Tunceli halkı müftüye tepki yürüyüşü düzenledi !

 Mazgirt'in Akpazar Beldesi'nde 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Anadolu Lisesi'ne ziyarete giden Müftü Yaşar öğretmenlerle konuşurken iddiaya oranla ilçe gençlerini 'uygunsuz hareketlerde bulunmakla' suçlayarak, '19-23 ıslak grubundaki gençler elinde bira dolu poşetlerle sağda solda geziyor. Öyle şeyler yapıyorlar ki, dilim varmıyor söylemeye' dedi. Öğretmenler de Müftü Yaşar'ın bu sözlerini tutanakla mektep yönetimi aracılığıyla Mazgirt Kaymakamlığı ve Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne iletti. Olayın duyulması üstüne Mazgirt Belediye Başkanı ÖDP'li Tekin Türkil, DBP İlçe Başkanı Ali Rıza İlbey, kadın, çocuk ve eğitimcilerden oluşan bir grup, Müftü Yaşar'ı protesto yürüyüşü yaptı. 

Ellerinde dövizlerle Cumhuriyet Meydanı'ndan yürüyüşe geçen küme Mazgirt Kaymakamlığı önüne gelip oturma eylemi yaptı. Burada yapılan konuşmalarda Müftü Muhammet Yusuf Yaşar'ın sözlerinin kabul edilemeyeceği ileri sürülerek, 'Müftünün öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmalar, yenilir yutulur cinsten değil. Derhal görevden el çektirilmeli ve il dışına gönderilmelidir, bir dakika daha ilçede bekletilmemelidir' dedi. DBP İlçe Başkanı Ali Rıza İlbey de, 'Bir an evvela bu şahsın halkımızdan özür dilemesini ve görevinden alınmasını istek ediyoruz' diye konuştu. 

VALİLİK AÇIKLAMASI 
Tunceli Valiliği de yazılı İzah yaparak Müftü Muhammet Yusuf Yaşar konusunda idari soruşturma başlatıldığını bildirdi. Açıklamada, 'Valiliğimizce bahsi geçen olayla ilgili şekilde idari soruşturma başlatılmıştır. Konuyla ilgili kamuoyuna bilahare bilgi verilecektir' denildi. Bu arada Mazgirt Müftüsü Muhammet Yusuf Yaşar'ın izne ayrıldı.Yorum Gönder

Etiketleri :