Emekli memur çalışırsa emeklilik maaşı kesilir mi?

Okurumuz Arif Çiftçi soruyor: “Emekli edebiyat öğretmeniyim. Özel akşam lisesinde kadrolu olarak çalışmaktayım. Oradan devlete bir para ödeniyor. Bunun yanında aynı zamanda gene bir derneğin yine kadrolu olarak eğitim sorumluluğunu yapıyorum. Orası da benim için sigortaya mecburen para ödüyor. Çünkü her iki yerden de resmi olarak maaş alıyorum. Zaten emekliyim. Sorum şu: Bu şekilde her iki yerde de çalışabilir miyim, her iki yer de cüzi bir sigorta ödüyor, bir sorun olur mu? Birisi gündüz diğeri akşam. Gerçi akşam lisesi için ayrıca haziran sonu için ayrılma dilekçesi verdim ama bu ders yılı bitmesini bekliyorum. Teşekkür ederim.”

Sayın okurumuz, birden fazla işyerinde çalışmaları olan okurlarımızdan çeşitli zamanlarda sorular geliyor. Okurlarımız birden fazla işyerinden sigortalılığın nasıl olacağını merak ediyor, açıklayalım.

Öncelikle belirtelim ki çalışanların birden fazla işyerinden sigortalı olabilmeleri mümkündür. Birden fazla işyerinde çalışılabilir, buna yasal bir engel yoktur. Hizmet akdine veya iş sözleşmesine tabi olarak birden fazla işyerinde çalışan bir kişinin her bir işyerinden ayrı ayrı sigortalı olarak bildirilmeleri gerekmektedir.

Prime Tabi Ücretin Tavanı Azami Ücrettir

Çalışma hukukunda bir asgari ücret (taban ücret) bir de azami ücret (tavan ücret) vardır. Asgari ücret her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ nca belirlenen en düşük ücrettir. Azami ücret ise asgari ücretin 6,5 katıdır. 16 yaşından büyük işçiler için 01.01.2013-30.06.2013 tarihleri arasında asgari ücret brüt 978 TL 60 Kr; azami ücret ise brüt 6360 TL 90 Kr’tur.

Birden fazla işyerinde çalışmaları geçen çalışan, işyerinden aldığı ücretin toplamı asgari ücretin tavanını geçiyorsa fazla kısmın prim tutarını geri alabilir. Çalışanın tavanı geçen ücret üzerinden alınan sigorta priminin işçinin payında düşen % 14 sigorta primi ve % 1 işsizlik sigortası primini SGK’dan talep etmesi halinde geri alması mümkündür.

Bu iadeyi alabilmek için sigortalılının SGK’dan talepte bulunması gerekir. Ödeme talep tarihini takip eden bir ay içerisinde yapılır. Geri ödenen primler için gecikme cezası veya faiz uygulanmaz.

Aldığınız Ücretten Bildirilmelisiniz

Öte yandan siz her iki işyerinden de “cüzi” bir tutarda sigortalı gösterildiğinizi söylemişsiniz. Yasal olan cüzi bir tutardan değil, ne ücret alıyorsanız o ücret üzerinden sigortalı olmanızdır. Eksik ücretle sigorta bildirimi kayıtdışılığın bir türüdür.

Aldığınız ücretten daha düşük örneğin asgari ücret üzerinden sigortalı gösterildiğiniz SGK Denetmeni/Müfettişi tarafından tespit edilecek olursa hem yüksek tutarda idari para cezası uygulanır, hem de eksik bildirilen prim gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir.

Destek Primi Ödeyenlerin Durumu Farklı


Son günleree kamuoyunda yer alan emekli olduktan sonra çalışanların maaşlarından kesinti olacağı yönündeki haberler başka bir konu ile ilgilidir. Şöyle ki; emekli olup yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra şirket ortağı olarak kayıtları devam edenlerin maaşlarından % 15 tutarında sosyal güvenlik destek primi (SGDP) uygulanması yasal bir uygulamadır.

Kanuna göre Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları Kanundaki yeni ismiyle 4/1-(b) eski adıyla Bağ-Kur sigortalısı olmaz zorundadır. Söz konusu sigortalıların emekli olanlarının maaşından 2009 yılı için % 13, 2010 yılı için % 14, 2011 yılı ve sonrası içinse % 15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir.

Kamuda Çalışan Emeklinin Maaşı Kesilir

Siz Emekli Sandığı’ndan devlet memuru statüsünde emekli olmuşsunuz. Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra tekrar kamuda çalışmaya başlayanların maaşları kesilir. Hem kamuda çalışıp hem emekli maaşı alma şansı yoktur. Özel sektörde çalışmaya başlayanların işe maaşı kesilmemektedir.

Öte yandan özel sektörde çalışmaları halinde ise durum farklıdır. Şöyle açıklayalım:


Özel Sektörde Çalışanların Maaşından Destek Primi Kesilmez


Hangi statüden emekli olursa olsun yeni adıyla 4/1-(a)’lı eski adıyla SSK’lı sigortalı olanlar yani özel sektörde çalışmaya başlayanların maaşlarına dokunulmaz. Ancak bunların çalıştıkları işyerinden aldığı ücretten % 30 oranında sosyal güvenlik destek primi ve yüzde 1 ile 6.5 arasında kısa vadeli sigorta kolları primi alınır.

Dolayısıyla sizin endişe etmenize, maaşım kesilir mi diye düşünmenize gerek yok. Sizin sigortalı olarak bildirildiğiniz işyerinden zaten SGDP priminiz kesiliyor, emekli maaşınıza bu yüzden dokunulmuyor. Emekli maaşınıza mevcut çalışmalarınızdan ötürü halel gelmez.

MemurHaberYorum Gönder

 1. erdem ergin diyor ki:

  limited şirket ortaklığından ayrıldım.emekliyim.ticari sicilde onaylandı.bir sonraki maaşımı tam alabilir miyim?yapmam gereken başka bi̇r şey var mi?

  1. gürkan şahin diyor ki:

   yazık günah ya bu kadarda olmaz babam emekli olduktan sonra 2003 den 2008 kadar esnaflık yaptı devlete vergi verdi sigortalı işçi çalıştırdı ekmek verdi çalmadı çırpmadı devleti hortumlamadı kaçakçalışmadı şimdide kalkmışlar sdkp borcunuz var 10,500 tl diye size yardımcı olalım bu borcu yapılandıralım taksitle öde ama fayizinide koymayı unutmuyorlar bu nasıl kanunun yazıklar olsun oy verdim elim kırılsaydı da oy vermeseydim

   1. hasan ciritcioğlu diyor ki:

    ben 2006 yılında emekli oldum,arzuhalcilikle iştigal etmekteyim deftere tabi olarak vergiyede kaydımı yaptırdım.aldrığım para ise kira -vergi muhasebeci -internet elektirik derken hepsi gidiyor-zaten verilen maaş tatmin etse neden çalışayım haksızlık bu

    1. mehmet nurettin inel diyor ki:

     sayın bünyamin bey emekliyim 2000 den 2002 ye kadar bir işyeri çalıştırdım geçen ay aylığımdan sgdp borçu kesilmiş ben maliyeye gittim sen bu kapsama girmiyon borcun yok dediler bu haksız kesinti iade edilecekmi bu internet çağında araştırmadan emekli mağdur edilmesi doğrumu saygılar tşkr. ederim.

     1. akif arcan diyor ki:

      emekli sandığından 27 yıl hizmetle emekli oldum.emekli olduktan sonra kendi işyerimi açmak zorunda kaldım.çocuklarımı okutabilmem için vergi verdim stopaj ödesdim yanımda işçi çalıştırdım.devlete gelir sağladım. yaptığım işte kimsenin işe girmesini önlemedim. istihdamı engellemedim.verilen çokdüşük emekli maaşımdan yüzde 15 kesintinin hiçbir hukuki ve insani karşılığı yoktur.devlete dava açarak hayatımın sonuna kadar mücalede edeceğim.kesilen her kuruşu haram ediyorum.saygılarımla

      1. Abdullah DELİCE diyor ki:

       2001 yılında teşkilatından emekli olduktan sonra 03.01.2002 tarihinde basit usulde bebe giyim üzerine iş yeri açtım 30.04.2006 tarihinde iş yerimi kapattım sgdp adı altında, sgk 5371.04 tl istenmektedir.i̇ş yerini açarken emekli sandıgı emeklisi oldugumu bildirmeme ramen iş yerim faaliyet halinde iken kesilmeyen sgdp yıl sonra isteniyor çıkan yasa geçmişe şamil olmadıgına göre ne yapmam lazım tşk.

       Etiketleri :