Türkiye'den dev adım! Bir ilk niteliği taşıyan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi inşaası bitti

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nin (USET) inşası tamamlandı.

ÖNCE GÖKTÜRK

Yatırım maliyetleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜRKSAT AŞ tarafından karşılanan merkezin işletmesi TUSAŞ tarafından yapılacak olan . Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, kütlesi beş tona kadar olan birçok uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve deneme faaliyetleri gerçekleştirilecek.
Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek merkezde, ilk olarak Göktürk-1 Uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek. Uydu bu testlerin peşinden fırlatma sahasına TUSAŞ’tan gönderilecek. Türkiye, dünyada az sayıda memlekette mevcut bulunan bu tesis sayesinde uzay sistemleri montaj, entegrasyon ve deneme hizmetleri alanında uluslararası oyuncu konumuna gelecek.

AVANTAJ SAĞLAYACAK

Merkez, askeri havalimanına doğrudan bağlantısı sayesinde uydunun kara suretiyle taşınması zorunluluğunu ortadan kaldıracak, güvenlik , maliyet ve risk yönetimi açısından çok büyük avantaj sağlayacak.  Merkezdeki uydu testleri, oluşabilecek elektromanyetik etkileşimlerin saptanabilmesi ve uydu üzerindeki ekipmanın elektromanyetik açıdan birbiriyle uyum içinde çalıştığının doğrulanması amacıyla dış ortamdan arındırılmış odada yapılacak olan . Elektro-dinamik sarsıcılarla gerçekleştirilecek titreşim testlerinde ise fırlatıcının harekete geçmesiyle  su yüzüne mekanik yüklerin uyduya etkisi gözlemlenecek.Yorum Gönder

Etiketleri :