KOBANİ SON DAKİKA SON DURUM HABERLERİ 50 IŞİD Militanı öldürüldü !

KOBANİ'yi düşürmek için saldıran IŞİD, gelen son dakika haberlere göre ağır kayıplar veriyor. Kobani'deki çatışmada son durum 50'ye yakın IŞİD militanının öldüğü yönünde. Buna karşılık IŞİD'in diktiği 2 bayrak kent merkezinden indirilebilmiş değil. 

Kobani'deki çatışmaların ateşi Türkiye'ye de sıçrarken, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dan sıcak açıklama geldi. Akdoğan, "Kobani konusunda Türkiye'nin hiçbir şey yapmadığı büyük bir yalandır. Türkiye insani zeminde yapılabilecek ne varsa yapmaya çalışmaktadır" dedi.

Kürtler için hayati öneme sahip olan Kobani en kanlı savaşlardan birine sahne oluyor. IŞİD iki cepheden birden başlattığı saldırılarda kent merkezine 2 bayrak dikmiş durumda. IŞİD bayraklarının hala indirilememiş olması YPG'nin kent savaşında sonuç elde edemediği ve Kobani'nin düşmek üzere olduğu şeklinde yorumlanıyor. 

KESKİN NİŞANCILARLA SAVAŞ

IŞİD ile PKK'nın Suriye'deki kolu YPG arasındaki kanlı kapışmada keskin nişancılar kullanılıyor. Kenti ele geçirmek isteyen IŞİD ile YPG karşılıklı keskin nişancılarla çatışıyor. 

IŞİD'in, Meşteno Dağı'na konuşlandırdığı tank ve toplarla ilçeye saldırdığı ve ilçenin güneydoğu bölgesinde de çatışmaların sokak aralarında devam ettiği öğrenildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Kobani'deki IŞİD hedeflerini bombaladığı kaydedildi.

IŞİD'E ŞOK : 50 ÖLÜ

Kobani'de (Ayn el Arap) bir binaya yerleştirilen patlayıcının patlatılması sonucu 50'ye yakın IŞİD üyesinin öldüğü haberleri geldi.

Muhalif Rakka Devrimciler komutanlarından Ebu Seyf, ilçenin güneydoğu bölgesinde bir binaya yerleştirilen patlayıcının uzaktan kumandayla patlatıldığını belirterek, "Olayda, 50'ye yakın IŞİD üyesi hayatını kaybetti. Kurduğumuz tuzaklarla IŞİD'in ilçede ilerleyişini bir nebze durdurduk. Bunun yanında bölgede terör örgütüne ait bir tankı imha ettik" dedi.


KOBANİ SON BİLANÇO

Kobani'de son üç haftadır yaşanan çatışmalarda en az 400 kişinin hayatını kaybettiği, 160 bin Suriyelinin de bölgeden kaçtığı ya da tahliye edildiği bildirildi.


KOBANİ SON DURUM HARİTASI

Adını İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD; eğer Kobani'yi ele geçirirse, Suriye-Türkiye sınırında 'uzun bir hattı'' kontrol altına almış olacak.


TÜRKİYE SINIRINDA ALARM

Çatışmalar nedeniyle sınır hattının Türkiye tarafında güvenlik önlemleri artırıldı. Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın karşısındaki tepedeki tank ve zırhlı araçların bekleyişi sürüyor. Tepede yaklaşık 20 askeri araç konuşlanmış durumda. Güvenlik güçleri de çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle 'can güvenliği' olmadığı gerekçesiyle sivil araç ve vatandaşların Yumurtalık kavşağının ilerisine geçmesine izin vermedi. Ayrıca zırhlı araçların sınır hattı boyunca devriye gezdiği gözlendi.

ERDOĞAN : KOBANİ DÜŞMEK ÜZERE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kobani'nin 'düşmek üzere'' olduğunu, sadece havadan bombalamakla 'bu terörün' sonlandırılamayacağını belirterek, ''Kara harekatında bu görevi ifa edenlerle iş birliği kurulmadıkça hava saldırıyla bu iş çözülmez'' dedi.

Erdoğan, Kobani'deki durumla ilgili olarak da şunları söyledi:

"Şu anda Kobani düştü, düşüyor. Üç şey istedik. Bir, uçuşa yasak bölge ilan edilmesi lazım. İki, o bölgeye paralel güvenli bölge ilan edilmesi lazım. Ve eğit donat anlayışıyla Suriye'de ve Irak'ta orada ılımlı muhalif kesimin hem eğitilmesi hem donatılması lazım."

SALİH MÜSLİM : TÜRKİYE TELEFONLARIMA ÇIKMIYOR

BBC'ye konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim ise, Türkiye'nin kendisine Ankara'da "destek sözü" verip tutmadığını söyledi. Müslim, "Türkiye'deki yetkililer telefonlarıma yanıt vermiyor" dedi.Yorum Gönder

Etiketleri :