alırdık.