IŞİD te derin yara!

Musul'a bağlı ve nüfusunun çoğunluğu Ezidi olan Sincar (Şengal) İlçesi'ne terör örgütü IŞİD geçtiğimiz 3 Ağustos'ta saldırdı. Peşmergenin geri çekilmesiyle IŞİD katliam yaparken, binlerce Ezidi ise kenti terk ederek Şengal Dağı'na sığındı. Açılan koridorla binlerce Ezidi YPG kontrolündeki Suriye sınırı güzergâhından Irak'ın Duhok iline nakledildi. Ancak IŞİD kuşatması nedeniyle 10 binden fazla Ezidi dağda mahsur kaldı.

100 KİLOMETRE TEMİZLENDİ

Peşmerge güçleri ise IŞİD'in ele geçirdiği Sincar'ı geri almak için önceki gün operasyon başlattı. Şengal'in tamamını ele geçirmek için geniş çaplı bir operasyon başlatan peşmerge güçlerine koalisyon ülkelerine ait savaş uçakları da destek veriyor. Savaş uçakları IŞİD hedeflerini bombalarken, peşmerge güçleri de karadan ilerliyor. Operasyonda 48 saat dolmadan peşmerge güçleri IŞİD kuşatmasını yararak Şengal Dağı'na ulaştı. Zummar'dan Şengal'e kadar olan yaklaşık 100 kilometrelik bölge IŞİD'den tamamen temizlendi. Bölgedeki yollar ve stratejik noktalar kontrol altına alındı. Stratejik noktalar kontrol altına alındıktan sonra peşmergenin kent merkezine doğru ilerleyeceği ve kentin kontrolünü ele geçirmeyi hedeflediği belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Danışmanı Mesrur Barzani, dağ yolunun kontrolünün tamamen sağlandığını ve aylardır dağda mahsur kalanların inebileceğini söyledi. Geçen birkaç gün içinde peşmergenin 740 kilometrekarede kontrolü sağladığını belirten Mesrur Barzani, IŞİD'in 2 bin 100 kilometrede ablukaya alındığını söyledi.

IŞİD'İN 3 LİDERİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Irak'ta IŞİD'e karşı düzenlenen hava saldırıları sonucu, örgütün tepesinde görev yapan 3 askeri liderin öldürüldüğünü doğruladı. Wall Street Journal Gazetesi, 3 Aralık'tan bu yana öldürülen IŞİD liderlerinin, Abdül Baist, Hacı Mutazz, Radvin Talip olduğunu yazdı. Talip'in "Musul Valisi" olduğu, Hacı Mutazz'ın örgütün lideri Ebubekir Bağdadi'nin önemli bir kurmayı olduğu, Baist'in ise Irak operasyonlarını yönettiği ifade edildi. Gazete, IŞİD'e karşı saldırılarda, "yüksek ve orta" kademelerdeki toplam yedi kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

BARZANİ: ZAFER ORUÇ BAYRAMINA DENK GELDİ

Her yıl aralık ayının ikinci cuma günü 'Cejna Ezi' (Oruç Bayramı) bayramını kutlayan Ezidiler için bir mesaj yayınlayan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, peşmerge güçlerinin Ezidilere zafer armağan ettiğini söyledi. Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'nın internet sayfasında yayınlanan mesaj şöyle: "Şengal kurtarma operasyonunun Kürdistan Bayrak Günü'nde başlatılması ve peşmerge güçlerinin 18 Aralık'ta Şengal Dağı'na ulaşması özel bir anlam taşımaktadır. Düşmanlar bilsin ki, Kürtlere ve Kürdistan'a karşı içlerindeki kini dökme fırsatını bulsalar da, eninde sonunda işledikleri suçların cezasını çekecekler. IŞİD teröristleri, bütün düşmanlar için ders olacaktır. Bu büyük zafer Ezidi kardeşlerimin Oruç Bayramı'na denk geldi. Buradan Kürdistan milletine duyururuz ki, düşmanların başı, kardeşlerinin ayaklarının altında olacak."

SURİYE'DE 1 MİLYON YARALI

Dünya Sağlık Örgütü, Suriye'de yaklaşık 4 yıldır süren iç savaşta yaralananların sayısının 1 milyonu aştığını duyurdu. Yaralıların büyük bölümünün uzuvlarının kesilmek zorunda kalındığı da raporda yer aldı. İçme suyu arıtılmasındaki sıkıntılar nedeniyle Suriye'de salgın hastalıklar da arttı. Son bir yılda 6 bin 500 tifo, 4 bin 200 kızamık vakası görüldü.Yorum Gönder

Etiketleri :