Yeni Doğan Ünitesinde bebeği radyan ısıtıcıda unutup yaktılar !

Siirt'te yaşanan talihsiz olayda bir bebeğin çektiği acı yürekleri dağladı.., Özel bir hastanede sezeryan ile doğan bebeği yenidoğan ünitesi'ne alıp radyan ısıtıcıda unutmaları sonucu bebeğin vücudunda yüzde 40 oranında yanık oluşmasına sebep verdiler..

Akıllara durgunluk veren olay bir hafta evvel Siirt'teki özel bir hastanede vuku buldu . Özel hastanede Mehmet ve Nurgül Kilvan çiftinin sezaryenle bebekleri dünyaya geldi. Bebek doğum ertesi Yeni Doğan ünitesinde 'radyan ısıtıcı' cihazına alındı.
İddiaya göre radyan ısıtıcıda uzun zaman bekletilen ve vücudunun sağ tarafında % 40 oranında birinci ve ikinci derece yanıklar oluşan bebek. Son anda hastane personeli tarafından ayrım edildi.
BATMAN'A SEVK EDİLDİ
Vücudunda ciddi yanıklar oluşan talihsiz bebek daha akabinde ambulans ile Batman'daki özel bir hastaneye nakledildi. Bir hafta evvel yaşanan olaydan akabinde bebeğin tedavisinin devam ettiği acıkladı .
Henüz ismi bile konulamayan bebeğin tedavisini yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. M.Şirin Aslankılıç, "Vücudunda % 40 oranında yanıklar oluşan bebeğin hastaneye solunum sıkıntısı ile geldiğini" belirtti .
Yapılan fiziki muayene sonucunda bebeğin vücudunda yanıklar ortaya çıkarıldığını ifade eden Uzman Dr. Aslankılıç, "Her hastanede komplikasyonlar olabilir. Bebek yeni doğduğunda oksijen veriliyor. Bunun beraberinde hipotermi âli için radial ısıtıcı altında bırakılıyor" diye belirtti .
İNLEYEREK GETİRİLDİ 
Hastanın radyan ısıtıcı altında çok kalmış olabilineceğini hatırlatan Dr. Aslankılıç 'Bebeğin vücudundaki yanığın radyan Isıtıcıya bağlı olarak meydana gelmekde olduğu tespit edilmiş. Bebeğin sağ tarafında 1 ve 2 derecede, % 40'a varan oranda yakın yanık var. Bebek bize getirildiğinde solunum sıkıntısı ve inleme vardı. Gereken tüm müdahaleleri yaptık. Çocuk cerrahi ve genel operatör doktorları ile solunumda rahatlama sağladık. Yanıkları da genel operatör ile beraber her gün takip ediyoruz. Şu anda genel durumu stabil, solunum rahat, kalp atışları olağan , böbrek ve idrar çıkışında her hangi bir sıkıntı yok. Yakın zamanda plastik cerraha göndereceğiz” diye belirtti .
BABA: BÖYLE BİR İHMAL OLAMAZ
Siirt ikamet eden ve kendisine telefonla ulaşılan Baba Mehmet Kilvan, yaşanan ihmalden dolayı özel hastane hakkında dava açmaya hazırlandığını belirtti . Kilvan, "Yeni Doğan Ünitesinde böyle bir ihmalin yaşanması inanılır gibi değil. Çocuğum ısıtıcıda nasıl unutulabilir. Vücudunun sağ tarafında % 40 oranında yanıkların oluşmuş. Bu dolayısıyla özel hastane hakkında dava açamaya hazırlanıyorum" diye belirtti .  

Kaynak: İHAYorum Gönder

Etiketleri :