Sgk Haberleri Ana Sayfa
Erkekler için askerlik borçlanmasında olduğu gibi, bayanlar da doğum sebebiyle çalışma hayatından ve sosyal güvenceden yoksun kaldıkları süreleri borçlanabilecekti. Borçlanma, en fazla iki çocuk için ve doğumdan sonraki çalışmadan geçen iki yıllık süre için sınırlıydı.

Bayan okurlarımızdan ve eşlerinden doğum borçlanmasına dair çok soru aldığımız için güncel uygulamayı özetlemekte fayda var.

Şu anki uygulamada doğum borçlanması hakkından sadece doğumdan önce SSK'lı çalışması bulunan bayanlar yararlanabiliyor.

Buna göre:


· Doğumdan önce SSK'lı çalışması bulunmayan,

· Doğumdan önce çalışması olan fakat SSK kapsamında değil de diğer sandıklar kapsamında çalışması bulunan,

· Doğumdan önce SSK'lı olmakla birlikte, doğumdan sonraki iki yıllık sürede çalışan veya isteğe bağlı prim ödeyen bayanlar

doğum borçlanmasından yararlanamıyor. Kapsam dışında kalan bayanların yargı mücadelesi oldu fakat halihazırda bayanlar lehine çıkmış Yargıtay kararı bulunmuyor.

Diğer taraftan doğum borçlanması yapan bayanların, borçlandıkları sürelerin hangi statüye sayılacağı, en son prim ödedikleri/çalıştıkları statüye göre belirleniyor.

Dolayısıyla örneğin borçlanmasının SSK'ya sayılmasını isteyen bir bayanın, Bağ-Kur kapsamında çalışırken veya isteğe bağlı prim öderken borçlanma yapmaması gerekiyor. Bu bayanların önce Bağ-Kur'dan veya isteğe bağlı sigortadan çıkmaları, sonra borçlanma talebinde bulunmaları gerekiyor.

Son olarak, hatalı borçlanma yaptığını düşünen veya borçlanmadan vazgeçen bayanlar için bir defaya mahsus olarak borçlanmaları iptal edilip, primleri SGK tarafından iade edilebiliyor.

Sadettin Orhan - BUGÜN


19 Mart 2013 Salı 11:22

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
emine ören 1 yıl önce

geberesiceler şu mültecilerle ilgileneceğinize benim doğum borçlanmam ile ilgilenin 50 yaşımda sigorta dolduracağım diye otellerde turistlerin boklu yataklarıyla uğraşıyorum inşaallah sizin karılarınızda bizden beter olurlar mevlam büyük tabi inancınız var ise

Misafir Avatar
M.K 2 yıl önce

sanki kadinlar 2.sinif vatandaş erkekler nasil borçlaniyorsa kadinlarda öyle doğum borçlanmasi yapsinlar anayasada herkes eşit

Misafir Avatar
kızbes alturk 2 yıl önce

doğun yatıktan sonra ssklı olan kadınlar bu kanun kapsamıyormu

Misafir Avatar
gülden arslan 2 yıl önce

annem ben 16 aylıkken ölmüş ssk doğum borçlanmasını kabul etti 6 ay kadar emekli maaşı aldım fakat ankaradan kesildi maaş gerekçe annemle aramda 2yıl olmaması 6oo gün ödedim.anladıgım kadarıyla 480 günden fazla ödeyemiyormuşum hatalı olan ssk memuru baştan yanlış hesaplama yapmış ben neyapabilirim nasıl düzelir annemin günleride kayıp çıkmıyor yani bu 120 günü bulamıyorum lütfen bana bir yol gösterin.çoçugumla yaşıyorum çok ihtiyacım var bu emekli maşına başka gelirim yok

Misafir Avatar
nejla demiryürek 2 yıl önce

sayın başbakan pozitif kadın haklarını savunurken nasıl olurda çalişan kadınlar arasında ayrmcılık yapar.bu yanlışın enkısa zamanda sayın başbakanın düzeltecegini umuyor.kadınlar ve şahsım adına saygılarımızı arz ederiz.

Misafir Avatar
şükran 2 yıl önce

neden bu konu bu kadar karışık anlamıyorum. erkek lerin askerlik borçlanmasındaki şartlar ne ise doğum borçlanmasındaki şartlarda o olsun. bu kadar basit. bişeyi ne kadar da bulandırdılar.

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku