Danimarka : Türkiye'nin Bu Yaptığı Kabul Edilemez !

 

Türkiye’nin Danimarka Özgür Basın Derneği başkanı Lars Hedegaard’a 5 Şubat 2013 tarihinde silahlı suikast teşebbüsünde bulunan zanlıyı serbest bıraktığını kabul etmesi büyük tepkiye yol açtı. Danimarka başbakanı Helle Thorning-Schmidt, Türkiye’nin suikast zanlısını serbest bırakmasının ‘anlaşılmaz, kabul edilemez ve anlamakta zorluk çektikleri bir olay’ olduğunu söyledi. Thorning-Schmidt, Türkiye’ye karşı atılacak adımların Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komisyonu’nun perşembe günü konuyla ilgili olarak yapacağı ve diğer partilerin katılacağı toplantı sonrasında atılacağını belirtti. Başbakan ayrıca, Danimarka hükümetinin, suikast zanlısının serbest bırakılmasıyla ilgili neler olduğu konusunda Türk hükümetinden ‘eksik bilgi aldığını’ sözlerine ekledi.


Danimarka heyetiyle Ankara’da yapılan görüşmede, Türk yetkililerin Lübnan asıllı Danimarka vatandaşı B.H’nin serbest bırakıldığını itiraf etmelerinin ardından; siyasi partiler büyükelçinin Ankara’dan geri çağrılmasından Türkiye’de NATO misyonu için konuşlandırılan yedi Danimarkalı askerin derhal geri çekilmesi gibi  bir dizi yaptırım kararının alınmasını istiyor.  

‘Büyükelçi çağrılsın’
Danimarka koalisyon hükümetini dışardan destekleyen Birlik Listesi sözcüsü Nikolaj Villumsen, zanlının  Türk konsolosluk rehinelerin serbest bırakılması takasında IŞİD’e verildiği duyumlarının olduğunu ancak bunun resmi kanaldan doğrulanmadığını belirtti. Villumsen, NATO misyonu çerçevesinde Türkiye’de konuşlandırılan 7 Danimarkalı askerin geri çekilmesini istedi. Aşırı sağ eğilimli Danimarka Halk Partisi(DF) sözcüsü Sören Espersen, tepkinin sert ve tartışmasız olması gerektiğini belirterek, perşembe gününden sonra istişare için büyükelçilerinin Ankara’dan geri çağrılmasını istedi.

‘İhtiyacımız yok’
Türkiye’nin uzun yıllardan beri NATO’da iyi bir ülke olduğuna değinen Espersen, ”Eğer İslami yöne doğru çekilmeye başlarsa ki öyle gözüküyor o zaman onlara ihtiyacımız yok. Aynı zamanda Türkiye’nin AB’nin bir parçası olması konuşmalarına da son verilmelidir dedi.
Danimarka eski Dışişleri Bakanı ve Sosyalist Halk Parti sözcüsü Holger K. Nielsen, iki ülke arasındaki işbirliği mantığına göre bunun kabul edilemez olduğuna vurgu yaparken, bunun bir bedelinin olması gerektiğini belirtti.Yorum Gönder

Etiketleri :