Yeni Torba Kanunu neler getiriyor.

21 Ocak 2013, 10:08
Yeni Torba Kanunu neler getiriyor.
19.01.2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ve kamuoyunda küçük  torba kanun olarak adlandırılan Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6385 sayılı Kanun sosyal güvenlik yönünden liseyi bitiren öğrencilerin belirli bir süre sağlık hizmetlerinden yararlanmaları, gazetecilere fiili hizmet zammı, iş kazası ve meslek hastalıkları priminin %2 olması, yersiz yapılan sağlık hizmetlerinin affedilmesi ve emeklilerin bağ-kur kapsamındaki faaliyetlerinden dolayı ödemedikleri sosyal güvenlik destek priminin yapılandırılması gibi bazı haklar getirdi. Bu hakları kısaca  açıklayalım.

Liseyi bitirenler yararlanacak
Bilindiği üzere lise ve dengi okul öğrencileri  liseyi bitirip üniversiteyi kazanmaları halinde liseyi bitirme ile üniversiteye kayıt yaptırma arasında kalan sürede genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekiyordu. Buda mağduriyetlerin yaşanmasına neden oluyordu. Bu mağduriyet giderildi. Buna göre, lise ve dengi öğrenim görülmesi sebebiyle bakmakla yükümlü olunan kişi veya hak sahibi sıfatıyla sağlık hizmetinden yararlandırılan çocuklar, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla bu öğrenimlerini bitirmelerini izleyen tarihten itibaren 120 gün süreyle aynı kapsamda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecekler.

Prim oranı %2 oldu
Kamuoyunda iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası olarak bilinen kısa vadeli sigorta kolları primi 2'ye sabitlendi. Bilindiği üzere kısa vadeli prim oranları %1 ile %6,5 arasında işyerinin tehlike sınıfına göre değişiyordu. Bu oranların belirlenmesinde işyerleri bakımından çeşitli sorunlar yaşanıyordu.01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, işyerlerinin tehlike sınıflarına bakılmaksızın sigortalının prime esas kazancının %2'si olarak belirlendi. Eskiden olduğu gibi bu primin tamamını işveren ödeyecek. %2  oranını %1,5 oranına düşürmeye ya da %2,5 oranına artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Gazetecilere fiili hizmet zammı
01.10.2008 tarihi öncesi gazetecilere fiili hizmet zammı uygulanıyordu. 5510 sayılı Kanun ile birlikte 01.10.2008 tarihinden itibaren fiili hizmet zammı uygulaması gazeteciler için kaldırıldı. Gazetecilerden fiili hizmet zammının kaldırılmaması gerektiğini bir çok yazımda dile getirmiştim. Buna göre basın kartı sahibi  gazetecilere 01.10.2008 tarihinden geçerli olmak üzere bir yıl için 90 gün fiili hizmet zammı uygulaması getirildi. Gazeteciler her 4 yılda 1 yıl fazla çalışmış sayılacak ve bu süre toplamda 5 yıl olarak değerlendirilecek. Gazetecilerin fiili hizmet zammının toplamının yarısı kadar süre  emeklilik yaş hadlerinden indirilecek.
Fiili hizmet süresi zammı uygulanması sonucu verilmesi gereken ek aylık prim ve hizmet belgesi ile yatırılacak primler için 01.02.2013 tarihinden itibaren 3 ay içinde belgelerin verilmesi/primlerin yatırılması halinde idari para cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak.

Affı da  getiriyor 
Genel Sağlık Sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamına girmekle birlikte, asli olarak hak etmediği bir kapsamda(ana, baba veya çocuğu üzerinden) sağlık hizmeti alanlara 31.01.2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetlerine ilişkin Kurumca tahakkuk ettirilmiş veya ettirilecek borçlar, varsa ilgililerin bu nedenle açtıkları davadan vazgeçmeleri halinde tahsil edilmeyecek.  Bu borçlara ilişkin açılmış olan dava ve icra takiplerinden Kurumda  vazgeçecek.

Destek primi yapılandırması
19.01.2013 tarihinden önce  iştirakçi veya sigortalı olup, Bağ-Kur kapsamında vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığı gibi sigortalı sayılmasını gerektirir nitelikte çalışması nedeniyle ilgili mevzuatına göre sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin, 19.01.2013 tarihini takip eden ayın sonu itibarıyla tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları  yapılandırılıyor. Kuruma  sosyal güvenlik destek primi borcu olanların 01.02.2013 tarihinden itibaren dört ay içinde başvuruda bulunmaları halinde sosyal güvenlik destek priminden kaynaklanan sigorta borçları yapılandırılacak.Yapılandırma13.02.2011 tarih ve 6111 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılacak.

e-mail: arif.temir@gunes.com 
Fax: (0212) 481 99 24

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 23 yorum mevcut

  • soğan @AYLA DÖNMEZ 3 ay önce yorumlandı

   bol soğan ye gerek yok tüp e

  • hüseyin kulakaç 3 ay önce yorumlandı

   4280 gün primim var %61 özürlü raporum var ne kadar emekli maaşı bağlanır 45 yaşındayım 05316624568 saygılar

  • mehmet @AYLA DÖNMEZ 4 ay önce yorumlandı

     Yönetmelik kamuoyunun gündeminde yer alan ve tüp bebek tedavisi alan kişilerin merakla beklediği deneme sayısının 3’e çıkarılmasına ilişkin herhangi bir düzenleme içermiyor. Bu yöndeki değişikliği bekleyenler bir müddet daha bekleyecek.

  • AYLA DÖNMEZ 6 ay önce yorumlandı

   tüp bebek yasasi ne zaman cikacak 2 den fazla deneme hakki istiyoruz.

  • idris özargın 6 ay önce yorumlandı

   ne torba imiş arkadaş doldura doldura hala bitmediişlerine gelmiyen neacaba.secim sonuna bırakıldı.

  • şengül köseer 7 ay önce yorumlandı

   doğum borçlanması ne oldu niye hiç kimse yazmıyor merakla bekliyorum

  • ayşe karabunar @orhan çevik 7 ay önce yorumlandı

   yaş elli bize iş yok sigortamızı doldujrmak için lütfen geriye dönük ödeme yapma şansı verin kadınlara destek bekliyoruz borçlanabilelim dört çocuk banka kredi versin maaştan kessin lütfen sesimizi duyurun saygılarımla

  • kaya akdemir 7 ay önce yorumlandı

   arif bey torba yasada 2000 sonrası emekli olanlar için intibak yasası geçtimi teşekkürler

  • fuat mülayim 10 ay önce yorumlandı

   2000yılıönçesi bagkurborclanmasıistiyorum

  • gürgün pekel @m.k 10 ay önce yorumlandı

   bende bağkur maduruyum doğum borçlanması istiyorum sayın bakanımıza sesleniyorum skg anneleri annede biz bağkurlular anne değilmiyiz benim çocuğumda zor şartlar altında büyüdü neden bize doğum borçlanma hakkı verilmiyor biz annelerde bu vatana bu ülkeye hizmet verdik bizm sucumuz bağkurlu olmakmı o zaman bu devlet neden bağkuru içat etti sayın bakanım soruyorum size tekrar tekrar soruyorum bağkurlular anne değilmi .

  • deniz 11 ay önce yorumlandı

   işe başlamadan önceki dogumlarada borçlanma istiyoruz
   sınırları kaldırın artık nerde eşitlik sn bakanım fatma şahin hala kadınlar çile çekiyor hala eziliyor
   özellikle maddi gücü özgürliügü olmadıgından katlanıyor hayatın çilesine kadınları bir kadın gözüyle bakın vedinleyin bizim için bişeyler yapın lütfen bakamım sende kadınsın

  • fevzi çelebi 1 yıl önce yorumlandı

   lütfen geriyedönük tarım pirim borclarına yeniden yapılanma gelsin

  • ramboooooo 1 yıl önce yorumlandı

   emekli maaşlarındaki adaletsizlik giderilecek mi acaba

  • m.k 1 yıl önce yorumlandı

   biz kadınlar hem geriye dönük borçlanma hemde askerlik borçlanması gibi geriye dönük doğum borçlanması istiyoruzzz.kadınların sesini duyun erkeklerle eşitiz

  • ayşe kozan 1 yıl önce yorumlandı

   biz kadınlarda askerlik borçlanması gibi geriye dönük doğum borçlanması istiyoruzzz.

  • muzaffer yılmaz 1 yıl önce yorumlandı

   sgdp kesintilerinin 59 yaşından büyükler için uygulanmayacağı yönünde çalışmaların olduğu söyleniyor acaba doğrumu. ne zaman yürürlüğe girer öğrenebilirmiyim

  • emine yıldırım 1 yıl önce yorumlandı

   geriye dönük borçlanma bekliyoruz saygılarımla

  • emine yıldırım 1 yıl önce yorumlandı

   geriye dönük borçlanma çıkmasını istiyoruz saygılarımla

  • yasemın yucel 1 yıl önce yorumlandı

   neden bızlerde doğum bıclanması yapamıyoruz bıler doğumdan sonra ssklıyız bızlerde askerlik dorclanması gıbı borçlanma vermeliler bızlerınde hakı sadece erkeklere verlımemelı bızlerınde sesını duyurun lütfen

  • buket bagcı 1 yıl önce yorumlandı

   biz bagkurlu bayanlarda bu devlete pirim ödüyoruz neden dogum borçlanması yapamıyoruz. dogum borçlanması vede askerlik borçlanması gibi geriye dönük sesimizi duyurursanız çok seviniriz.

  • idris özargın 1 yıl önce yorumlandı

   bagkura borcu olanları ikiye ayırdılar sana var sana yok diye

  • zeynep erol 1 yıl önce yorumlandı

   birde geriye dönük ara boşlukların yani sigortasız geçen günlerin borçlanılması çıkarsa çok seviniriz

  • orhan çevik 2 yıl önce yorumlandı

   bu mini torba yasadan eski bağkur borçlarınada af gelse veya yapılandırması bozulanlara bir daha hak verilse ne kadar güzel olurdu.hepimiz rahat nefes alırdık.

  TÜM YORUMLAR

  nezaman-emekli-olurum emekliyas
  TÜMÜ Yazarlar
  Tümü Anket
  Yaşa takılanlar emekli olmalı mı ?

  Benzer Haberler