Jüpiter'in Ganymade Uydusunda Tuzlu Su Okyanusu Tespit Edildi

   Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanları Hubble uzay teleskobu ile yaptıkları incelemelerde Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede'in yüzeyinin altında tuzlu su okyanusu olduğunu keşfetti. Ganymede'deki yeraltı suyu miktarının Dünya'daki toplam su miktarından fazla olduğu tahmin ediliyor.

Manyetik alana sahip tek uydu olan Ganymede'in manyetik alanındaki değişimler nedeniyle hareketlenen kutup ışıklarının izlenmesi sonucu, buzlu yüzeyinin altında sıvı okyanus olduğu belirlendi. Jüpiter'in yanı sıra Güneş Sistemi'ndeki de en büyük uydu olan Ganymede hakkındaki incelemelerde uyduda okyanus olabileceği ihtimalini 1970'li yıllardan bu yana göz önünde bulunduran uzmanlar, Hubble'dan gelen son bulguların uyduda bir okyanusun varlığı için en iyi kanıt olduğKöln Üniversitesi'nden Joachim Saur, “1970'li yıllardan beri Ganymede'in bir okyanusa sahip olabileceği yönünde spekülasyon ve çeşitli modellemeler vardı. Artık bu belirsizlikler yok” ifadelerini kullandı. Saur, Hubble'dan gelen son bulguların uyduda bir okyanusun varlığı için en iyi kanıt olduğunu kaydetti.

NASA, söz konusu kutup ışıklarını uydunun kuzey ve güney kutupları etrafındaki bölgelerde gözlemlenen parlak, sıcak elektriklenmiş gaz halindeki şeritler olarak tarif etti.

Jüpiter'n uydusunda suyun varlığı, uyduda yaşam da olabileceği sorularını akla getirdi.
Bilim insanları, daha önce Jüpiter'in diğer uydusu Europa ve Satürn'ün uydusu Enceladus'ta da yüzey altında okyanus bulunduğunu tespit etmişti. Jüpiter'in uydusu Callisto'da da yer altında suyun var olduğu düşünülüyor.unu kaydetti. Ganymede'deki suyun varlığı, uyduda yaşam da olabileceğine yönelik soruları akla getirdi.
SabahYorum Gönder

Etiketleri :