Anne ve babalar bedava sağlık hizmetinden nasıl yararlanabilir?

Güvencesiz ana-babaya bedava sağlık hakkı var

Genel Sağlık Sigortası uygulaması gereğince hiç sosyal güvencesi olmayan kişiler, gelir testi yaptırıp SGK’ya her ay GSS primi ödeyerek sağlıktan yararlanır, ama çocukları sigortalı veya emekli olanlar beyanda bulunursa ana-baba sağlıktan bedava yararlanır

Ali Bey, anne ve babam için sağlık prim borcu çıkarmışlar, bunu ödeyecek güçleri de yok. Ben SSK’lı çalışıyorum ve evliyim, ana-babamı kendi üzerimden sağlıktan yararlandıramaz mıyım?

Ayşe Topkulu

Ayşe Hanım, ana-babanızın geçimini temin ediyorsanız, yani onlara düzenli bakıyorsanız evet, bu tür hakkınız var.
SGK’ya “Ana-babamın geçimini ben temin ediyorum” diye beyanda bulunursanız, aylık gelirleri asgari ücretin net rakamından az olmak kaydıyla bedava sağlık hizmeti aldırabilirsiniz.

1.1.2012 günü Türkiye’de zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması başladı. İsteseniz de istemeseniz de sosyal güvenlik şemsiyesi dışındaysanız, yani çalışan veya emekli değilseniz, SGK’ya her ay GSS primi ödemek zorundasınız. Ancak bakmakla yükümlü olunan kişilerin sosyal güvencesi yoksa, bunlar için prim ödemeden sağlıktan yararlanma hakkı var.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler kimler? 5510 sayılı kanunun 3. maddesine göre şöyle:
5′inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendi ile 60′ıncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (1), (2) ve (7) numaralı alt bentleri ile yedinci ve sekizinci fıkralarının dışında kalan genel sağlık sigortalısının, sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylıkbağlanmamış olan;

a) Eşiniz,

b) Çocuklarınız; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308′ sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu kanuna göre malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarınız,

c) Ana-babanız; Geçiminin genel sağlık sigortalısı tarafından sağlandığı kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babası…

Ana babaya geçim sağlamanın kriteri de; ana-babanın her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari
ücretin net tutarından daha az olmasıdır.

SGK’YA GİDİP BEYAN VERİN


Ana-babanız kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırmış ve bu teste göre kendilerine GSS prim borcu çıkmıştır. Veya hiç gitmemiş olup en yüksek rakamlardan GSS prim borcu çıkmıştır. Şayet gelir testi yaptırmış ve aylık gelirleri asgari ücretin netinden az çıkmışsa hemen SGK’ya gidip ana-babanızın geçimini sizin sağladığınızı beyan ederek, sağlıktan sizin üzerinizden bedava yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ali Tezel – GAZETE HABERTÜRK




Yorum Gönder

  1. cumali kaya diyor ki:

    Slm ben ssk lıym annem ve babam sağlık acısından benden faydalanıyordu babam bağkurlu oldu ben den yaranlanamyorlardı simdi babam bağkurunu dondurdu bi daha benden faydalana bilirlermi saglık acısından

    1. funda altinbasak diyor ki:

      mehaba hocam ben 26 yasinda bayanim asgari ucretli calisanim babamin bagkura borcu var annem hasta, annem benim saglik sigortamdan faydalanabilir mi 21 yasinda erkek kardesim var o da okuyor

      1. hamza günay diyor ki:

        kız olduğun için yararlanır erkek olsaydın olmazdı

        1. hülya koçak diyor ki:

          abim evli ssk guvencesı var annem daha önce benden yararlnıt-yordu ben evlendım ve işten ayrıldım annem abimin ssk guvencesınden nasıl yararlanabılır

          1. meral köroğlu diyor ki:

            ben sigortalı çalışanım bekarım annem benim sigortamdan yaralanıyor evlendiğimde yine yararlanabilirmi

            1. kezban güngör diyor ki:

              Hocam mrb 2 yasinda kardesm var annem büyzdn sigoryamdan yararlanamyor neden yardimci olursanz sevinirm.

              1. saniye diyor ki:

                merhaba ben 24 yaşında ssk lı bır ıscıyım annem ve babamın herhangi bir sosyal güvenceleri yok benden dolayı yararlanıyorlardı. şimdi benim evlililk durumum var annem ve babam evlendikten sonrada benden yararlanabilirler mi?

                1. cengiz diyor ki:

                  merhaba 18 yaşından küçük kardeş varsa anne ve babayı kendi sağlık sigortam üzerine geçirebilir miyim

                  1. ali diyor ki:

                    merhaba ben bir öğretmenim eğer 18 yaşından küçük kardeş varsa anne ve babayı kendi sağlık sigortam üzerine geçirebilir miyim

                    1. sinan diyor ki:

                      18 yasinin altinda kardesim oldugu icin yararlanamiyorlar. Bu dogrumidur

                      1. lokman kotluk diyor ki:

                        Merhaba hocam 18yasindan kucuk kardesim oldugu icin annem babam sigortandan yararlanamiyor ne yapmam lazim sakari ücretle calisan tek biriyim yardimci olursaniz sevinirim tesekurler

                        1. lokman kotluk diyor ki:

                          Merhaba hocam 18yasindan kucuk kardesim oldugu icin annem babam sigortandan yararlananiyor ne yapmam lazim sakari ücretle calisan tek biriyim yardimci olursaniz sevinirim tesekurler

                          Etiketleri :