Geriye dönük eksik ödenen SSK prim günlerini tekrar kazanma

İşveren isterse geçmiş çalışmalarınızı bildirebilir
 
Soru: Ağustos 2012 de işe başladım. Süreli sözleşme ile 2 yıllık kontratım var. Fakat işe girişimi Aralık 2012 de yapmışlar. Primlerimi Ağustos -Aralık arası yatırmamışlar.Aralık 2012 itibarı ile primlerim ödenmeye başlanmış. 4 aylık primim ödenmedi, bahane olarak istenen evraklarımı vermediğimi söylüyorlar. Ağustos 2012 den bu yana sözleşmede belirtilen maaşım banka aracılığı ile ödeniyor.Ödenmemiş 120 günlük primim için ne yapabilirim?
 
ÖMER
 

Cevap: İstenen evrakı vermemişseniz işverenin işe başlatmaması lazım. İşe başlatacak, ücretleriniz banka hesabınıza yatıracak, ama sigortanızı yapmayacak. İşveren kendi kendini yakmış durumda. Çünkü, her hangi bir denetimde çok kolay olarak sizi 4 ay kayıt dışı çalıştırdığı ortaya çıkar. Ve işverenin başı ağrır. İşverenle görüşün, işveren isterse geriye yönelik olarak iptal ve ek bildirge vererek çalışmalarınızı kuruma bildirebilir. Tabi bu durumda idari para cezası, ve geciken süre içindegecikme cezası ve gecikme zammı ödemesi gerekir.
 
Ekrem SARISU – POSTAYorum Gönder

 1. ipek oğuz diyor ki:

  ben 1982 girişli ssk lı oldum şu an 3350 günü tamamladım ve 40 yaşında emekli olabilim ama 5000 iş gününü tamamlamadığım için emekli olamıyorum geriye dönük ödeme yapabilirmiyim bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler:

  1. mustafa yılmaz diyor ki:

   peki işyeri ne kadar ceza öder böyle bir durumda

   Etiketleri :