Özgecan'ı vahşice katleden katil hakim karşısına çıktı ! Adliye dışında bekleyen KADEM üyeleri saldırıya uğradı

Tarsus'ta vahşice katledilen Özgecan Aslan'ın katili bugün hakim karşısındaydı. Özgecan Aslan'ın duruşmasının yapıldığı Tarsus Adliyesi'nde bekleyen KADEM üyeleri bazı STK üyelerinin saldırısına uğradı. Saldırı sert şekilde kınandı.

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin davanın görüldüğü Tarsus Adliyesinin bahçesinde toplanan grupların protestosu devam ediyor.
Adliye bahçesini dolduran, döviz ve pankartlar taşıyan protestocu grup, çeşitli sloganlar atarak, duruşmanın sona ermesini bekliyor.
Birçok kadın platformu üyesinin yanı sıra erkeklerin de katılım gösterdiği eyleme, kızları cinayete kurban giden bazı aileler de çocuklarının fotoğraflarıyla destek veriyor.
Polis ekipleri, adliye bahçesinin girişini kontrol altında tutuyor.
- "Kadına şiddet, ülkemizin en temel sorunlarından biri haline gelmiştir"
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, kadına şiddeti kınayarak, Özgecan'ın öldürülmesini protesto etmek için bir araya geldiklerini söyledi.
Cinayetin Türkiye'yi yasa boğduğunu belirten Can, "Ülkemizde ve dünyada kadına şiddet haberlerini gördükçe erkek oluşumuzdan utanır hale geldik. Üzülerek belirtmek istiyorum ki kadına şiddet, ülkemizin en temel sorunlarından biri haline gelmiştir. Özgecan kızımızın başına gelenler de bunun en acı örneğidir. Özgecan'ın başına gelen bu kötü olay, insanlık tarihine kara leke olarak geçmiştir" diye konuştu.
Başta Özgecan olmak üzere kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın, ayrımcılık yapanların, şiddet uygulayanların, bunları koruyanların karşısında olduklarını aktaran Can, kadınların yeni şiddet olaylarına maruz kalmaması için üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini anlattı.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük de Özgecan cinayetinin herkesin kanını dondurduğunu dile getirdi.
Sadece Özgecan'ı kaybetmediklerine dikkati çeken Kütük, "Biz o gün insanlığımızdan parçalar kaybettik" ifadesini kullandı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)'in Özgecan Aslan'ın ailesine destek verme ve duruşmayı takip etmek için Tarsus Adliyesi'ne giderek bir basın açıklaması yapmak istedi. 

Duruşma salonu önünde bulunan bazı Sivil Toplum Kuruluşları tarafından basın açıklaması engellendi ve KADEM Başkanı ve dernek üyeleri şiddete maruz kaldı. 

Şiddete ve ablukaya rağmen KADEM üyeleri Tarsus adliyesini terketmedi. Polisin saldırıya çok geç müdahale ettiği öğrenildi. Kadına yönelik şiddet konusunda yaptığı önemli çalışmaları ile adını duyuran bir derneğin yöneticilerinin böyle bir şiddete maruz kalması sosyal medyada tepkiyle karşılandı. 

 

"Bu mudur sizin kadına yönelik hassasiyetiniz"

Bu mudur sizin kadına yönelik, Özgecan'ın masum davasını takip edeceğiz diye İzmir'den Ankara'dan otobüslerle buraya gelip hemcinslerinizi dışarı çıkarmak istemek? Bu mudur adalet? Bu mudur demokratik tavır? Neden bahsediyor bu kadın dernekleri, neresi demokratik tavırdır? Benim savunduğum fikri, derneğimin amacını beğenmiyor olabilirsin, ben seninkini beğenmiyor olabilirim ama ben sana 'buradan dışarı çık' deme haddini kendimde görmem. Çünkü ben demokrasiye inanmış bir insanım. Demokrasiye inanan bir derneğin başkanıyım. Demokrasi diye üzerimize gelirken demokratik hakların ne olduğunu bilmeyen birden fazla kadın derneği var burada. Kadına yönelik şiddetle mücadele eğer tüm kadın dernekleriyle ortak yapılacaksa bu tavrı kınıyorum. Bu tavrı kendilerine iade ediyorum."

"Özgecan'ın masum davasından vazgeçmeyeceğiz"

Kendisinin bir kadın olarak onlara 'git' demeyeceğini belirten Yılmaz, "Sonuna kadar hakkınızı savunun, sonuna kadar da üzerimize gelebilirsiniz. 20 tane KADEM'in üyesi burada Türkiye'nin geri kalan sivil toplumu burada, biz azınlık da olsak ne hakkımızdan ne de Özgecan'ın masum davasından vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Özgecan'ın ailesiyle dünden bu yana irtibatta olduklarını da belirten Yılmaz, aileyle görüşeceklerini ve ailenin bir tek kendilerini kabul ettiğini söyledi.

Yılmaz, eğer Türkiye'de kadın hakları savunulacaksa önce insanların birbirine tahammül etmeyi öğrenmesi gerektiğini vurgulayarak "Bu ülkede tahammül etmeyi öğrenmedikten sonra bir arada kavga gürültüyle yaşamak zorunda kalırız. Bu KADEM'in asla tevessül edeceği bir araç değildir" diye konuştu.

Özgecan'ın ailesi sadece KADEM'i kabul etti

Yılmaz şöyle konuştu: "Şunu da belirtmek istiyorum, davaya gelmeyen Özgecan'ın annesi ve babası sadece evlerinde KADEM'i kabul ettiler. Şimdi onları ziyaret edeceğiz."Yorum Gönder

Etiketleri :