Sıcaklıkta Antalya'da Rekor Kırıldı

Ülkemizde artan hava sıcaklıkları tüm yurdumuzu etki altına alırken Antalya,Adana ve Osmaniye'de yılın en sıcak günü yaşanacak. Uzmanlar aşırı sıcaklar konusunda önleminizi alın uyarısında bulundu.

Türkiye genelinde etkili olan mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Geçen haftadan beri etkili olan sıcaklığa ‘El Nino’ yani deniz suyu yüzey sıcaklıkları da eklenince termometreler 40 derecenin üzerine çıkmıştı. Meteroloji uzmanları ise bugün 2 kent için sıcaklık alarmı verdi. Antalya’da hava sıcaklığı bugün yılın rekor seviyesine ulaşacak. Hava sıcaklığının 40 dereceye yaklaştığı Antalya’da yüksek nem oranı da bunaltıyor. Nem ve sıcak havadan kaçan vatandaşların adresi ise deniz ve havuzlar oldu. Nem oranın yüzde 80’leri aşması nedeniyle 3 gündür havada güneşin görünmediği kentte, sıcaklık ve nem oranın yüksekliği birçok sağlık sorunu açısından da tehlike arz ediyor.  Öte yandan Adana ve Osmaniye’de bugün gerçekleşmesi beklenen hava sıcaklığı, şimdiye kadar yaşanmış sıcaklığın 4 ile 6 derece üstünde olacağı açıklandı. Sağlık uzmanlarından ise zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması uyarısı geldi.

Hissedilen sıcaklık 50-60 derece

Antalya’da  aşırı sıcaktan bunalan vatandaşlar plajlara akın etti. Fakat daniz suyu sıcaklığının 30 dereceyi bulması vatandaşları serinletmedi. Adana ve Osmaniye’de ise hissedilen sıcaklık 50- 60 dereceyi bulacak. Adana’da haftanın ilk iş gününde gölgede 38- 40 derece arasında sıcaklık bekleniyor. Yüzde 80 nem beklenen Adana’da, öğle saatlerinde yüzde 50 nem gerçekleşse dahi insan vücudunda hissedilen sıcaklık 50 ile 60 derece arasında olacak.

StarYorum Gönder

Etiketleri :