"En Çok Taraftar Kimde ?" Anketi Tamamlandı, İşte Sonuçlar !

En Fazla Taraftar Hangi Takımda 2016, ANDY-AR Taraftar Anketi Sonuçları, En Çok Taraftarı Olan Takım, Galatasaray Taraftar Sayısı, Fenerbahçe Taraftar Sayısı, Beşiktaş Taraftar Sayısı...

Ülkemizde yıllardır süregelen "En Çok Taraftar Hangi Takımda" polemiğine nokta konuldu. Türkiye'nin en kapsamlı taraftar araştırması sonunda tamamlandı. ANDY-AR mart ayının ilk günlerinde başlattığı ankette 81 ilde taraftarın nabzını tuttu, en çok merak edilenleri sordu. Çok tartışılan “Kimin en çok taraftarı var?” sorusu yanıt buldu.

Kantitatif araştırma tekniklerinden CATİ (telefonla görüşme yöntemi) uygulanarak tamamlanan ankette sosyo-ekonomik, sosyo-demografik gruba mensup kişilerden yaş, eğitim, mahalle/semt kotalarına göre tesadüfi olarak ulaşılan kişilerle görüşüldü. Deneklerin yüzde 63.3'ünü erkekler, yüzde 36.7'sini kadınlar oluşturdu. İşte o Anketten Detaylar...

EN ÇOK TARAFTAR KİMDE ?
Ankette sorulan “Hangi takımın taraftarısınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 32.5'i “Galatasaraylıyım” dedi. Fenerbahçelilerin oranı yüzde 30.4, Beşiktaşlıların yüzde 16.7, Trabzonsporluların yüzde 5, Bursasporluların yüzde 2.4, Eskişehirsporluların yüzde 2, Konyasporluların yüzde 1.8, Sivassporluların yüzde 1.6, Kayserisporluların yüzde 1.3.
Yüzde 2.5 ise herhangi bir takımın taraftarı olmadığını söyledi.

EN FAZLA ÜNİVERSİTE MEZUNU HANGİ TAKIMDA 
Ankette taraftarlara eğitim durumları soruldu. İlkokul mezunlarının oranı Beşiktaş'ta yüzde 19.6, Fenerbahçe'de yüzde 20.5, Galatasaray'da yüzde 23.2, Trabzonspor'da ise yüzde 25.5 olarak gerçekleşti. Normal lise mezunları Beşiktaş taraftarlarının yüzde 20.7'sini, Fenerbahçelilerin yüzde 21.7'sini, Galatasaraylıların yüzde 18'ini, Trabzonsporluların ise yüzde 21.6'sını oluşturdu. Üniversite mezunlarının oranı Beşiktaş'ta 23.7, Fenerbahçe'de 18.3, Galatasaray'da 16.3, Trabzonspor'da ise yüzde 12.5 oldu. Alınan yanıtlar en çok üniversite mezununun Beşiktaş'ta, lise mezununun Fenerbahçe'de, ilkokul mezununun Trabzonspor'da olduğunu gösterdi.

Yaş gruplarına göre yapılan değerlendirmede, araştırmaya konu en genç grup olan 18-24 yaş aralığında en büyük yüzdeye Galatasaray sahip oldu. Bu yaş grubunda ankete katılanların yüzde 16.8'i sarı-kırmızılı renklere gönül verdiğini söyledi. 18-24 yaş aralığındakilerin yüzde 16.2'si Beşiktaşlı, yüzde 15.7'si Fenerbahçeli, yüzde 9.8'i Trabzonsporlu. 55 üstü yaş grubunda ise yüzde 19.6 Bordo- Mavililerin, yüzde 19.5 Fenerbahçe'nin, yüzde 19.3 Beşiktaş'ın, yüzde 16.8 Galatasaray'ın taraftarı.

 Yorum Gönder

Etiketleri :