Hizmet tespit davası açma süresi nedir ?

SORU 1

Sayın ALİ TEZEL , 01/08/1989 tarihinde sigortaya giriş yaptım. SSK'lı olarak toplam gün sayım 2.289. Ancak özel dershanelerde öğretmen olarak görev yaptığım bu süreçte sigortalarımın yatmadığını yıllar sonra emekliliğin ve gün sayısının önemini anlayınca fark ettim.

Olayın vehametini anlamanız için şöyle örneklendireyim; tüm yıl çalıştığım 1996 yılında toplam 45 gün, 1997 yılında 60 gün 1998 yılında 105, 1999 yılında 68 gün  diye devam eden eksik pirim ödemelerimle karşılaştım. Bu eksik pirim yatırımı 2004-2008 yıllarında çalıştığım son dershaneye kadar malesef devam etmiş. Ancak 2004 öncesi çalıştığım bu dershanelerin ikisi de şu an kapanmış olan, iflaslarını açıklayan dershaneler.

1.Sorum: Şahidim ve elimde resmi belgem olmadan geriye dönük herhangi bir hak arama talebim olabilir mi?

Çalışmayı bırakınca 23/10/2008 tarihinde isteğe bağlı sigortalı olarak pirim ödemeye başladım ve şu ana kadar düzenli olarak da ödüyorum.

2.Sorum: SSK emeklisi olmak için ne zaman yine sigortalı olarak işe başlamam lazım?

3. Sorum: 25/03/2002 doğumlu bir kızım var. Çocuk borçlanması yapsam bu emeklilik yaşımı etkiler mi? Bu nedenle SSK'ya hemen geçmem mi lazım? Handan Kızıltürk

HİZMET TESPİT DAVASI 5 YIL İÇİNDE ŞAHİT-BELGEYLE AÇILABİLİR

CEVAP:
Handan hanım, bu sigortasız veya eksik sigortayla geçen sürelerinizi o işyerinden ayrılma tarihinden itibaren 5 takvim yılı içinde hizmet tespit davası açarak alabilirsiniz ve dava için de şahitleriniz veya belgeleriniz olması gerekir.23.10.2008 de isteğe bağlı Bağ-Kur'lu olmuşsunuz ve bunu da bugüne kadar aralıksız ödediyseniz Bağ-Kur'da 4 yıldan fazla süreniz olduğundan şimdi SSK'dan emekli olma hakkınız kaybedip Bağ-Kur'dan uzun sürelerle emekli olabilirsiniz. Bu sebeple hemen SSK'lı bir işe girin ve işe girdikten sonra SSK'ya en az 1260 gün daha prim ödemeniz lazım. 01.08.1989 başlangııc ile SSK'dan

A-3600 günden fazla süre ile 58 yaşında

B-5375 gün sayısı ile de 46 yaşında, emekli olursunuz.

Doğum borçlanması emeklilik yaşınızı değiştirmez sadece prim ödeme gün sayısı artar.

SORU 2

Merhaba Ali Bey,

Ben 1987 senesinde işe başladım. Yaklasık 12,5-13 yaşlarındaydım. :( Daha sonra kendi imkanlarımla üniversiteye kadar geldim. Ama hep aklımda o yasta vasıfsız elaman olarak işe başlamanın ağırlığı var. İşe başladığım yıllarda emeklilik sitemi kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl idi. Bu duruma gore ben, 32 yaşında emekli olup hatta paramı bile baglatabiliyordum.

Daha sonra "bu boyle olmaz" dediler ve benim emekli maaş baglanma yaşım 43 oldu. Bir de ne gorelim, Emeklilik için Sigora kurumuna başvurduğunda (arkadaşlarım başvurdu) diyorlarki 1987 yılında işe başlayıp calısmamı yasım kucuk oldugu için kabul etmiyorlar.

1990 senesine kadar çalışmışlıgımı silip, beni 1990 dan sonra sigortalı emekli kapsamına alıyorlar. Yani devlet o kadar küçük yaşta insanların çalışmasına izin veriyor ama söz konusu emekliliğe saydırmaya gelince 'olmaz oyle sey' diyor. Tam "ne yapayım " deyip hepsini sineye cekmiştim ki, gazete de bir haber gordum 43 ve 48 yaş grubundaki emekli paralarının baglanmasını çok erken buluyormus sayın maliye bakanı. Bu kaçıncı defa hakkımın elimden alınması!

Ben SGK da bulunan her gunumu alnımın akı ile calışarak kazandım. Simdi 38 yaşındayım hala calısıyorum. 7.500 gün belikde daha fazla oldu. Lütfen bana yardımcı olun. Yeni çıkan kanun onaylandı mı? Eger oyle ise dava acabilir miyim? Haklarım nedir? Bildiğim kadarı ile kanunlar onaylandıkları gunden sonraki zaman dilimlerinde geçerli olmalı ama burda maalesef olmuyor. Ben emekli paramı almak için 43. yaşımı bekliyordum. Son durum nedir?

Değerli yardımlarınızı rica eder, başarılarınızın devamını dilerim. Ayten Akalın

18'DEN ÖNCE DE OLSA İŞE GİRİŞ GEÇERLİDİR VE EMEKLİLİK YAŞI BUNA GÖRE BELLİ EDİLİR.

CEVAP:
İster 3 ister 5 yaşında olsun SSK'lı işe giriş geçerlidir. Bu sebeple emekliliğinizde 1987 işe girişi geçerlidir. Bu işe giriş 23.05.1987 öncesi ise 43 yaşında en az 5150 günle, 24.05.1987 ve sonrası ise 44 yaşında en az 5225 günle SSK'dan emekli olursunuz.

HİZMET TESPİT DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Hizmet Tespit Davası  Nasıl Açılır ?

Örnek Dava Dilekçesi

……………. …. İŞ MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİNE, ……/…./2010


DAVACI : …………………………………..  (TC:  Vatandaşlık Numarası)

ADRES   :…………………………………………….……………….. İSTANBUL

DAVALILAR :

1- …………………………………………….. San. Ve Tic. Ltd. Şti. …………………………………………. İstanbul

2- Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü)

Meclis-i Mebusan Caddesi No: 43 Fındıklı 34427 Beyoğlu/İSTANBUL

KONU :

a ) Davalı şirkette işe başladığım tarih …./…./…… olduğu halde, SGK na …./…./….. bildirilmiş ve bu tarihten itibaren prim yatırılmaya başlandığından;

b ) Davalı şirkette işe başladığımdan itibaren Net …………… TL maaş aldığım halde; gerek SGK na, gerekse Vergi dairesine bildirilmediğinden; sigortaya esas hizmet süresinin tespiti talebidir.

OLAY ve TALEP:

1)     Davalı firmada …/…../….. tarihinde işe başladığım halde SGK’ ya işe giriş tarihim bildirilmemiş ve Sigorta primleri yatırılmamıştır.  506 sayılı S.S.Kanununun 6. maddesinde “ (1)Çalıştırılanlar, işe alınmalarıyla kendiliğinden “Sigortalı” olurlar. (2) Sigortalılar ile bunların işverenleri hakkında sigorta hak ve yükümleri sigortalının işe alındığı tarihten başlar.” Denildiğine, aynı kanunun 9. maddesindeki hükme göre, işveren işe başlamadan önce “İşe Giriş Bildirgesi” ni vermek zorunda olduğuna göre, işe başlama tarihimin ve fiili çalışma süremin tespitini talep ederim.

2)     Davalı firmada ………………… TL net ücretle işe alındığım ve işime son verilinceye kadar bu şekilde ödendiği halde, işveren bunu göstermemiş bulunuyor.

Davalı şirkette çalışma süreme ilişkin ücretlerimin (Sigorta primine esas ücretimin) Sosyal Sigortalar Kanununun 79. maddesi gereğince tespit edilmesini, Yargılama ücretlerinin davalıdan tahsil edilmesini arz ve talep ederim.

DELİLLER:

Tanıklar, SGK kayıtları, Maaş hesap belgeleri, İbraname, İşyeri kayıtları, Telefon ve mail kayıtları, bilirkişi incelemesi ve diğer kanuni deliller

DAVACI

………………………


Yorum Gönder  1. Mustafa diyor ki:

    Arkadaşlar sizlerde kendinize ve bütçenize uygun ürünler bulmakta zorlanıyorsanız http://buypasa.com ‘u ziyaret etmelisiniz. http://buypasa.com ‘da herkesin bütçesine ve tarzına göre ürünler bulunmaktadır.

Etiketleri :

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

Hizmet tespit davası açma süresi nedir ?

SORU 1 Sayın ALİ TEZEL , 01/08/1989 tarihinde sigortaya giriş yaptım. SSK'lı olarak toplam gün sayım 2.289. Ancak özel dershanelerde öğretmen olarak görev yaptığım bu süreçte sigortalarımın yatmadığın...

Fazla mesai davası açma süresi ve sonuçları

Bu hususla alakalı Sosyal GÜvenlik Uzmanı Sayın Ali TEZEL'in aşağıdaki yazısı aydınlatıcı olacaktır. SORU 1: Benim sorunum aslında tüm sigortalı çalışanların sorunu olan düşük maaş üzerinden sigort...

Hizmet tespit davası nasıl açılır?

Çeşitli sebeplerle sigortasız çalıştırılmış kişilerin, hak kayıplarını telafi etmesi için başvuracakları yollardan bir tanesi de hizmet tespit davası açmalarıdır. Bu yöntem ancak işten ayrıldıktan so...

Bankalarda hesap açma yaşı nedir ?

 Bankalarda Hesap Açma Yaşı Finans sektöründe hizmet veren kuruluşlar arasında yer alan bankalar kendi bünyesinde bulunan müşterilerini daha fazla memnun etme adına gereken tüm imkanları kullanmaktadır. B...

SİTENİZ HABER.SGK.NET'i Takip EDİN ! :)
X
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat