Torba yasasında 4C taşeron işçilere kadro var mı Bakan Faruk Çekiğin son dakika açıklamaları

2014 Torba yasasında 4C taşeron işçilere kadro geldi mi 4c Taşeron işçiye kadrol ne zaman gelecek Taşeron işçilerin durumu ve kadro ile ilgili gelişmeler haber.sgk.net adresinde...

Özellikle seçimlere sayılı günler kala bu günlerde hükümet herkesin nabzına göre şerbet vermeye ve mağduriyetleri gidermeye çalışmaya son surat devam ediyor. 4C liler ile ilgili belirsizlikle alakalı sayın Faruk Çelik'in son açıklaması şu yönde idi .


Çalişma ve Sosyal Güvenlik Bakani Faruk Çelik, toplantida tüm taraflarin taşeron işçilerinin, taşeron işverenlerin, iş dünyasinin ve işçi sendikalarinin taleplerini özet bir metne dönüştüren bir takdimi taraflara yaptiklarini belirterek, '10 günlük süre içinde bir kez daha bir araya geleceklerini ifade etti.
 
Çalişma ve Sosyal Güvenlik Bakanliği, 600 bin taşeron işçisine kadro verileceğine dair haberlerin gerçeği yansitmadiğini bildirdi.
 
Bakanliktan yapilan açiklamada, son günlerde bazi basin yayin organlarinda yer alan 600 bin taşeron işçisine kadro verileceğine dair haberlerin gerçeği yansitmadiği vurgulandi.
 
Açıklamada şöyle denildi:
 
'Alt işverenlik listesinde işçilerimizin özellikle kidem tazminatina hak kazanmalari, yillik ücretli izinlerini kullanmalari, sendikal haklardan faydalanabilmeleri, ücretlerini tam ve zamaninda ödenmesi sorunlarinin çözümünde yoğunlaşan çalişmalar sürdürülmektedir. Taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili çalişmalar yapildiği, hatta bu çalişmalarin tamamlandiği yönündeki haber ve yorumlar kamuoyunu yanliş yönlendirmektedir. Çalişmalarin hayat seviyesini yükseltmek, çalişma hayatini geliştirmek ve çalişma başarisini sağlamak gibi temel görevleri olan Bakanliğimizin alt işveren işçilerinin kadroya alinmasi gibi çalişmasi gibi bir çalişma bulunmamakla birlikte, çalişanlarin sorunlarinin, sosyal taraflarin katilimiyla çözülmesine yönelik çalişmalar devam etmektedir
 
4 c li personel atamaları merak ile beklenmektedir. Ülkemizde özelleştirme nedeni ile birçok kamu personeli işsiz kalabilmektedir. Ancak devlet tarafından bu 4C kategorisine giren çalışanlar 3 ila 4 ay içerisinde yeni görevlerine getirilmektedir. Bu sürede ise işsizlik maaşı almaya devam etmektedirler.
 
Personel atamaları ne zaman için bir tarih verilememektedir. Ancak gerekli sorgulamaları aşağıdaki link ile yapmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca 4 C'li olmayanların da gerekli başvuruları ilgi yerlerle görüşerek yapması mümkün olmaktadır.
 
 
4C personel atamaları ne zaman sorusundan önce 4C geçiş yapmak isteyenler için en kapsamlı bilgi gerekli kurumlarda en iyi şekilde verilmektedir. Genel olarak notere verilen dilekçe sistemi ile gerçekleşen bu sistem sonuçları da kısa bir sürede açıklanmaktadır.

Günler geçiyor taşeron işçiler haber bekliyor. Taşeron işçilerin maaşları ve kıdem tazminatları ne olacak? Taşeron işçilerden bir çoğu hem en zor şartlarda çalışıyor hem hakları olan maaşları alamıyor hemde diğer hakları verilmiyor. Taşeron işçilerin son durumu ne olacak? Taşeron işçilerin maaşları iyleştirilecek mi? Çünkü alınan maaşları yetmiyor. Taşeron işçiler ile ilgili gelen en yeni bilgile spothaber.com'da sizlerle olacak.

Taşeron işçilerin son durumları, maaşları, kıdem tazminatları ne olacak? Taşeron işçiler bir an önce maaşlarına ve kıdem tazminatlarına bir düzenleme yapılmasını istiyor. Taşeron işçiler ile ilgili Bakan Faruk Çelik işçilerle patronları masaya oturttu ancak masadan uzlaşı çıkmadı. Taşeronlar yine bekleyişte. Taşeron işçilerin son durumu spothaber.com'da.

Taşeron işçilerin son durumları ile ilgili yeni gelişme olumsuz nihayetlendi. Bakan Faruk Çelik, Kurban bayramı sonrasında taşeron işçilerin ve işverenlerin müzakereleri sonucunda, masadan eli boş dönüldü. Taşeron işçilerin sorunları, kadroları ve kıdem tazminatı problemlerinde son durum Spothaber.com'da. Bakalım bundan sonra taşeron işçiler konusunda müzakereler nasıl olacak?

 
Taşeronda son dakika- Taşeron işçi kamu kadrosu. Kamuda çalışan 600 bin taşeron işçi kamu kadrosuna ne zaman alınıyor? Taşeron işçi torba yasa kamu kadrosu. Torba Yasa kamu kadrosu. Taşeron işçiler 3 yıldır süren kadro konusunda artık illallah dediler. Ha bugün ha yarın derken Taşeron işçilere kadro yine verilmedi. Taşeron işçiler bir umut kadro beklerken yine kadro çıkmadı. Taşeron işçiler kadro meselesini düşüne düşüne artık yaşlanacaklar fakat taşeron işçilere kadro ne zaman gelecek hala belli değil. Taşeron işçiler kadro istiyor ve seslerin duyulması için her gün yeni bir eylem planlıyorlar.

KIDEMLERİ NE OLACAK?

Bu işçilerin bir bölümü taşeronun değil kamunun işini yaptıklarını öne sürerek dava açmış ve büyük çoğunluğu da bu davaları arka arkaya kazanmıştı. İşte dava açıp kazananların kamuda kadrolu olarak işe alınacağı konuşulurken, tamamı için böyle bir çalışma gündeme geldi.

Kamuda sağlık, temizlik, güvenlik ve dağıtım alanlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi sırasında birikmiş kıdemlerinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Geçişin kıdem tazminatları ile mi yoksa, kıdemler silinerek mi yapılacağı konusunda görüşmeler sürüyor. Kamu ciddi bir yük olarak gördüğü kıdem tazminatlarını üstlenmeme eğiliminde.

TORBA YASA GELİYOR

Bu ay geniş kitleleri ilgilendiren yasal düzenlemeler de gündemde. Genel Sağlık Sigortası borcu olan yaklaşık 4 milyon kişi ile Bağ-Kur borcu olan 3 milyona yakın esnafı ilgilendiren af düzenlemesinin bu ay torba yasa tasarısına konularak Meclis'e sunulması bekleniyor. Yine taşeron işçilerin haklarını iyileştirecek yasal düzenlemeye son şeklinin de bu ay verilmesi planlanıyor. Çocuk teşviği ve evleneceklere çeyiz yardımı da bu ay sonuçlanması beklenen düzenlemelerden...

TAŞERON ÇİLESİ SONUNDA BİTİYOR

Hükümet ile sendikalar arasında yapılan son Üçlü Danışma Kurulu Toplantısı'na taşeron işçilerin sorunları damgayı vurmuştu. Sendika yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Bakanı Faruk Çelik'in tarafların alt işverenlikle ilgili görüşlerini aldığını, Bakanlığın bu konuda bir çalışma yapıp taraflara göndereceğini açıklamıştı. Taşeron işçileri için hazırlanan yeni yasa taslağının son şeklinin bu ay ortaya çıkması bekleniyor. İzinlerinden maaşlarına kadar 1 milyonun üzerindeki taşeron işçilerin haklarında bir iyileştirme yapılacak.

600 bin taşeron işçiye müjde

Kamuda çalışan 600 bin taşeron işçisine müjde. Çalışma Bakanı Çelik, kamuda asgari ücretin olmaması gerektiğini belirterek, toplu sözleşme zammından taşeron işçilerinin de yararlandırılacağını söyledi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücrete yapılan zam ile düşük asgari ücret seviyesinden artık ortalama asgari ücret seviyesine gelindiğini söyledi. Asgari ücretin 'bundan aşağısı teklif edilemez ücreti' olduğunu belirten Bakan Çelik, bunun geçim ücreti olarak ele alınmaması gerektiğini kaydetti.

ÇALIŞMA VAR

Kamuda, asgari ücretin bir geçim ücreti olarak algılanmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Çelik, şöyle konuştu: "Yapılan ihalelerde işçilik maliyetlerinin asgari ücretin üzerine hesap edilmesi, bizi rahatsız etmekte. Bununla ilgili şu anda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumartesi günü bir kez daha ilgili ekonomi bakanlarımızla bir araya geleceğiz. Şu anda kamuda 600 bini aşan taşeron işçisi var. Kamuda emeğin istismarını önleyici korumaların olması gerekiyor. Eğer kamuda 3 yıllığına bir ihale yapılmışsa, 3 yıllığına neden toplu sözleşme farkı taşeron işçisine yansıtılmasın."

MAAŞA TEHLİKE AYARI

Çelik, 'tehlikeli, çok tehlikeli ve az tehlikeli' işlerin bulunduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "İş Sağlığı Güvenliği Yasası'nda belirlediğimiz 3 çeşit iş var. İnsanların eğitim durumları var. Tüm bu argümanları 4C'lilerde uyguladık. Bakanlık olarak tüm bu artı değerler çerçevesinde çalışanlara yaklaşımın doğru olacağı inancındayız."

KIDEM TAZMİNATI FONU RAFA KALKTI
Çalışma Bakanı Çelik, kıdem tazminatı konusu kamuoyunda farklı yerleştiği için bu konuda cesur bir adımın atılamadığını belirterek, "Konu yeni bir bahara kalmış bulunuyor" dedi.

AB'NİN ÜSTÜNDE
Asgari ücrete yapılan yüzde 11'lik artışın son derece önemli ve yüksek bir artış olduğunu dile getiren Bakan Çelik, "Satın alma paritesi bakımından 11 AB ülkesinden daha yüksek bir asgari ücret belirlendi. Milli gelir açısından mukayese ettiğiniz zaman en tepe noktasındayız" dedi. Çelik, asgari ücrete 2002'den bugüne yüzde 360'lık bir artış gerçekleştirildiğini, reel artışın da yüzde 74'lere vardığını anlattı.

4C'LİYE KADRO TAMAM
4C'lilere müjde geldi. "Bu yıl hayata geçirilecek" dediği 4C'lilere kadro konusunda müjdeli haberi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik verdi. Kamu-Sen heyeti, memura ek gösterge, 4C'lilerin durumu ve çalışma hayatıyla ilgili taleplerini Çelik'e iletti. Bakan Çelik, 4C'lilerin kadroya alınması konusunda çalıştıklarını, sendikalarla mutabakata varılan tüm konuları içeren bir kanun tasarısı hazırlayacaklarını, 4C'lilerin de belli bir maaş skalasında, iş güvencesine kavuşturulmaları için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk'un "Tekrar bir araya gelecek miyiz?" sorusu üzerine Çelik, sendikaları bilgilendireceklerini, çalışmaların kanunlaşması için gayret göstereceklerin söyledi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan geçici personele yönelik kararnamede, fazla mesai ücreti, aile yardımı ödeneği verilmesinin yolu da açıldı. Artı 800 puanlık ek gösterge talebi ise kabul görmedi.
Taşeron işçileri yeni taşeron yasası ile neler bekliyor?
Taşeron için çalıştıkların kurumda sözleşme talep ettiklerini fakat taşeron yasasının taşeron çalışanlar için bu taleplerini yerine getirmediği gibi taşeron çalışanları için olumsuz yanları bulunduğunu belirten KAŞİP başkanı yeni sendika mı kuralım diye sordu.
Türkiye’de sayıları milyonlarla ifade edilen taşeron işçilerin sendikalaşmanın yanı sıra siyasi parti kurarak hak arayışına gireceği seçeneği konuşuluyor.

TAŞERON İŞÇİYİ BEKLEYEN TEHLİKE?

Sendikalara üye oldukları takdirde iş akitleri tek taraflı olarak feshedilen taşeron işçiler Ülkemizde dernekleşme modeliyle Türkiye’de hak aramayı başlattı. Kitlesel hareketliliği ile dikkat çeken Kamu Şirket Personelleri Derneği Genel Merkezi (KAŞİP) düzenlemenin olumsuz yanlarını görmeye başladıklarını belirtti.

TAŞERON İŞÇİLER NE İSTEDİ?
Kaşip genel başkanı N.Hakan Aydın yaptığı açıklamada “ Biz 4857 sayılı iş hukukunda muvazaa durumları olması hasebiyle taşeron işçilerin yeni bir taşeron işçi yasası ile değerlendirilip kurumlarla sözleşme yapılmasını ve taşeron işçiye bir statü tanınmasını en başından yani 12.01.2012 tarihinde belirttik. Lakin o vakit bir düzenleme yapılması gerektiğine karar veren hükümet kanadı 14 maddelik bir sorun çözme taslağı düşünerek bir süreç başlattı. Biz de bu sürece destek verdik kaşip olarak.

Çeşitli çalışmalar sayın Başbakanımızın da katıldığı çeşitli çalışma meclisi ve çalıştaylar yapıldı. Biz sendikal haklar, iş güvencesi, statü, maaşlarda düzenleme, mesai saatlerinde ve fazla mesai ücretlerinde düzenleme, banka promosyonu hakkı tanınması, yıllık izinlerde uygulamanın yasada belirtildiği gibi olması hanım kardeşlerimizin süt izinlerinin yasadaki gibi kullandırılması babalık izninin tanınması, askerliğe gidenlerin dönüşte işlerine geri alınması, kıdem tazminatı hakkının güvenceye alınması, 5188 sayılı iş hukukuna dayalı çalışan güvenlik personelinin polis statüsünde değerlendirilmesi gerektiği ile ilgili gelişmeler beklerken birkaç madde üzerinden tamamen işveren lehine ve kuralsız çalışmayı destekleyen birkaç madde lik bir düzenleme ile karşı karşıyayız” dedi.

YENİ DÜZENLEME EMEĞİ ÖLDÜRECEK!
Kaşip genel başkanı Hakan Aydın sözlerine şöyle devam etti, “Yeni düzenlemede taşeron işçinin asıl sorumlusu eskiden olduğu gibi kurum değil şirket olacak. Yani 4857/2. madde değiştirilecek. Bu vesile ile iş müfettişlerinin muvazaa kararı alma yetkisi düşürülmüş olacak. İşçi ile ilgili sorunlarda sorumluluk iş mahkemelerine verilecek iş mahkemeleri yasaya göre davranmak zorunda olduğu için artık kuralsız çalışma meşrulaştırılmış olacak.

Kıdem tazminatı fonu ile çalışan işçi haklarını aldığı için iş güvencesi ortadan kaldırılacak. Doğrudan sendika üyeliği olmazsa işçilerin önüne ciddi bir örgütlenme yasağı yasa ile sağlanmış olacak. İhale süreleri 3 ile 5 yıl arasında olsa bile en ufak bir sorunda asıl işveren şirketler olacağı için iş hayatı iki dudak arasına tam anlamıyla düşmüş olacak. Kaldı ki bu fonda işçinin kıdem tazminatı hakkı ayda 30 gün iken 20 güne düşürülmüş olacak. Bu fondan 15 yıl boyunca yararlanma imkanı olmayacak. Eski haklar fona devredilirken birçok işçinin hakkı küçültülmüş olacak” dedi.

TAŞERONLUK MEŞRULAŞACAK!
“İki maddede bile kamu alanında çalışan taşeron işçiye böyle büyük zararlar veren bir düzenleme ile karşı karşıyayız” diyen Kaşip Genel Başkanı Hakan Aydın sözlerine şöyle devam etti, “Taşeron işçi 4857 sayılı iş hukukundan müstesna tutulup yeni bir ad yeni bir çalışma ile yasal güvenceye alınmalı. Eğer bu yapılmazsa özel sektörde çalışan 10 milyon işçinin de sorunlarını çözmek hep zorlaşacak. Çünkü taşeron işçi örgütlü mücadele içinde ve sendikaların hükümete hükümetin de sendikalara götürdüğü talepler taşeron işçi derneklerinin yani kaşip’in redlerine takılmakta. Sendikalar da konu ile ilgili ne yapacağını şaşırmış durumda. Taşeron işçi devletin işini yaptığı için haklı olarak devlet güvencesinde olmayı istemekte. Öte yandan iki madde ile taşeron işçinin iş hayatı sömürülüp emeğine balta vurulacak ücret düzenlemesi olarak ne yapılır bilinmez ama diğer maddeler nasıl çıkarsa çıksın bu olumsuzlukları ortadan kaldıramayacak” dedi.

YOKSA TAŞERON İŞÇİ KENDİ SENDİKASINI MI KURMALI?
Aydın, “ Artık sendikal süreç kaçınılmazdır. 7 Kasım itibariyle ülkemizde e-sendika modeli uygulamaya konulacak. Bu taşeron işçi için örgütlenme açısından güzel bir fırsattır. Türkiye’de bu fırsatı en iyi ve örgütlü kullanması gereken camia taşeron işçidir. Haklarını almak istiyorsa yüreğini koymalıdır. Zaten noter ücretleri de ortadan kalkacak yapılacak tek şey birbirine sahip çıkarak birbiri ile gönül köprüsü oluşturan derneklerini yani bütün kaşipleri sendikal mücadeleye dökmeli genişletmeli ve katmalıdır. Burada taşeron işçi bize sendikalaşın talimatı verirse biz birkaç gün içinde alt yapıyı başlatırız. Artık bu sisteme daha bir üst basamakta dur deme mücadelesini veririz. Tabi buradan sendikal değil de siyasal bir talep gelirse Türkiye geneline hitap edecek bir siyasal mücadele başlatabileceğimizden şüphe edilmesin. Kaldı ki buna farklı katmanları da katarız” diyerek sözlerini noktaladı.

Şimdi merak edilen konu şu; “Taşeron işçi sendikalaşma mı yoksa siyasal mücadele mi gidecek?”

İŞ GÜVENCESİ NEDEN YOK ?
Öte yandan, “ Kıdem tazminatı ve diğer maddeler düzenlenirken iş güvencesi konusuna hiç değinilmedi. Bir açık bir yanlış var. Bu kasıtlı yapıldı ise hükümet taşeronlaşmayı kötü niyetle meşrulaştırmak mı istiyor anlamına gelir. Ama iş güvencesi unutuldu deyip düzenlemeye iş güvencesinin katı şekli ile işlenmesi iyi niyetli olduğuna işaret eder. Tabi her halükarda taşeron işçi kurumlarla sözleşme istediği için bu düzenleme kabul edilmeyecektir ve hesabı sandığa kalacaktır” diyen Aydın evlerine ekmek bile götürmekte zorlanan tüm taşeron işçilerin gelecek müjdeli haberlerle sevindirilmesini beklediklerini ifade etti.
Taşeron işçiye Kadro mu geliyor.

MECLİS GÜNDEMİNE GELMESİ BEKLENİYOR

Bakanlık bu büyük sorunların bir an önce çözülmesi için kararlı gözüküyor. Bu sorunların çözüleceği ve taşeron işçilerine yeni haklar tanıyan düzenlemenin yeni yılın ilk günlerinde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

TAŞERON İŞÇİSİ ASIL İŞVERENİN KADROSUNA GEÇİRİLMİYOR

Alt işveren ilişkisinin muvazaalı kurulması halinde şu anki uygulamaya göre taşeron işçileri sözleşmenin başından itibaren asıl işverenin işçisi sayılıyor. Ancak bu yönde mahkeme kararlarının bile uygulanamadığı görülüyor. Yeni düzenleme ile muvazaalı alt işveren ilişkisinde taşeron işçilerine kendisi ile aynı işi yapan emsal işçinin haklarının tümünün ödenmesi hakkı getiriliyor. Yani taşeron işçisi asıl işverenin kadrosuna geçirilmiyor, ancak asıl işverende aynı işi yapan işçi hangi haklara sahipse taşeron işçisine de aynı hakların verilmesi sağlanıyor.

TAŞERON SİSTEMİNDE SORUNLAR NELER?

Taşeron işçilerinin en büyük problemleri; yıllık ücretli izne hak kazanamama, ücretlerin tam ve zamanında ödenmemesi, kıdem tazminatını alamama, ihalelerin kısa süreli yapılmasıyla çok sık iş yeri değiştirmeleri ve sendikal örgütlenme imkanının bulunmaması. Bu sorunların yanı sıra taşeron işçilerinin çoğu zaman yasal çalışma sürelerinin çok üzerinde çalıştıklarını ve fazla mesai alamadıklarını, sık sık bağlı oldukları şirket değiştiği için şirket değişimlerinde 1 2 aylık ücretlerini alamadıklarını görüyoruz. Dolayısıyla taşeron sisteminde sorunlar çok büyük.

EN AZ 3 YILLIK SÖZLEŞME


Milliyet'ten Cem Kılıç'ın haberine göre, işçi ücret ve sosyal haklarının geliştirilmesinin önündeki en büyük engellerden birinin "kamu ihale mevzuatı" olduğu vurgulanarak, mevzuatta yapılacak değişikliklerle işçi haklarının geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda yapılacak düzenlemeler şöyle sıralandı:


Mevcut durumda; kamuya hizmet alımları genellikle bir yılın altındaki sürelerle yapılıyor. Yapılacak değişiklikle; süreklilik arz eden hizmetlerin sözleşmesi en az 3 yıllık dönemi kapsayacak.

Mevcut durumda; işçi ücretinde, her ihalede asgari ücret esas alınıyor. Yapılacak değişiklikten sonra; taşeron işçilerin ücreti, sektördeki ortalama ücretin altında olamayacak.

Mevcut durumda; asgari ücret artışı olursa alt işverene fiyat farkı verilmiyor. Yapılacak değişiklikten sonra ise; toplu iş sözleşmesine taraf olunması halinde alt işverene de fiyat farkı verilecek.
 
Bağkur affını bekleyen binlerce kişi için müjdeli haber torba yasa ile geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan ve geçtiğimiz hafta mecliste görüşülmeye başlanan Torba yasada Bağkur affının yer alacağı gelen bilgiler arasında.

Torba yasanın kabülün ardından gözler TBMM'den çıkacak karara dikildi. Torba yasada Taşeron işçilerin kadroya alınmasından BAğkur ve SSK affına kadar pek çok konu başlığı var. Torba yasa üzerinde çalışılmaya başlandı. Torba yasa TBMM'de görüşüldükten sonra Bağkur affının çıkıp çıkmayacağı belli olacak. Torba yasada nelerin olduğu ve Bağkur affının çıkıp çıkmayacağı bu hafta içinde belli olacak.

VERGİ - BAĞKUR AFFI
SGK, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını açıkladı. Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis'e sunulması beklenen torba yasada yer alan 'prim affı' karmaşasına noktayı koydu. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

 BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?:

Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.
 
BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ?

İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016'da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.
 
YAPILANDIRMA İÇİN SÜRE VERİLECEK Mİ?
Prim borcu olanlara 3 aylık süre verilecek. İster taksitle isterse peşin ödeme şansları olacak. Eğer başvuru yapılmazsa otomatik olarak 24 aydan sonrakiler silinecek. Sigortaları da durdurulacak. Bu düzenleme ile esnaf icradan kurtulacak.
 
6111 YAPILANDIRMALARINI ETKİLER Mİ?
6111 sayılı düzenleme ile alacaklarını yapılandıranlar ödemelerini aksatmasın. Yapılandırmayı bozanlarla ilgili düzenleme yok. Nitekim yapılandırma kapsamında son taksitler geldi. Çalışmanın yapılandırma ile ilgisi yok.
 
GSS BORCUNUN FAİZİ BİTECEK
18 Yaşını dolduran, çalışmayan ve öğrenci olmayanların sağlık hizmetinden yararlanması için ödemesi gereken GSS prim borcuna af geliyor. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre verilecek. Gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve bir yıl taksitlendirme imkanı getirilecek.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan 600 bin taşeron işçisine kadro verileceğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Alt işverenlik ilişkisinde işçilerimizin özellikle kıdem tazminatına hak kazanmaları, yıllık ücretli izinlerini kullanmaları, sendikal haklardan faydalanabilmeleri, ücretlerinin tam ve zamanında ödenmesi sorunlarının çözümünde yoğunlaşan çalışmalar sürdürülmektedir.
Taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili çalışmalar yapıldığı, hatta bu çalışmaların tamamlandığı yönündeki haber ve yorumlar kamuoyunu yanlış yönlendirmektedir.
Çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek ve çalışma barışını sağlamak gibi temel görevleri olan Bakanlığımızın alt işveren işçilerinin kadroya alınması gibi bir çalışması bulunmamakla birlikte, çalışanların sorunlarının, sosyal tarafların katılımıyla çözülmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir." denildi.
Pazar günü Habertürk gazetesinde yer alan haberde, bakanlığın çalışmasında sona gelindiği ve 600 bin taşeron işçiye kadro verileceği belirtilmişti.

VERGİ - BAĞKUR AFFI

SGK, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını açıkladı. Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis'e sunulması beklenen torba yasada yer alan 'prim affı' karmaşasına noktayı koydu. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

 BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?:
Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.
 
BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ?
İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016'da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.
 
YAPILANDIRMA İÇİN SÜRE VERİLECEK Mİ?
Prim borcu olanlara 3 aylık süre verilecek. İster taksitle isterse peşin ödeme şansları olacak. Eğer başvuru yapılmazsa otomatik olarak 24 aydan sonrakiler silinecek. Sigortaları da durdurulacak. Bu düzenleme ile esnaf icradan kurtulacak.
 
6111 YAPILANDIRMALARINI ETKİLER Mİ?
6111 sayılı düzenleme ile alacaklarını yapılandıranlar ödemelerini aksatmasın. Yapılandırmayı bozanlarla ilgili düzenleme yok. Nitekim yapılandırma kapsamında son taksitler geldi. Çalışmanın yapılandırma ile ilgisi yok.
 
GSS BORCUNUN FAİZİ BİTECEK

18 Yaşını dolduran, çalışmayan ve öğrenci olmayanların sağlık hizmetinden yararlanması için ödemesi gereken GSS prim borcuna af geliyor. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre verilecek. Gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve bir yıl taksitlendirme imkanı getirilecek.Yorum Gönder

Etiketleri :