Engelli emeklileri çalışabilir mi?

Sadettin Bey, %56 sakatlık oranıyla SSK’dan emekliye ayrılan bir şahıs basit usulde bir iş yeri açsa emekli maaşı almaya devam edebilir mi? Yoksa işyeri açtığı için emekli maaşı iptal mi olur? Bu konuda engelliler için farklı bir düzenleme var mı?

Cevap:
Yakup Bey, emekli aylığı bağlandıktan sonra vergi mükellefi olarak serbest çalışanların aylıkları kesilmez. Sadece bu kişilerin emekli aylığından %15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir. Eğer bir işverene bağımlı olarak çalışırlarsa bu kez aylıklarını kesinti olmaksızın alırlar ve destek primleri işverenleri tarafından ödenir. Sadece emeklilik sonrası kamu kurumlarında çalışmaları halinde emekli aylıkları kesilir. Bu konuda engelli emekliler ile diğer emekliler arasında herhangi bir ayrım yok. Herkes için aynı şartlar geçerlidir. Yani emeklilik sonrası hem bağımsız çalışıp hem de emekli aylığınızı alabilirsiniz.

Geriye dönük toplu ödeme olmaz

Soru: Sadettin Bey, 1963 doğumlu annem tarım sigortasına 1994 yılında giriş yapmış ve iki yıl pirim ödemiştir. Toplam 360 gün pirimi bulunmaktadır. Daha sonra bu güne kadar hiç ödeme yapılmamış. Acaba arada boş kalan süreleri toplu ödeme yapıp emekli olabilir mi? İsmail A.

Cevap: Değerli okurum, anneniz için aradaki boşlukları ödeme imkanı maalesef yok. Ancak eğer annenizin tarımsal faaliyeti var ve kendi adına ürün satışı yaptıysa, buna dair belgelerle (müstahsil makbuzu, oda kaydı vb.) SGK’ya başvurarak Tarım Bağ-Kur kapsamında borçlanma yapabilir. Eğer bu imkanı da yoksa SSK kapsamında 3600 günü tamamlayıp emekli olabilir.

Memurlar hizmet ihyası yapabilir


Soru: Sadetten Bey, Emekli Sandığında "hizmeti ihya etmek" ne anlama geliyor? Bu konuda bilgi verir misiniz? Süleyman G.

Cevap: Değerli okurum, Emekli Sandığında 5 ila 10 yıl arasında hizmeti varken memuriyetten ayrılanların hizmetleri beş yıl içinde başka bir sosyal güvenlik statüsünde çalışmamaları halinde tasfiye edilir. Yani hizmetleri ölmüş olur. Yalnız bu kişilerin talepte bulunmaları ve keseneklerini geri ödemeleri halinde hizmetleri tekrar canlandırılır. İşte hizmetin tekrar canlandırılması uygulamasına sosyal güvenlikte hizmet ihyası diyoruz.

Maden çalışanı alternatifli emekli olur


Soru: Ben 01.04.1980 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 15.10.1997’dir. Daha sonra 21.01.2005 itibariyle yeraltı maden işçisi olarak işe başladım ve halen yeraltı işçisi olarak prim ödemelerim devam ediyor. Toplam 2500 gün primim var. Bu şartlarla acaba ne zaman emekli olabilirim? Özkan Ç.

Cevap: Değerli okurum, maden çalışanları için emeklilik şartları alternatifli olarak düzenlenmiştir. Buna göre;

·         50 yaşınızı tamamlayıp 3600 günü doldurarak veya

·         Yaş şartına tabi olmadan 20 yıllık sigortalılık süresini tamamlayıp 5000 prim gününü doldurarak emekli olabilirsiniz.

İkinci alternatif sizin için daha yakın bir emeklilik tarihi sağlıyor.

Sadettin Orhan


Yorum Gönder

Etiketleri :

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

Engelli emeklileri çalışabilir mi?

Sadettin Bey, %56 sakatlık oranıyla SSK’dan emekliye ayrılan bir şahıs basit usulde bir iş yeri açsa emekli maaşı almaya devam edebilir mi? Yoksa işyeri açtığı için emekli maaşı iptal mi olur? Bu konuda en...

Bayanlar inşaatta çalışabilir mi ?

Eğer SGK'ya bildirdiğiniz kadın sigortalı gerçekten inşaata gelip yemek ve çay işlerini yapıyorsa, yani ortada gerçek bir çalışma varsa, inşaattan kadın sigortalı bildirmenizin hiçbir sakıncası yok ve ...

Dul aylığı alan sigortalı çalışabilir mi ?

Belirttiğim üzere emekli sandığından dul maaşı almaktayım. Ama malum hayat şartları göz önünde bulundurulduğunda bir emeklilik daha fena olmaz diye ben sigortalı olmak istiyorum. Hem isteğe bağlı sigortalı...

Emeklileri 322 Lira Zam geliyor

168 LİRADAN BAŞLIYOR Emeklilerden gelen yoğun talep üzerine, intibak zammı tablolarını bugünden itibaren detaylı bir şekilde yayınlamaya başlıyoruz. Gelen sorulara yanıt olması, kafalardaki soru işaretlerin...

SİTENİZ HABER.SGK.NET'i Takip EDİN ! :)
X
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat