Hacker'lara İlgi Büyüyor

 Hamburg'daki dört günlük doruk yarın tamamlanacak. 2013 yılındaki buluşmaya 9 binden fazla şahıs gelmişti. Bu sene ise salon ve koridorların daha da dolu olduğu görüldü. Sunumlar sırasında Hamburg Kongre Merkezi'nin 3 bin sahıslık ana salonunun tamamıyla dolu olduğu görüldü. Yüzlerce çalışma atölyesinde hackerlar bilgilerini paylaştı, eğitimler verildi. Chaos Computer Club (CCC) sözcüsü Falk Garbsch "Birçok şahıs yaptığımızı doğru buluyor” diye konuştu.

CCC'nin Amerikan istihbaratı NSA çalışanı Edward Snowden'ın yaptığı ifşaatlar sonrasında 1000 yeni âza kazandığı belirtiliyor. Chaos Computer Club, devletin ve şirketlerin vatandaşların kişisel bilgilerini toplamasına karşı çıkıyor. Yıllık buluşmaya gösterilen alaka de derneğin bu yöndeki siyasi taleplerinin kuvvet kazanmasını sağlıyor.

Zirveye katılan bilgisayar kullanıcıları, kişisel verilerini korumak amacıyla şifreleme sistemleri kullanıyorlar. Güvenlik uzmanı ve aktivist Jacob Appelbaum, geliştirdikleri yazılımları Amerikan saklı servisi NSA'in bile çözemeyeceğini ifade etti. Appelbaum, elektronik postaları korumak için PGP adlı emniyet programının ya da chat kayıtlarının şifrelenmesini sağlayan OTR eklentisinin casusların görüşme kayıtlarına ulaşmasına mani olduğunu söyledi. Appelbaum buna karşılık şifreleme protokolü SSL'in ve güvenli veri iletimi için kriptografik file protokolü SSH'nin NSA tarafından aşılabileceğini belirtti.

©Deutsche Welle TürkçeYorum Gönder

Etiketleri :