Facebook ve İnstagram Neden Çöktü ?

 

Bu sabah yaklaşık 1 saat süreyle Facebook ve Instagram açılamadı. Olayın bir siber saldırı sonucu gerçekleştiği iddia edilirken, Facebook bugün neden açılamadığı konusunda bir yazı yayınladı.
Facebook yöneticileri, Facebook ve Instagram’a erişimin bu sabah sekteye uğramasının Lizard Squad adlı hacker grubundan kaynaklandığı iddialarını reddetti. Facebook açıklamasında, erişim sorununun hacker grubu Lizard Squad’dan değil, kendi mühendislerinin hatasından kaynaklandığını bildirdi.
Facebook’ta yayınlanan açıklamada “Bu sabah pek çok kişi Facebook ve Instagram’a ulaşmak konusunda sorun yaşadı. Bunun sebebi 3. bir partinin saldırısı değil, yayına aldığımız bir değişikliğin konfigürasyon sistemimizi etkilemesiydi. Problemi çözmek için hızlıca harekete geçtik ve her iki hizmetimiz de, yüzde yüz çalışmakta” denildi.
Açıklamada kimsenin bilgilerinin “tehlikeye düşmediği” de belirtildi.
Peki Lizard Squad iddiasının kaynağı nedir?
Facebook ve sahibi olduğu fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'ın, kendilerini "Kertenkele Timi" (Lizard Squad) olarak adlandıran bilgisayar korsanları tarafından çökertildiği iddia edilmişti.
BBC Türkçe’de yer alan habere göre, bu iddiaya grubun Twitter sayfasından attığı ve çöken sitelerden söz ederken #LizardSquad etiketini kullandığı bir mesaj neden oldu.
Adı son zamanlarda sık sık gündeme gelen Lizard Squad, son olarak Malezya Havayolları'na düzenlenen siber saldırıları üstlenmişti.
Noel döneminde de yine aynı grup Sony ve Microsoft'un oyun konsollarına düzenlenen saldırıları kendisinin yaptığını duyurdu.
Ocak ayının başlarında İngiltere'de bir kişi PlayStation ve Xbox saldırıları soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.
İngiltere'nin kuzeybatısındaki Southport kentinde gözaltına alınan 18 yaşındaki genç, gizli veritabanlarına izinsiz erişmekle ve ABD'li yetkililere kasıtlı olarak yanlış bilgi vermekle suçlanıyordu.
Lizard Squad kimdir ve bundan sonra sanal alemi neler bekliyor?
Timin üyesi olduğunu söyleyen ve kendisini 'Üye İki' olarak tanıtan 22 yaşındaki bir kişi "Eylemlerimizi yapabildiğimiz için yapıyoruz" diyor.
Sony ve Microsoft'a düzenlenen saldırılarda amacın bu iki şirketin güvenlik zaaflarını ortaya koymak olduğunu da vurguluyor.
Üye İki, BBC'nin sorularını yanıtlarken "Microsoft devasa bir şirket. Sizce de bu tür saldırıları engelleyebilmeleri gerekmez mi?" dedi.
Toplumun değerlerindeki değişimleri de sorgulayan Lizard Squad üyesi "Noel, çocukların bilgisayar oyunları ya da yeni oyuncaklarıyla oynadığı bir zaman mı, yoksa aileleriyle Noel'i kutladıkları bir tatil mi olmalı?" diye sordu.
Lizard Squad kimleri hedef alıyor?
Grup saldırı düzenlediği internet sitelerine Lizard Squad imzasını bırakıyor.
Oyun sitesi Machinima'ya düzenlenen saldırı sonrası sitede Criminal (Sabıkalı), Jordie, Pain (Acı) and Plague (Salgın) isimlerini görmek mümkündü. Bunlar Lizard Squad'ın bilgisayar korsanlarının takma adları.
Grubun siber saldırılar harici aktiviteleri ise daha çok Twitter üzerinden takip edilebiliyor. Paylaşılan mesajların büyük kısmında saldırı düzenlenen hedeflerle dalga geçiliyor ya da yeni siber saldırıların yolda olduğu iddia ediliyor.
Machinima sitesi saldırıya uğradığında açılış sayfasına girenler Lizard Squad’ın Twitter profil fotoğrafıyla karşılaşmıştı.Lizard Squad'ın saldırılarına maruz kalan şirketler arasında bilgisayar oyunu yapımcısı EA Games'ten, Microsoft oyun konsolunun internet hizmeti olan Xbox Live'a kadar çok sayıda şirket bulunuyor.
Her ne kadar Lizard Squad adından sıkça söz ettiriyor olsa da, büyük hedeflere saldıran başka bilgisayar korsanları da var. Ocak ayının başlarında Sony'nin film yapımcısı kolu Sony Pictures Entertainment'a düzenlenen siber saldırılarda aralarında henüz vizyona girmemiş filmlerin senaryolarının da olduğu bir dizi gizli belge çalındı ve internet üzerinden sızdırıldı. Daha sonra saldırıların sebebinin Interview (Röportaj) adlı film olduğu ortaya çıktı. Sony'nin yapımcılığını üstlendiği bu komedi filminde iki ABD'li CIA ajanının Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast girişimi konu ediliyordu.
Bu tür siber saldırıları düzenleyen korsanlar her zaman polisten kaçamıyor. 2011'de birçok siber saldırı gerçekleştiren dört İngiliz bilgisayar korsanı geçtiğimiz yıl Nisan ayında hapis cezasına çarptırılmıştı. Dört İngiliz'in üyesi olduğu düşünülen Lulzsec grubunun lideri ise bir ay sonra, Mayıs'ta Avustralya'da gözaltına alındı. (BBC Türkçe)Yorum Gönder

Etiketleri :