Hacca gitmek isteyenler dolar olarak ödeme yapacaklar

 Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı değişiklikle hac bedeli artık dolarla ödenecek. Karar Kasım 2014'te alındı ve dolar kuru ile ilgisi yok. 

2007 yılından 2014 yılına kadar başvurusunu kesintisiz olarak yenileyenler kuraya tabi tutulmadan kesin kayıt hakkı kazandı. Geriye kalan kontenjan için bugün kura çekiliyor. Kurada çıkan vatandaşların 16-27 Mart 2015 tarihleri arasında kesin kayıt yaptırması gerekiyor.

HAC KONTENJANLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Hac kontenjanları, 1987 yılında Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan 'İslam Ülkeleri Dış İşleri Bakanları Toplantısı'nda alınan karara dayanıyor. Burada alınan karar gereği her ülkenin nüfusunun binde biri oranında kontenjan verilerek hac kontenjanları tespit ediliyor. Ancak Kabe'nin çevresini genişletme çalışmaları sebebiyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Suudi Arabistan makamlarıyla imzalan protokol gereği yüzde 20'lik bir kontenjan kısıtlamasına gidildi. Buna göre bu yıl Türkiye'den 55 bin 540 vatandaş hacca gidebilecek.

SAĞLIK SORUNU YAŞAYANLAR İÇİN 'VEKALET' KOLAYLIĞI

Kesin kayıt hakkı elde ettiği halde heyet raporuyla sağlık durumlarının elverişli olmadığını beyan edenler için bir kolaylık getirildi. Bu durumda olan hacı adayları, istedikleri bir kişiye noterden vekalet vererek hac vazifesini vekalet yoluyla yerine getirebilecek.

ÜCRETLER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Hacca gidecek vatandaşlara farklı hizmet seçenekleri sunabilmek amacıyla Mekke ve Medine'deki bina ve otellerin fizik yapıları ve Harem'e olan mesafeleri dikkate alınarak hac konaklama türleri de belirlendi. Buna göre hacılara normal, müstakil ve otel konaklama türlerinde hizmet verilecek. Bu yıl hacca gitmeye hak kazananlar, belirlenen konaklama tipine göre farklı ücretlendirmeye tabi olacaklar. Buna göre 'normal konaklama' seçeneğini tercih edenler 3 bin 600 dolar, 'müstakil konaklama'yı tercih edenler 5 bin dolar ödeyecekler. Otel tipi konaklama tercih edenler ise 6 bin 900 dolar ile 9 bin 900 dolar arasında değişen hizmet bedelini ödeyecekler.

Suudi Arabistan'daki bütün ücretlendirme ve kiralamalar dolar kuru üzerinden yapılıyor. Bu nedenle Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu, 2014 yılı kasım ayında aldığı kararla Hac ve Umre hizmetleri için alınan ücreti dolar kuru olarak değiştirildi. 5 ay önce yapılan söz konusu değişikliğin son dönemdeki dolar kurunda yaşanan yükselmeyle bir ilgisi bulunmuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bütün hizmetlerini ticari bir kaygı gözetmeden yerine getiriyor.

İRŞATTAN SAĞLIĞA HİZMETLER

Kutsal topraklarda huzur içinde bir dönem geçirmek için Diyanet İşleri Başkanlığı başta vaaz ve irşat hizmetleri olmak üzere yemek, sağlık ve ulaşım hizmetlerini hacılara sunacak.

YURT DIŞINDAN 8 BİN HACI ADAYI

Yurt dışından hacca gitmek isteyenlerin hac başvuruları Din Hizmetleri Müşavirlik ve Ataşeliklerinden yapılıyor. Bu başvurular neticesinde her yıl yaklaşık 8 bin kişi yurt dışından hacca gitme imkanı buluyor. Bu yıl da aynı sayıda kişinin kutsal topraklara gitmesi bekleniyor.
DHAYorum Gönder

Etiketleri :