Doğum borçlanması ve erken emeklilik

Okurumuz Mine Aytaç soruyor: “Annem 03.03.1962 doğumlu. Sigorta giriş tarihi 01.04.1989. Şuan 3207 gün primi var. Bunlara ek olarak iki doğumunu borçlanırsa ne zaman emekli olabilir? Teşekkür ederim.”

Sayın okurumuz, anneniz ilk işe giriş tarihine göre kademeli sistemde emekli olmayı hakedenlerden. Bilindiği üzere kademeli sistemde prim ödeme gün sayısı yanında emekli olabilmek için kademenin gerektirdiği yaşı da doldurmak gerekiyor.

Annenizin ilk işe giriş tarihi 0104.1989 olduğu için yeni Kanundaki adıyla 4/1-(a) eski adıyla SSK koşullarından emekli olabilmesi için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5300 gün prim ödeme gün sayısını tamamlaması gerek.

Annenizin tabi olduğu yaş şartı ise 45. Kademeli sistemde işe girişi erken olan sigortalılar daha erken yaşlarda emekli olabiliyorlar.

Annenizin yaşı şuan 51. Dolayısıyla yaş şartını yerine getirmiş. Sigortalılık süresi de 20 yılı geçmiş durumda. Tek eksiği var ki o da prim ödeme gün sayısı. Yaklaşık 2100 gün eksiği bulunuyor.

Doğum Borçlanması Eksik Günleri Tamamlar

Annenizin bu eksik günleri tamamlaması için doğum borçlanması yapabilmesi mümkün.

Doğum borçlanması en fazla iki çocuklar sınırlı olmak üzere yapılabiliyor. Çocuğun yaşaması ve doğum sonrasındaki borçlanılacak iki yıl içerisinde annenin çalışmamış olması şartı var. Eğer doğumdan sonraki iki yıl içerisinde çalışmış ise yalnızca çalışmadığı süreleri borçlanabilmesi mümkün.

Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4/1-(a) kapsamındaki sigortalı kadının, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreleri borçlanılabilir. Doğum borçlanmasında en fazla iki çocuk ile sınırlı olmak üzere yapılabilmektedir. Borçlanılacak dönemde çalışılmamış olması şarttır.

Anneniz eksik günlerinin bir kısmını tamamlamak içinyaptığı her doğumu yirmi dört aya kadar, toplamda kırk sekiz aya kadar borçlanabilir. 01.01.2013-30.06.2013 tarihleri arasında yani Temmuz’un 1’ine kadar en az borçlanma tutarı aylık da aylık 313 TL 16 Kuruştur. İki yıl (720 gün) borçlanmanız halinde her doğum için en az 7.515 TL 65 Kuruş, iki doğum için toplamda 15.031 TL 30 Kuruş ödemesigerekmektedir.

Doğum Borçlanması Emekliliği Erkene Alır mı?


Borçlanmayı şuan olduğu gibi emeklilik aşamasında dayapmanız mümkündür. Hangi tarihte borçlanma yapıyorsanız o tarihteki asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasında sizin belirleyeceğini tutarın %32’si oranında prim ödeyeceksiniz.Asgari ücret üzerinden borçlanmanızı tavsiye ederiz.

Doğum borçlanması ilk defa sigortalı olarak çalışılmaya başlanılan tarihten sonraki doğumların borçlanılması imkanını getirdiği için emeklilik tarihini erkene çekmez. Askerlik borçlanması yada yurtdışı borçlanma gibi sosyal güvenlik uygulamalarının aksine doğum borçlanması yalnızca eksik günlerin tamamlanmasını sağlar.

Eksik Günler İçin İsteğe Bağlı Ödeyebilirsiniz


Annenizin iki doğum süresini de borçlanması halinde 720 gün prim kazanması mümkün. Ancak yine prim gün sayısı 1400 gün, yani yaklaşık 4 yıl, eksik kalıyor.

Bu süreyi bir işyerinde kendi durumuna uygun bir işe girerek tamamlaması halinde SSK koşullarından dört yıl sonra emekli olabilmesi mümkündür.

Öte yandan anneniz çalışamayacak durumda ise yada çalışmak istemiyor ise primlerinizi isteğe bağlı sigorta şeklinde de ödeyebilirsiniz. Ancak belirtelim ki isteğe bağlı SSK kalktı. İsteğe bağlı olarak yatırılan primler Bağ-Kur’a sayılıyor. Eğer anneniz son 3,5 yıldan fazlasını, yani asgari 1261 günü Bağ-Kur şeklinde öderse bu kez hem alacağı emekli aylığı daha düşük olur, hem de emeklilik koşulları değişir.

Bu yüzden imkanı varsa annenize sigortalı bir işe girerek çalışmasını ve bugünden itibaren kesintisiz çalışması halinde, eksik günlerini tamamlamasını müteakip 2017 Nisan ayında emeklilik dilekçesi vermesini tavsiye ederiz.Yorum Gönder

 1. m.yetişkin diyor ki:

  doğum borçlanması keşke hiç çıkmasaydı. yok ssk lı olacak,diğerleri olmaz,ssk dan önce çalışması varsa olur, yoksa olmaz. annelere eziyet.sigortası eksik olan kadınların çoğu 50 yaşı geçmiş,iş bulamayan ve de çalışamayanlar. biraz ödenmiş pirimi var.parasını verip artırmak istiyorsa bunda ne art niyet olabilir. devlet borçlanmadan dolayı zarar ediyorsa,o zaman askerlik ve yurt dışı borçlanmasını da kaldırsın. kadınlara boşuna umut vermesinler.

  1. aysel atilla diyor ki:

   lütfen bakanımız faruk çelik e seslenmek istiyorum 2 doğumumu çalışmadan önce yaptım bizlerde askerlik borçlanması gibi borçlanmak istiyoruz.bizi duyun.yaşım 57

   1. gonul ates diyor ki:

    1991 /1996 iki dogum sgk baslangicim 2007 dogum borclanmasi yapabilirmiyim tesekkurler

    1. gonul ates diyor ki:

     1991 /1996 iki dogum sgk baslangicim 2007 dogum borclanmasi yapabilirmiyim tesekkurler

     Etiketleri :