12 Dolarla Google'u Satın Aldı Yer Yerinden Oynadı

Google'un internet alan adını ( Google.com) 1 dakikalığına satın alan Amerikalı öğrenci Sanmay Ved'ten hemen geri alıp 10 bin dolar teselli ikramiyesi verdi.

Google.com arama motorunun internet alan adını (domain name) 1 dakikalığına satın alan bir gence Google para ödülü verdi. İsim hakkı konusunda yapılan idari bir hata, Amerikalı öğrenci Sanmay Ved’in 29 Eylül’de kontrol hakkını satın almasına neden oldu. Van, Google.com’u bir dakika kadar kontrolünde tuttu. Fakat şirket olayı fark edince satın alma işlemini iptal etti. Bu hatayı ortaya çıkardığı için Google, Ved’e para ödülü verdi. Ved ise bu parayı hayır kurumlarına bağışladı.

Ödülün miktarı açıklanmadı ancak bazı kaynaklar 10 bin doların üzerinde olduğunu bildiriyor. Sanmay Ved ise LinkedIn sayfasında yaptığı açıklamada, daha önce çalıştığı Google ile ilgili alan adı hakkını bir süredir gözetim altında tuttuğunu söyledi. İşletme alanında yüksek lisans yapan Ved, 29 Eylül sabahı Google’ın kendi sitesinde satın alma hizmetleri bölümünü tararken, Google.com isminin satılık olduğunu fark etmiş. Kredi kartıyla 12 dolarlık bir ödeme yaptıktan sonra siteyi satın aldığına dair bir teyit mesajı almış.

Google’ın idari ekibinden yağan mesajların ardından satın alma işleminin iptal, 12 doların da iade edildiği mesajı gelmiş. Google’ın güvenlik ekibi bu zafiyeti ortaya çıkardığı için Ved’e ödül verdi.  

 Yorum Gönder

Etiketleri :