Sosyal güvenlik destek primlerinin emekli maaşına bir etkisi var mı?

Destek priminin emekliliğe etkisi var mı?

Soru: Bir işyerinden 17 yıl önce emekli oldum. 13 yıldan beri sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışıyorum. 13 yıldır ödediğim primlerin emeklilik maaşına katkısı olur mu? Furkan S.

Cevap: Sosyal güvenlik destek primlerinin emekli maaşına bir katkısı bulunmuyor. Sayın Furkan S, emekli maaşınızı kestirip normal prim ödemeniz gerekiyordu. Bu şekilde ödeyeceğiniz primler yüksek ücretten yatmış olsaydı emekli maaşına katkısı olurdu.

Arif Temir - GüneşYorum Gönder

 1. mehmet nurettin inel diyor ki:

  ben emekliyim 2000 2002 arası bir işyeri açtım sgdp beni kapsıyormu aylığımdan araştırılmadan kesinti yapmışlar haksız kesinti yapılan emeklilere paraları iade edilecekmi saygılar tşkr. ederim.

  1. neriman kanberiz diyor ki:

   merhabalar babam 17 yıl önce emekli oldu emekli olduktan sonra da kendi iş yerini açtı fakat kesinti yapıldığını sanıyordu ama sgdp kesintisi yapılmamış son çıkan torba yasadan faydalanmak için ihtiyarlık sigortası (unkapanı)na giderek müracat etti ve maaşından 7000 tl lik kesinti için sgdp kesintisi:129.56 tl gecikmiş sgdp kesintisi:215.93tl olarak kesinti yapılmaya başlandı muhasebecimizin yönlendirmesi ile bugün şişli bağkur binasına gitti 6111 sayılı kanun ile 9.444tl lik bir borç daha çıkarılmış 18 taksite bölünerek 2 ayda bir 349.73 tl lik ödeme yapmamız gerekiyormuş hem maaştan kesinti hemde bankaya elden para yatırılması normalmidir sgk adı altında birlesen ssk bağkur şimdi ayrı elden para kesintisi yapmakta beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

   Etiketleri :