Kaza yapanın herşeyi karşılanırken GSS'lileri bu haber çok üzecek

Torba Yasa'dan Genel Sağlık Sigortalı olan kişileri üzecek bir haber var. Haber.sgk.net olarak konunun takipçisiyiz. Görüşülecek olan Torba Yasa kanunlaşır ise GSS'li olanlara büyük bir kısıtlama geliyor. Haberimizin ayrıntılarında tüm merak edilenleri yazıyoruz.

Görüşülecek olan Torba Yasa'nın tabiki artılarıda var değerli sgk.net kullanıcıları. Örneğin, trafik kazası yapan bir vatandaşın tüm masraflarının tamamını SGK kurumu sigortalı olmaksızın karşılıyacak. bu çıkacak olan daha doğrusu bu hafta mecliste görüşülmesi beklenen Torba Yasa'dan çıkacak güzel bir karar ( onaylanırsa tabiki ) Öte yandan GSS kapsamındaki vatandaşlarımızı üzecek şeylerde var bu Torba Yasa'da ayrıntıları aşağıdan bulabilirsiniz.

GSS'LİLERE KISITLAMA

Trafik kazası geçiren vatandaşın hiçbir kısıtlama olmaksızın SGK tarafından karşılanan tedavi giderlerinde, genel sağlık sigortalılara has kısıtlama getirildi. Sağlık Komisyonu’nda kabul edilen düzenleme yasalaşırsa trafik kazası geçiren bir genel sağlık sigortalı vatandaş birçok tedaviden yararlanamayacak.

AÇIK AMELİYAT OLMAK ZORUNDA

CHP Sağlık Komisyonu üyesi Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Örneğin kaza sonucu safra kesesi ameliyatı olması gereken bir GSS’li vatandaşın operasyonu SGK karşılamadığı için kapalı yöntemle yapılamayacak. Vatandaş karnı yarılarak açık ameliyat olduğu için 10-15 gün yatmak zorunda kalacak” dedi.

ÖZEL SİGORTAYA MAHKÛM

Devletin vatandaşını bütün sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için, kasko yaptırır gibi özel şirketlere tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmaya mecbur bıraktığını söyledi. Mevcut durumda GSS’li vatandaşların birçok sağlık hizmetinden yararlanamadığını belirten Atıcı, “Örneğin burnunda problem var ve horluyor. Ameliyat olması gereken bu vatandaş estetik kapsamına girdiği için bu ameliyatı olamıyor. Protez ve ortezlerde hepsini karşılamıyor. En ucuzunu vatandaşa layık görüyor” dedi. “Ben sana temel sağlık hizmeti sunarım. Bunun ötesinde bir şey istiyorsan ya cebinden ödeyeceksin veya tamamlayıcı sağlık sigortası yapacaksın diyor” ifadelerini kullandı.

GSS’LİLERDEN TAHSİL EDİLECEK

Düzenleme ile Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılacak. Yasada yer alan kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın SGK tarafından karşılanır” ifadesine, “genel sağlık sigortalısı sayılanlar için belirlenen sağlık hizmeti geri ödeme usul ve esasları çerçevesinde” ibaresi eklenecek.

VATANDAŞIN TEDAVİSİNDEN KISILIYOR

Kazalarda tedavi giderleri trafik sigorta şirketlerinden tahsil edilirken, hükümet sigorta poliçelerinden yüzde 10 almak şartıyla tedavi giderlerini Hazine’den karşılamaya başladı. Masrafları azaltmanın yolunu da vatandaşın tedavisini kısıtlamakta buldu.Yorum Gönder

Etiketleri :