Yalova Valisi'nin Halil Serkan Öz Açıklamaları

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu Halil Serkan Öz ile ilgili açıklamalarda bulundu.

YALOVA Valisi Selim Cebiroğlu’nun öğrencilerin önünde azarlayıp dışarı çıkmasını istediği ileri sürülen matematik muallimi (öğretmeni) Halil Serkan Öz’ün (42), kendisine takviye için yapılan ‘Öğretmene Saygı Mitingi’nde hayatını yitirmesinin peşinden sadece “Çok üzgünüm” diyen Vali ilk defa açıklayıcı bilgi verdi . Tartışmaların odağında olan Vali Cebiroğlu, 27 Mart’ta Termal Fen Lisesi’nde yaşanan diyaloğu şöyle anlattı:

‘TOPLANTIYA TIRAŞ OLUP GELDİ’

“Koridorda yürürken, gürültü üzerine sesin gelmekde olduğu sınıfa yöneldik. Öğretmenimiz masasında oturmuş, telefonu ile meşguldü. Ders işlenmiyordu, tahta tertemizdi. ‘Hocam bu sınıfın hali nedir? Sen nasıl öğretmenlik yapıyorsun’ dedim. Sakalı 4- beş günlük, tıraş olmamış ve giyimi özensizdi. ‘Öğrencilerine böyle mi örnek olacaksın’ dedim. Kastettiğim, kendisinin dağınıklığı, umursamazlığı, sınıfın düzensizliği idi. Gidip sakal tıraşı olmasını söyledim. Bilahare, öğretmenler odasında tüm öğretmenler ile sohbet birleşimi yaptım. Merhum öğretmen de toplantıya tıraşını olmuş olarak yer aldı . Güzel bir sohbet gerçekleştirdik.”

‘EYLEME GÖNÜLLÜ KATILMADI’

Vali Cebiroğlu olay ertesi yaşananları da şu şekilde gözden geçirildi : “Olayın üzerinden bir haftadan çok vakit geçtikten akabinde , merhum öğretmenimizin sendikaların zorlaması ve yönlendirmesi ile katıldığı protesto yürüyüşünde rahatsızlanarak yaşamını kaybetmesi hepimizi derinden etkiledi. Öğretmenimizin protesto yürüyüşüne gönüllü olarak gönül vermiş olarak katılmak istemediğini, bu eylem öncesinde çok fazla zorlandığını biliyoruz.”

‘CEVAP VERMEK İSTEMEDİM’

Muallim Halil Serkan Öz ile arasında önceki diyaloğun hiç yaşanmamış olmasını dilediğini ifade eden Vali Cebiroğlu şu şekilde devam etti: “Duyduğumuz üzüntüden ve başka üzüntülere de sebebiyet vermemek için, beyanatın , olayın hemen sonra yapılmasının makul olmayacağı kanaatine vardım.”

‘Öğretmeni sınıfta aşağıladı’

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, öğretmen Halil Serkan Öz’ü kılık-kıyafetini beğenmediği için öğrencilerinin önünde azarlayan Yalova Valisi Selim Cebiroğlu hakkında “Kamu görevlisine görevinden binaen sövmek yoluyla hakaret” ettiği idda edilmesiyle suç duyurusunda bulundu.

Canım çok fazla yanıyor

Muallim Halil Serkan Öz’ün acılı babası Kemal Öz “Canım çok fazla yanıyor” diyerek İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarının başlattığı soruşturmada kendisiyle görüşülmediğini belirtti .
DHAYorum Gönder

Etiketleri :