SGK Gençlerin Sağlık Sigortalarını Uzattı !

Mezuniyetten sonra sağlık sigortası, Okuldan mezun olanlar kaç yıl sigortalı sayılacaklar, Genel sağlık sigortası son durum son haberler 2016...

Okuldan mezun olan gençlerin sağlık sigortası önemli bir problem teşkil ederken 10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete mezuniyetten sonra sağlık sigortası sıkıntısı yaşayan gençlere müjde verir nitelikteydi. Resmi Gazetedeki karara göre işsiz kalan yeni mezun gençlerin sağlık sigortası 2 yıl daha uzatıldı.

Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Basri Tümsek, lise mezunlarında 20, yükseköğrenim mezunlarında 25 yaşını geçmemek üzere, okullardan mezun olanların 2 yıl daha genel sağlık sigortalısı sayılacağını ve sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerini belirtti.

SGK Müdürü Tümsek, 10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6663 sayılı Kanunun 26 ve 27. maddelerine göre, 5510 sayılı kanunun 67. Maddesinin 4. Fıkrasının değiştiğini hatırlattı.

Mezuniyetten Sonra Ne Kadar Süre Sağlık Sigortasından Faydalanılabilecek ? 
İl müdürü Tümsek, “Getirilen yeni düzenlemeyle Kanunun yürürlük tarihinden sonra lise ve dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yüksek öğrenimden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek kaydıyla mezuniyet tarihini takip eden günden itibaren iki yıl süreyle sağlık hizmetinden faydalanacaklardır. Kanunun yürürlük tarihinden önce mezun olanlar henüz iki yıllık süreyi doldurmayanlar mezuniyet tarihini takip eden günden itibaren iki yıllık sürenin tespiti yapılacaktır. Bu kapsamda olanlar, 10/02/2016 tarihi sonrasında 2 yıllık süreden kalan süre kadar sağlık hizmetinden faydalandırılacaktır” dedi. İl Müdürü Basri Tümsek bu konuda ayrıntılı bilgi almak için İl Müdürlüğüne ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunulabileceğini de sözlerine ekledi.Yorum Gönder

Etiketleri :