THY yağış önlemi alınca seferler 2 saat sonraya sarktı

İstanbul'da dün beklenen sağnak yağış sebebiyle THY yolları seferlerini 45 dakika ile 2 saat arasında gecikmeli yaptırdı.

Meteoroloji, İstanbul 'da akşam saatlerinde sağanak yağış beklendiğini açıkladı, Türk Hava Yolları seferlere 'hava' ayarı yaptı. Meteorolojiden geçilen bilginin ardından THY, önlem amacıyla karşı havalimanlarından gelen uçak seferlerini 45 dakika ile 2 saat arasında gecikmeli olarak yaptırdı.


 

Bu kapsamda İstanbul hava sahasında etkili olan ve 'CB' (kümülonimbus) olarak adlandırılan, kötü hava koşullarına ve yıldırımlara yol açan elektrik yüklü bulutları dikkate alınarak akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na inecek uçak seferleri, tedbir amacıyla 45 dakika ile 2 saat arasında gecikmeli olarak gerçekleştirildi. THY, uçak seferlerini 45 dakika ila 2 saat arasında gecikmeli olarak yaptırınca bekleme salonlarında yoğunluk yaşandı.

Bu nedenle, Kopenhag, Göteborg, Barcelona, Londra, Cenevre, Milano ve Hamburg seferlerinde 1 saatlik gecikme yaşandı.

7 MAYIS'TA 14 UÇAK 'YAKIT KRİTİĞİ'NE GİRMİŞTİ

7 Mayıs günü, İstanbul'da etkili olan şiddetli sağanak nedeniyle, Atatürk Havalimanı'na inmesi gereken 14 uçak yakıt kritiğine girerek, Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı'na yönlendirilmişti. 4 uçak da pisti pas geçmek zorunda kalmıştı.

(Hüseyin ASLIYÜCE/İstanbul DHA)Yorum Gönder

Etiketleri :