GSS borçları silinecek işte ayrıntılar haberimizde

Gss borçları ne zaman silinecek, kimlerin Genel Sağlık Sigortası borçları siliniyor ? Merak edilen tüm ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

1 Ocak 2012’de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında 18 yaşını doldurmuş herkes sigorta kapsamında yer alıyor. 18 yaşını aşmış ancak bir işte çalışmayanların ise gelir testine girip gelir seviyelerini belirlemeleri gerekiyor. Bu test sonucunda ya devlet tüm sigorta primlerini karşılıyor ya da kişi prim ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalıyor.

GSS borçları silinecek mi ? Gelir testine girilmediği için toplam prim borcu 7 milyar TL’yi aşmıştı. Geçtiğimiz ay sonunda biten gelir testi başvurularının ise sadece 500 bin kişide kalmıştı. Borçlu sayısının ise çoğunluğu genç olmak üzere 5 milyonu bulduğu belirtiliyordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, genel sağlık sigortası nedeniyle gelir testi yaptırmayan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 5 milyon kişiye seçim öncesi 7 milyar liraya ulaşan borçların silineceği sözü verdi.
Kimlerin GSS Borçları Silinecek
Aslında Başbakan Davutoğlu prim borçlarının silineceği müjdesini 1 Kasım seçim sürecinde vaat etmişti. Bu vaatler hükümet programına da girmişti. Gençlerin GSS prim borçlarının silineceği ile ilgili hükümet programında şöyle deniyor:

Başbakan Davutoğlu 64. Hükümet eylem planında gençlerin genel sağlık sigortası borçlarının sıfırlanacağını söyledi. Davutoğlu “Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını sıfırlıyoruz. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası giderlerine destek oluyoruz. Buna göre primler iki yıl süreyle gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanacak” dedi.

GSS Borçları Nasıl Yapılandırılacak?
Başbakan Davutoğlu gençlere “Borç sıkıntısı içinde strese girmeyin. 1 Kasım’dan sonra ilk işimiz, bütün o borçları silmek olacak. Sistem daha sonra oturacak. Okulu bitirince iki yıl içinde de müddet vereceğiz. İş güç sahibi olur, ondan sonra da ödersiniz” diyerek GSS borçlarının mezun olunduktan sonra ödenmeye başlayacağını ya da yapılandırılacağını belirtmişti.

Kimler Gelir Testine Giriyor?
Bir sosyal güvencesi olan vatandaşlarımız, sağlıktan yararlanabilmek için ilave olarak GSS primi ödüyorlar. Yani, SGK’lı çalışanlar, emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler ile bunların bakmakla yükümlü olunan eş, çocuk ve anne-babaları ilave GSS primi ödemeden zaten sağlıktan yararlanabilmektedir. Ancak herhangi bir şekilde SGK’lı çalışmayanlar, sosyal güvenlik kapsamında bulunmayanlar, işsizler, 25 yaşını dolduran kişiler veya öğrenime devam etmediği için sosyal güvencesi anne-babası üzerinden devam etmeyenlerin Genel Sağlık Sigortası Primi ödemesi gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortasında kapsama giren kişilerin ne kadar GSS primi ödeyecekleri gelir testi sonucuna göre belirlenmektedir. Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvurarak, gelir testini yaptırmaları halinde gelir testinin sonucuna göre, genel sağlık sigortası borçları tescil tarihinden itibaren güncellenecektir ve belirlenen gelir seviyesine göre primler tahakkuk ettirilmektedir.Yorum Gönder

Etiketleri :