Facebook'tan kullanıcılarına yeni yıl özürü

 Al Jazeera'de yer alan habere göre; Facebook'un tüm kullanıcılarına sunduğu 'Harika bir yıldı' başlığı altında kullanıcıların 2014 yılı içinde paylaştığı fotoğrafları otomatik olarak seçilip kullanıcının onayına tabi olmak kaydıyla paylaşılmaya başlandı. Seçilen fotoğrafları rastgele belirleyen bir algoritma kullanan Facebook, kullanıcıların canını sıkacak görüntüleri de bu özel albüme ekleyince olanlar oldu.

FACEBOOK NEDEN ÖZÜR DİLEDİ

Bir web tasarımcısı olan Eric Meyer, 'Harika bir yıl oldu, bir parçası olduğun için teşekkür ederiz' sloganı altında paylaşılan fotoğrafları arasında ölen kızının görüntülerini fark etti ve kaleme aldığı blog yazısında Facebook'u düşüncesizlikle suçladı. Facebook'un bunu kasıtlı yapmadığının farkında olduğunu belirten Meyer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Facebook geride kalan yılımızın ne kadar harika olduğunu hatırlatmaya çalışırken partilerde veya tekne gezilerinde çekilen selfie'leri bir araya getirmeye çalışıyor. Ancak sevdiklerini kaybeden, hastanede uzun günler geçiren, boşanan veya işini kaybeden de sayısız insan var".

Washington Post'ın haberine göre Facebook'un 'Bir yılın özeti' özelliğini geliştiren isimlerin başında yer alan Jonathan Gheller, Meyer'in yazısının ardından özür dilerken, uygulamanın sevildiği kadar bu gibi durumlarda pek de iyi bir şey olmadığını anladığını belirtti. Eleştirinin haklı olduğunun altını çizen Gheller, 'gelecek yıl daha iyisini yapacağız' demeyi de ihmal etmedi.Yorum Gönder

Etiketleri :