Sahte veteriner birçok hayvanın ölümüne neden oldu

Şile'de kendini veteriner sıfatıyla tanıtan bir kişinin hijyensiz ortamda hayvanlara aşı ve tedavi yaptığı ayrıca bazı hayvanların ölümüne neden olduğu iddia edildi.

Olay, Şile’nin Doğancılı köyünde meydana geldi. İddiaya göre, Sokak Hayvanlarını Koruma Yaşatma Rehabilitasyon ve Eğitim Derneği’ne (SOHAYKO), köyde yaşayan ve kendini veteriner olarak tanıtan Ömer Faruk K.’nın (40) sahte veteriner olduğu ve bakarken öldürdüğü hayvanları üst üste gömdüğü yönünde ihbar geldi. Gelen ihbara göre Ömer Faruk K.’nın hayvanların sağlığını hiçe sayarak, rastgele aşı ve tedavi yaptığı, hatta bahçesinde bulunan meşe ağacının dibine 10-15 tane hayvan gömdüğü iddia edildi. Bunun üzerine şahsın yaşadığı yere giden SOHAYKO Derneği Başkanı Elçin Yasin Yılmaz, gördüğü manzara karşısında şok oldu.
Olayı anlatan Elçin Yasin Yılmaz, “Derneğimize bir ihbar geldi, geçtiğimiz hafta içerisinde. Biz de, konunun çevre sağlığı, insan sağlığı ve hayvan sağlığını ilgilendirdiği için kaymakamlığımıza bilgi verdik. Akabinde de gidip çekimlerimizi yaptık. Fotoğraf çıktılarını alarak, kaymakamlık makamına sunduk. Durum çok vahimdi. Hayvanların durumu oldukça kötüydü. Biz gittiğimizde, gördüğümüzde bir tane ileri derece uyuz köpeği vardı. İleri derecede rahatsız olan, hareket edemeyen köpekleri tespit ettik” dedi.
Durumu belediyeye ilettiklerini anlatan Yılmaz, “Şile Belediyesi’ne bilgi verdik konuyla ilgili. Şile Belediyesi Veterinerlik İşleri konuyla ilgilendi, hayvanları güvenli bölgelere çektiler. İnsanlar bu adama kedi, köpek teslim ediyorlar ama kesinlikle yanlış yapıyorlar. Bazı vatandaşlarımız ücret almadığını söylerken, bazı vatandaşlarımız ücret aldığını söylüyor” dedi.

İstanbul’da sahte veteriner dehşetiYorum Gönder

Etiketleri :