95/1 Askerlik Celp Yeri Sorgulama Acemi Birliğim Nereye Çıktı Askerlik ile ilgili Merak Ettikleriniz

 Ocak ayının son haftası yani 22-28 Ocak 2015 tarihleri arasında açıklanacak olan askerlik celp yerleri bir çok asker adayının merakını uyandırmaya devam ediyor.Açıklandığı gibi sitemiz vasıtasıyla öğrenebileceğiniz celp yerlerinizi aşağıda sizler için vermiş olduğumuz bağlantıyı tıklayarak öğrenebilirsiniz.Şİmdiden vatani görevinizde sizlere başarılar dileriz.

95/1 Acemi Birlikleri Açıklanma Tarihi

95/1 Şubat celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri Ocak ayının son haftası 22-28 Ocak 2015 tarihi içerisinde açıklanacaktır.

95/1 Askerler Ne Zaman Askere Gidecek?

Askerlik yerleri Ocak ayının son haftası açıklandıktan sonra sizin A grubu mu yoksa B grubu mu olduğunuz yazacaktır. %90 A grubu kalan %10 B grubu çıkmaktadır.

* A grubu çıkacaklar 3-8 Şubat 2015 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
* B grubu çıkacaklar Mart ayının ilk iki haftasında teslim olacaklardır.

ASKERLİK CELP YERİ SORGULAMA ACEMİ BİRLİĞİ YERİ ÖĞRENME İÇİN TIKLAYINIZ

ASKERLİK HAKKINDA ÖĞRENMEK İSTEDİKLERİNİZ

ASKERE GİDERKEN KAÇ AŞI OLUNUYOR?

Askere giderken aceme birliğinize ilk teslim olduğunuzda 3 aşı olunmaktadır. Bu aşılar Tetanoz, Menejit ve Kızamık aşılarıdır. Büyüklerinizin sizlere korkutarak anlattığı gibi bu aşılar boru genişlğinde 30 cm uzunluğunda şırıngılar değildir aksine bildiğimiz parmak boyunda iğnelerdir.

Ancak iğnelerin yapılması süresi belki Dünya Rekorlar Kitap'ına girebilir. Yoğunluğa göre bu 3 iğneyi aynı anda 5 saniyede olabilmektesiniz. Bu konuda hemşirelerimizin üstüne kimse su dökemez.

ASKERE GİDERKEN YOL PARASI VERİLİYOR MU?

Devlet askere teslim olacağı birliğe giderken gerekli yol parası ve iaşe(yemek) parasını vermektedir. Asker acemi birliğine giderken de usta birliğine giderken de devlet gerekli yol parasını vermektedir. Burada şöyle önemli bir husus vardır. Devletin askere ücretsiz olarak uçak bileti tahsis ettiği iller bulunmaktadır. Eğer gideceğiniz yer devletin ücretsiz olarak uçak bileti tahsis edeceği illeri kapsıyorsa yol parası değilde direk uçak bileti devlet tarafından size ayırtılmaktadır.

DEVLETİN ASKERE ÜCRETSİZ UÇAK TAHSİS ETTİĞİ İLLER

AĞRI
ARDAHAN
BATMAN
BİNGÖL
BİTLİS
ERZURUM
HAKKARİ
IĞDIR
KARS
MUŞ
SİİRT
ŞIRNAK
VAN

Acemilik göreceğiniz birlik açıklandıktan sonra tekrar askerlik şubesine sülüs kağıdınızı almaya gitmek zorundasınız. Sülüs kağıdını alırken teslim olacağınız il yukarıda belirtilen illerden biriyse ücretsiz olarak uçak biletiniz askerlik şubesi tarafından size verilir eğer acemilik eğitimi göreceğiniz yer bu illerden birisi değilse de eğitimi göreceğiniz ile gitmek için yeterli miktarda yol parası ve iaşe bedeli size askerlik şubesi tarafından verilmektedir.

UZUN DÖNEM ASKERLERİN HAVA DEĞİŞİMİ SÜRESİ KAÇ GÜN?

Askerlik görevini yerine getirirken psikolojik veya fiziksel olarak herhangi bir rahatsızlık geçirdiğinizde veya ameliyat olduğunuzda süresi askelikten sayılacak hava değişimi süresi verilebilmektedir. 22 Şubat 2014'te geçerliliğe giren kanun gereği hava değişimi süresi;
Uzun Dönem Askerler için 30 gün'e düşürülmüştür.

Yani örnek olarak uzun dönem askersiniz ve askerde iken kulağınızdan ameliyat oldunuz ve doktor 40 gün hava değişimi süresi verdi. Bu durumda 30 günü askerlikten sayılır 10 günü sayılmaz askerliğiniz yalnızca 10 gün uzamış olur.

ASKERE GİDERKLEN KIDEM TAZMİNATI VERİLİYOR MU?

Askere giderken çalıştığınız kurumdan kıdem tazminatı alma hakkınız devlet tarafından sizlere verilmiştir. Askere gelmeden 15 ila 20 gün evvel çalıştığınız yere dilekçe yazarak askere gideceğiniz tarihi belirtip kıdem tazminatı talep edeceğiniz arz ediyorsunuz. Daha sonra askere gideceğiniz yer e-devlet'ten açıklandıktan sonra askelik şubenize gidip sülüs kağıdınızı gösterdiğiniz takdir de kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

UZUN DÖNEM ASKERLİK SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR?

Uzun dönem askerliğin kaç gün olduğunu öğrenmek için en net ve doğru kaynaktasınız. Uzun dönem askerliğin süresinin ne kadar olduğunu anlatıp bir örnek ile de pekiştireceğim. Evet arkadaşlar uzun dönem askerlik 12 aydır. Orduda askerlik süresi ay hesabı üzerinden yapılmaktadır. Yani bu ay 28 çekiyor bu ay 31 çekiyor gibi ayın kaç çektiği üzerinden değil de direk ay sayısı üzerinden yapılmaktadır. Devlet her ay için 2 gün izin hakkı vermektedir ve bu izin askerlikten sayılmaktadır. 12 ayda toplam 24 gün izin devlet vermektedir. Eğer hiç izin kullanmaz iseniz 24 gün erken tezkere alırsınız.

Askerlik görevini yapacağınız yer açıklandıktan sonra ilk işiniz askerlik şubesine gidip sülüs kağıdınızı almak olacaktır. Bu kağıt sizin sevk belgenizdir bu kağıt ile acemi eğitim birliğine teslim olabilirsiniz. Bu kağıtta yazan 2 şeye özellikle dikkat etmelisiniz. Sevk Tarihi ve Katılacağı Tarih işte bu Sevk Tarihi yazan yerdeki tarihde dahil olmak üzere artık askerliğiniz başlamış sayılmaktadır. Katılacağı Tarih yazan yerde ki tarihte de acemi eğitim birliğinize teslim olacaksınız. Sevk Tarihi yazan yerdeki tarihte teslim olursanız hem erken teslim olduğunuz için sonradan pişman olursunuz hemde teslim olacağınız yerde dalga konusu olabilirsiniz.

UZUN DÖNEM ASKER İZİN SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR?

Uzun dönem askerlik süresi 12 aydıır. Devlet her ay için 2 gün izin hakkı vermektedir ve bu izin askerlikten sayılmaktadır. Kısa dönem askerin 12 ayda toplam 24 gün izin hakkı bulunmaktadır. Bu izin hakkından 21 günü normal herhangi bir mazeret göstermeksizin istediğiniz takdirde kullanacabiliceğiniz izindir. Kalan 3 gün ise mazeret iznidir herhangi bir mazeret belirtmezseniz bu izni kullanamazsınız. Son zamanda kadar askerin herhangi bir mazeretli şekilde izin kullanması gerektirdiği bir durum olur diye bu izin mazeret belirtilerek kullanılmak üzere ayrılmıştır.

ASKERDE DAYAK VAR MI?

Uzun Dönem bölüklerinde genelde kavga daha sık yaşanmaktadır. Bir çok bölükte komutanlar artık askere şiddet kullanmamaktadır fakat sayısı az da olsa bazı bölükler de askere yaptığı kargaşadan dolayı dayak atan komutanlar olabilmektedir. Kanun gereği komutanın askeri şiddet ile cezalandırması yasaktır bu konuda da bilgilendirmiş olayım sizleri. Fakat genel itibariyle asker de dayak olayı kalkmış diyebilirim.

ASKER AİLELERİNE MAAŞ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

2014 yılı itibariyle oğlu veya 1.derece yakını askerde bulunan muhtaç ailelere devlet tarafından aylık 250 TL verilmektedir.

Aile adına bu yardımı kimler isteyebilir ?

Askerin annesi, babası, çocukları, karısı, kız ve erkek kardeşi asker adına ailesi için yardım talebinden bulunabilmektedir.

Asker ailesi yardım maaşını almak için nereye başvurulur ?

Ailenin ikamet ettiği bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurularak yardım talebinde bulunulur. Vakfı başvuru yaparken size bir belge verilecek ve bu belgede ailenizin gelir durumunu, harcamalarını belirtmeniz istenecek.

Asker ailesine muhtaç parası almak için hangi belgeler gereklidir ?

Başvuran kişinin Nüfus Cüzdanı
Başvuran kişi eşi ise Evlilik Belgesi
Başvurulan askerin, askerde olduğunu belirtilen Askerlik Durum Belgesi

Askerlik Durum Belgesi Nereden Alınır ?

E-devlet üzerinden askerdeki yakınınızın bilgileri ile girerek Askerlik Durum Belgesini çıkartabilirsiniz.
Bunun için Askerlik Durum Belgesi Sorgulama, linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğer askerdeki yakınınızın e-devlet şifresi yoksa veya giriş bilgilerini bilmiyorsanız internet üzerinden Askerlik Durum Belgesini çıkartmazsınız. Bu durumda Askerlik Durum Belgesini çıkartmak için bulunduğunuz bölgedeki Askerlik Şubesi'ne giderek yakınınızın Askerlik Durum Belgesini çıkartabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında işlemler yapıldıktan sonra aile yardım muhtaç olduğu belirlenirse gerekli maaş ödenmeye başlanır.

Yorum Gönder

  1. Eyüp ŞEKER diyor ki:

    Askerlik bilgilerim

    Etiketleri :