Soma Davası Bugün Gözyaşıyla Başladı

Geçtiğimiz sene 301 madencimizin göçük altında kalarak can verdiği Soma Maden Faciasının davası bugün başlıyor.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak dava için Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi 400 kişilik salon hazırlandı. Duruşma öncesinde mağdur işçiler, aileler, facianın tanıkları ve çok sayıda izleyicinin de geleceğini göz önünde bulunduran polis, geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı. Duruşma için 1000 polis görevlendirildi, TOMA’lar bölgeye sevk edildi. Mahkeme salonu çevresinde de 3 aşamalı barikat sistemi kuruldu ve salonunun bulunduğu 1 kilometrelik alan içerisinde yapılacak eylem ve gösterilere karşı da çeşitli tedbirler alındı.

235 SAYFALIK İDDİANAME

Duruşmanın ilk gününde, 235 sayfalık iddianamenin okunması bekleniyor. Duruşmanın kesintisiz bir hafta sürmesi bekleniyor. Facia ile ilgili olarak tutuklu bulunan, aralarında Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da bulunduğu 8 sanığın ifadeleri görüntülü olarak alınacak. Madenci yakınları ise alınan bu karara isyan etti. Faciada eşini kaybeden Gülten Kavas, “Biz çocuklarımızın, eşlerimizin katilleriyle yüzleşmek istiyoruz” diye konuştu.

NE KADAR CEZA İSTENİYOR?

Tutuklu 8 sanık, olası kasıtla adam öldürme suçundan 301 kez, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlamasından 162 kez 20-25 yıl arası hapis cezası istemiyle yargılanacak. Davanın müşteki bölümünde 487 madenci yakını bulunuyor.

MilliyetYorum Gönder

Etiketleri :