Seçimlerde Ünlüler Büyük Hüsran Yaşadı

7 Haziran seçimlerinde Meclis'e girebilmek için milletvekili adaylığını koyan ünlü kişiler sonuçların açıklanması ile birlikte büyük bir hüsran yaşadılar.


7 Haziran milletvekili seçimleri bazı kesimler tarafından sevinç ile karşılanırken bazı kesimlerinde hayal kırıklığına neden oldu.

MUSTAFA SARIGÜL SEÇİLEMEDİ
 
İstanbul 2. Bölge’de ise AK Parti 12, CHP 8, HDP ve MHP de yine 3’er milletvekili çıkardı. CHP’nin yerel seçimlerdeki Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Sarıgül ise 9. sırada yer aldığı için parlamentoya giremedi. Ergenekon ve Balyoz davalarının sanığı olan emekli albay Dursun çiçek ise CHP’de 4. sıradan milletvekili seçildi.
 
HAKAN ŞÜKÜR DE GİREMEDİ

AK Parti’den istifa ederek bağımsız aday olan Hakan Şükür milletvekili seçilemedi. Şarkıcı Metin Şentürk ile eski Emniyet Müdürleri Yakub Saygılı ve Ali Fuat Yılmazer de seçimde başarısız oldu.
 
3 ERMENİ ADAY MİLLETVEKİLİ OLDU

AK Parti, CHP ve HDP Meclis’e 3 Ermeni milletvekili gönderdi. CHP’nin aday listesinde 1. sırada olan Ermeni avukat Selina Doğan milletvekili seçilirken, AK Parti’de de Markar Eseyan 12. sıradan milletvekili seçilmeyi başardı. HDP’de de yine Ermeni aday Garo Paylan 3. Bölge 2. sıradan seçilerek milletvekili oldu.
 
54 YIL SONRA...

Böylece, TBMM’ye 54 yıl sonra ilk kez Ermeni milletvekilleri girmiş oldu. En son, Ermeni cemaatinden Berç Sahak Turan, 1961’de Adalet Partisi’nden senatör seçilerek parlamentoya girmişti. İstanbul 3. Bölge’de AK Parti 13, CHP 9, HDP 5, MHP de 4 milletvekili çıkardı. Böylece, HDP, oy yüzdesi ve milletvekili sayısı olarak MHP’yi geride bırakarak İstanbul’da üçüncü parti oldu.

MEHMET ASLAN'DA MECLİS'E GİREMEYENLERDEN

İstanbul 3. Bölge adayı olan Mehmet Aslan, MHP'nin milletvekili listesinin 6. sırasında yer alıyordu. MHP, meclise İstanbul 3. Bölge 'den sadece üç milletvekili sokabildi. Mehmet Aslan ise bu isimlerin dışında kaldı.

Milliyet

 Yorum Gönder

Etiketleri :