Faruk Çelik'ten Rotasyonla İlgili Açıklama Geldi

"ROTASYON İFADESİ KAMUDA ANTİPATİ OLUŞTURUYOR"

Katıldığı bir televizyon programında 657 Sayılı Devlet memurları Kanunu'nda yapılacak düzenlemelere ilişkin bilgiveren Bakan Çelik, Kamuda rotasyon haberlerine de değindi.Çelik, bu ifadenin kamuda antipati oluşturduğunu, bunun yerineyurt geneline personelin dengeli dağılımı ifadesini kullandı.

"Hakkari'si, İzmir'i bizim değil mi?" diye soran Çelik, farklıyöntemlerin olduğunu, mesela çakılı kadro olarak kalması gibi söylemleri hatırlatarak, 10-20 yıl bir yerde kalmanıninsan hakları ve çalışma şartları açısından doğru olup olmadığını yöneltti.

Bölgeye göre farklı ücret tarifesi için de Çelik, sosyal tarafların kamu hizmetinin bütün bölgelere eşit dağıtılmasıkonusunda hem fikir olduğunu söyledi. Çelik, bu şekilde olması halinde bazı bölgelere ve illere personelgönderemeyeceklerini dile getirdi. Çelik, yapılması gerekeni şöyle özetledi: "Adil bir şekilde, eşit bir şekildedağılımını sağlayacak ve onların hukukunu gözetecek bir anlayışta buluşmamız gerekiyor. Bu bizimzorlanacağımız bir şey değil."

"ÜCRET FARKLILAŞTIRILMASINA KAPALI DEĞİLİZ"

Her alanda böyle bir rotasyonun da söz konusu olmadığını anlatan Çelik, ağırlıklı meslek gruplarına uygulanacağını ifade etti. Zaten bazı kurumlarda rotasyonun uygulandığının altını çizen Bakan Çelik, Gümrük Bakanlığı'nın başlattığını, poliste, sağlıkta ve eğitimde bunun uygulandığını aktardı. Çelik, kendilerinin bu düzenlemeyi bir çatı düzenlemesi olarak gördüklerini dile getirerek, bakanlıklara göre değil de ihtiyaca göre belli birsüreliğine personelin gönderilmesi olarak özetledi. Çelik, ücret farklılaştırılmasını da bugün konuşacaklarına dikkat çekerek, bu teklife de kapalı olmadıklarını kaydetti.

HABER7Yorum Gönder

Etiketleri :