Artık e-Devlet Üzerinden Bu Sorgulama Yapılamayacak

e-Devlet plaka numarası ile araç sorgulaması, e-Devlet Plaka Sorgulama, e-Devlet Araç Sorgulama, e-Devlet Ehliyet Ceza Bilgileri Sorgulama 2016...

2006 Yılından bu yana kullanılan e-Devlet uygulaması hayatımızı kolaylaştırıyor. Sitenin sıklıkla kullanılan uygulamalarından biride  ‘Araç Sorgulama’ kısmı. Ancak tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim izni verilen siteni bu uygulamasında artık sınırlı bir sorgulama yapılabilecek. Daha önce herhangi bir plakaya ilişkin sorgulama yapılabilirken, şimdi yalnızca kişi kendisine ait araca ilişkin sorgulama yapabilecek. Ayrıca e-Devlet üzerinden ‘Ehliyet Ceza Bilgileri Sorgulama' kısmı için de benzer bir uygulamaya gidiliyor.  

Kullanıcılar ‘Araç Sorgulama’ alanına girdiklerinde şu yazı ile karşılaşıyorlar ; “İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile sunulmakta olan bu hizmet, Emniyet Genel Müdürlüğü talimatı ile; Anayasa ve diğer mevzuatta düzenlenen kişisel verilerin korunması kapsamında e-Devlet Kapısı’na giriş yapan gerçek kişinin yalnızca kendisine ait araç ve sürücü belge bilgisi sorgulama işlemleri yapabileceği şekilde yeniden düzenlenmiştir. Lütfen kendinize ait araç bilgisini sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama bağlantısını kullanınız” yazısı çıkıyor. Söz konusu alanı özellikle, avukatlık büroları, sigorte acentaleri ve medya mensuplarının kullandığı biliniyor. Yine, e-Devlet üzerinden ‘Ehliyet Ceza Bilgilerim’ kısmı için de benzer bir değişikliğe gidildiği anlaşıldı.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :