Erzurum'da HDP'lilerle Fırat Çakıroğlu Gerginliği


Fırat Yılmaz Çakıroğlu için ikindi namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı. Namaza; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, MHP İl Başkanı Sebahattin Kılıç, büyük birlik partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, Ülkü Ocağı İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli ile yaklaşık 500 kişi katıldı. Namazın kılındıktan sonra camide Kur’an-ı Kerim okutuldu. Daha sonra üzerinde Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun fotoğraflarının ve ’Bir ölür, bin diriliriz’, ’Hepimiz Fıratız, hepimiz Türk’üz’ yazılarının bulunduğu tişörtlerini giyen grup Ülkü Ocağı İl Başkanlığına doğru slogan atıp, tebrik getirerek yürümeye başladı.
İşyerine sığındılar
ADIYAMAN -HDP VE BDP BİNALARINA YÜRÜMEK İSTEDİLER: 2 YARALI VAR
Adıyaman'da İzmir Ege Üniversitesi’nde öğrenciler arasında çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun öldürülmesine tepki gösterip HDP ve BDP binalarına yürüyen grup ile partide bulunanlar arasında gerginlik yaşandı. Biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edilen gerginlikte 1 polis ve yoldan geçen 1 kadın yaralandı.
Demokrasi Parkı önünde öğleden sonra ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan Adıyaman Üniversitesi öğrencisi ve MHP’li olduğu iddia edilen 60 kişilik grup, Ege Üniversitesi’nde öğrenciler arasında çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun öldürülmesine tepki gösterdi. Kalabalık, basın açıklamasının ardından Gölbaşı Caddesi’nde bulunan BDP İl Başkanlığı’na yürüdü. Bina önünde bir süre slogan atan gruba, BDP binasının penceresinden kimliği belirsiz kişi tarafından tabure atıldı. Taburenin başına isabet ettiği adı öğrenilemeyen 1 polis memuru yaralandı.
Polis yaralandı
Yaralı polis, meslektaşları tarafından hastaneye götürülürken, taraflar arasında gerginlik çıktı. Polisin biber gazı ve basınçlı su kullanarak dağıttığı grup, daha sonra aynı cadde üzerinde 500 metre uzaklıkta bulunan HDP İl Başkanlığı’na yürüdü. Polisin TOMA’dan gruba sıktığı basınçlı suya hedef olan yoldan geçen adı öğrenilemeyen 1 kadın da yere düşerek yaralandı. Yaralı kadın, polisler tarafından hastaneye götürüldü. Polisin önlem aldığı HDP önünde de kısa süreli gerginlik yaşandı ve kalabalık müdahaleyle dağıldı.
ERZURUM -ORTALIK KARIŞTI
Atatürk Üniversitesi Bilim Anıtı önünde öğlen saatlerinde toplanan çok sayıda ülkücü dev Türk bayrağı açarak sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinden Yakutiye kent meydanına kadar yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi altında yapılan yürüyüşün ardından Lala Paşa Camisi önüne giden yaklaşık bin kişilik grup burada ikindi namazının ardından Fırat Yılmaz Çakıroğlu için gıyabi cenaze namazı kıldı. Kılınan namaz sonrası tekbir getirip slogan atarak yürümeye devam eden grup merkez Yakutiye ilçesindeki HDP il binasının olduğu Mahallebaşı semtine yürümek isteyince polis barikatıyla karşılaştı. Kalkanlarla grubun geçişine engel olmaya çalışan polis ile grup arasında tartışma yaşandı.
Ülkücülerle HDP’liler arasında yaşanan kavgada 3 kişi yaralandı. Polis ülkücüleri dağıtırken HDP il binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup polise taş, sopa ve havai fişeklerle saldırdı. Polis gruba tazyikli su ile müdahale etti. Abluka altına alınan Mahallebaşında olaylar Saat 18.20′de sona erdi.
AjanslarYorum Gönder

Etiketleri :