Boşanan Eşiyle Aynı Evde Yaşadığı Tespit Edilenin Yetim Aylığı Kesilir mi?

Hiçbir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmayan, kendi çalışmalarından dolayı sosyal güvenlik kurumlarından gelir ve aylık almayan bekâr, evlenmiş olsa da boşanan veya dul kalan kız çocukları SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olan anne ve babalarından dolayı, anne ve babalarının ölümünden sonra, bunlardan dolayı yetim aylığı alabiliyor, yetim aylığı bağlanıyor. Emekli sandığı mensuplarının kızları var. Bunlar da emekli sandığına tabi olarak çalışmamak ve emekli sandığından gelir ve aylık almamak şartıyla sigortalı olarak çalışsa da, Bağ-Kur sigortalısı olarak kendi nam ve hesabına çalışsa da bekâr olması koşuluyla, bekâr olması, dul olması koşuluyla emekli sandığından anne ve babasından dolayı yetim aylığı alıyor.

Yetim aylığı alırken evlenen kız çocuklarının doğal olarak yetim aylıkları kesiliyor. Ancak zaman içerisinde eşinden boşanması halinde, bu eşinden boşanıp dul kalması halindeyse talebi üzerine yetim aylığı tekrar bağlanıyor. Son yıllarda ekonomik krizinde etkisiyle naylon boşanmaların olduğunu sık görüyoruz. Naylon boşanma nedir? Kâğıt üzerinde resmiyette eşinden boşanıp yetim aylığı bağlatıp, anne ve babasından dolayı yetim aylığı bağlatıp eşiyle ve çocuklarıyla yine aynı evde yaşamaya devam edenler. Yani bir anlamda yetim aylığı bağlatmak için sahte boşananlar. Hukukta buna kanunu dolanmak diyoruz. Bu boşanma gerçek bir boşanma olmamasına rağmen kâğıt üzerinde boşanarak kanunu dolanıp yetim aylığı bağlatanlar var. Bunlar yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008’den önce ancak bir mahkeme kararıyla böyle bir tespitin olması ve mahkemenin karar vermesi halinde yetim aylığı kesiliyordu.

Ancak yeni yasa yaygınlaşan bu haksız uygulamaya son vermek için bir düzenleme yaptı. Dedi ki: eşinden boşanan yetim aylığı bağlattığı halde eşiyle birlikte aynı evde birlikte yaşamaya devam edenlerin tespiti halinde bunların yetim aylığını keseriz ve yersiz ödenen haksız ödenen yetim aylıklarını da kanuni faiziyle birlikte alırız diye bir düzenleme yapıldı. Yeni yasa kapsamında 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sonraki uygulamada eşinden boşanıp yetim aylığı bağlattığı halde eşiyle aynı evde yaşadığı tespit edilenlerin yetim aylığı kesilecek, ödenen yetim aylıkları kanuni faiziyle birlikte geri istenecek.

Hatta kurum isterse bunlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup hapis cezasına kadar da uzanan bir ayrı adli takip durumu var. Bu bakımdan yeni yasa ile birlikte pek çok uygulamada olduğu gibi bu uygulama da değişti. Yetim aylığı alıp eşiyle birlikte yaşayanların buna dikkat etmesi, yetim aylığını kestirip eşiyle birlikte tekrar evlilik hayatına devam ettirmesinde yarar var. Yalnız bu noktada yasanın şöyle bir zafiyeti var bize gelen şikâyetlerden, sorulardan şöyle bir zafiyeti olduğunu görüyoruz. Bir bayan düşünün ki eşinden ayrılmış yetim aylığı bağlatmış ama eşiyle aynı evde yaşıyor. Bunun tespiti halinde yetim aylığı kesiliyor. Ama bir bayan düşünün ki eşinden boşanmış yetim aylığı aldığı için erkek arkadaşıyla evlilik yapmadan aynı evde yaşıyor. Aslında yetim aylığı olmasa aynı evde yaşadığı erkekle evlenecek.

Kâğıt üzerinde de evlenecek zaten. Gayrı resmi evlilik hayatı yaşıyor. Ama yetim aylığım kesilmesin diye birlikte yaşadığı erkekle evlenmiyor. İşte yasa bu erkeği tanımlamadığı için bunlara bir şey yapılmıyor. Bize de haklı olarak şu tür şikâyet geliyor. Ya bunun ikisi de ayrı olay. Biri eski kocasıyla aynı evde yaşıyor ki hukuken eski kocası da bir başka erkekten hiçbir farkı yok. Bir tanesi de bir erkekle aynı evde yaşıyor. İkisinde de nikâh yapılmama amacı yetim aylığının kesilmemesi. Yani yetim aylığı kesilmesin diye nikâh yapmadan aynı evde yaşıyor. Bu tür şikâyetler de alıyoruz. Umarız önümüzdeki dönemde yasada küçük bir düzenleme yapılır. Yetim aylığı kesilmesin diye birlikte yaşadığı erkekle nikâh yapmayanların tespiti halinde bunların da yetim aylığı kesilir. Çünkü anayasamızda kanun önünde eşitlik ilkesi var. Aynı şartları taşıyan kişilerin kanun önünde eşit olması lazım. İşte bu uygulama da maalesef kanun önünde eşitlik olmuyor. Bunun da kısa sürede düzeltilmesini bekliyoruz.Yorum Gönder

  1. nergis baş diyor ki:

    bu durumu intikam almak için dost .akraba kullanıyor. çocuklarını görmek için.hastalıklarında. koca gelebilir .böyle saçmalık olmaz.insan haklarına.özel hayatın gizliliğine aykırıdır,

    Etiketleri :