Facebook Sarhoş Fotoğraflarını Engellemek İçin Çalışma Başlattı

 Facebook dahihane fikirlerine ve yazılımlarına bir yenisini eklemeyi planlıyor.Teknolojiyi en iyi şekilde kullanana Facebook görüntü tanıma ayrılacalığı ve suni zeka özelliklerinin bir sisttem ile fotoğraflardaki sarhoş ve ayık ifadeleri birbirinden ayırarak sarhoş halde çekilen fotoğrafların paylaşılmasına izin vermeyecek.


Yeni yazılım ile fotoğrafı paylaşan kullanıcıya ''patronunun veya ailenin bu fotoğrafı görmesini istediğinden eminmisin'' sorusu sorulacak.

Sarhoş fotoğraflara mani olacak sistem, Facebook'un suni zekâ inceleme laboratuvarı sebebi ile açıklandı.

Wired dergisine konuşan Yann LeCun, 'Facebook'ta dijital asistan' yaratmak istediğini söyledi. LeCun, bu dijital asistanın gelecekte, kullanıcının izni yapılmaksızın başkası sebebi ile Facebook'a yüklenen fotoğrafların da belirleme edilmesine destekçi olabileceğini anlatım etti.

DURUM METİNLERİ DE İNCELENECEK

Facebook'ta halihazırda yüzlerin tanınmasına ve satın alanların fotoğraflarda başka kullanıcıları etiketleyebilmelerine (tag'leyebilmelerine) destekçi bulunan görüntü tanıma teknolojisi kullanılıyor.

Facebook suni zekâ yazılımıyla bağlantılı teknolojileri giderek daha sık kullanmaya başladı. Bir sonraki adım da, 'durum (statü) paylaşım metinlerinin' incelenmesi ve müsait etiketlerin otomatik şekilde önerilmesi olacak.

LeCun ayrıca, gelecekte bu dijital asistanın 'arkadaşlarla etkileşime aracılık edeceğini' söyledi. Fakat, kullanıcılar ve gizlilik hakkı savunucuları bu tip servislerin direkt dayatılmak yerine satın alanların onayı alınarak yapılmasını istek edeceğinden yeni özellikler münakaşa yaratabilir.

Yorum Gönder

Etiketleri :