Cumhurbaşkanı Erdoğan Canlı Yayında İmam Hatip Mezunuyum ama Cumhurbaşkanı oldum açıklamasını yaptı

Bana buranın eski halini anlattılar. Derme çatma binalarda, kücücük sınıflarda, bodrum katlarındaki ışıksız sınıflarda nasıl eğitim gördüklerini anlattılar. Pansiyonun yetersiz imkanı nedeniyle nasıl çileler çektiklerini anlattılar. Kapasitesinin çok çok üzerinde öğrenci sayısıyla 70 kişimik derslikleriyle 7 yıl boyunca imkansızlıklarla nasıl mücadele ettiklerini anlattılar.  Bütün imkansızlıklara rağmen Türkiye'nin en iyi üniversitelerine öğrenciler gönderdi. Milletvekili, bürokrat, yazar, sporcu oldular. Burası Türkiye'nin önemli kademelerine bilgili, ahlaklı nice genç yetiştirdi. Ankara'nın en büyük imamhatip lisesi olan bu okulun yetersiz altyapısını görerek, yeni bir okul yapma kararı aldık. Çok kısa sürede tamamladık. Ankara'ya muhteşem bir imam hatip lisesini kazandırdık. 

"28 ŞUBAT'TA KIRILMA NOKTASI YAŞADIK"

Biz bir kırılma noktası yaşadık. O günler gerçekten çok acıydı. Bir daha o günleri inşallah görmeyeceğiz.

28 Şubat’ta İmam Hatip’in orta okul bölümleri kapatıldı. Bir baba olarak bu acıyı çok iyi bilirim. Bu sıkıntıyı çekmemiş olanlar bunu anlamaz. Adaletsizliği biz ortadan kaldırdık. Kat sayı adaletsizliğini ne son verdik. 4+4+4 kod numarası 444.. Başörtüsü yasağını kaldırdık. O zulümde artık sona ermiş olduk. İmam Hatip okullarının kapılarındaki kilitleri tek tek söktük attık.

"ÖĞRENCİ SAYISI 15 KATTAN FAZLA ARTTI"

Öğrenci sayısı 15 kattan fazla arttı imam hatip liselerinde. Daha çok çalışacağız, hayırseverlerimiz talebi karşılamak için daha çok seferber olacaklar. Başbakanlığım dönemimde milli bütçemizin yüzde 50’sini eğitime ayırdık. Kadro tahsislerinde birinci sırayı eğitime ayırdık.

"BİLGİ YETMİYOR, HİKMETE DE İHTİYACIMIZ VAR"

Bu bizim nereden nereye geldiğimiz gösteriyor. Ben 75 kişilik bir sınıfta okudum. Ama o zamanlardaki öğretmenlerimizin kalitesi çok çok fazlaydı. Bu hocalarımızın büyük kısmı üniversitelere gittiler profesör oldular. Biz bu hocalarımızdan ilmi, feyzi, bereketi aldık. Onlar bize çok şey kazandırdı. O hocalarımız da zaman kavramı yoktu. Biz cumartesi de okuyorduk. Şimdi Cuma günü bitiyor iş. Çok çalışacağız, hocalarımızın da size olan himayesi, sizlere verecekleri ilim irfan sizleri çok farklı yerlere taşıyacak. Bilgi yetmiyor, hikmete de ihtiyacımız var.

"YILMADIK"

İmamhatip okullarına kapatılsın dediklerinde bile yıkılmadık. Haklı davamızdan vazgeçmedik. Sizler bugün bu modern okullarda özgürce eğitim görüyorsanız, bunda ismi bilinen bilinmeyen birçok kişinin emeği vardır. Lütfen unutmayın. İşte bu anlayışla, sahip olduğunuz özgürlüklere, okullara sımsıkı sahip çıkmanızı istiyorum.

"BİRİLERİ İMAM HATİP OKULLARINI KAPATMAK İSTERLERSE..."

Gelecekte birileri çıkıpta bu okulları yine kapatmak isterse, abilerinizden, ablalarınızdan nice isimsiz kahramandan aldığınız kahramanın gereklerini hakkıyla yerine getireceğinize yürekten inanıyorum. 

"ÖZAL GİBİ ERBAKAN GİBİ..."

Sizler bugün okullarda serbestçe okuyabiliyorsanız, bu büyük mücadelenin sonucu oluştu. Bu mücadelede Adnan Menderes'in emeği var, merhum Tevfik İleri'nin alın teri var. Özal gibi Erbakan gibi isimlerin emekleri var. Bu hak mücadelesi bugün zafere ulaştı. Geldiğimiz noktada demokratik yöntemlerden şaşmadık. Eline taş, sopa alanlardan olmadık. Ben şuna inanıyorum, bu nesil, karşımdaki bu nesil asla ve kat-a böyle bir gençlik olmaz. Büyük ihanetlere rağmen haklı davamızdan vazgeçmedik. 

"İMAM HATİP MEZUNU CUMHURBAŞKANI OLDU"

Gelecekte birileri çıkıp da bu okulları yine kapatmak isterse abilerinizden, ablalarınızdan, bizlerden aldığınız emaneti koruyacağınıza yürekten inanıyorum. Bakın sevgili gençler, 1994 yılında bizzat şahsım ve birçok arkadaşım İBB seçildik. İmam Hatipliler olarak emanetin hakkını verdik. Bir çoğunuz yaşamamış olabilir, özellikle 28 Şubat döneminde İmam Hatipler öcü olarak gösterildi. Son derece haksız ithamlara maruz kaldı. Bunlar bize de yapıldı, medyada İmam Hatip okullarının öğrenci ve mezunları ikinci sınıf insan yerine kondu. Sonuçta ne oldu, bir İmam Hatip mezunu Başbakan seçildi. Şimdi de bir İmam Hatip mezunu Cumhurbaşkanı seçildi. 

İmam Hatip'lere, başörtüsüne uzanan ellere sizler mani olacaksınız. Her birinize yürekten inanıyorum. Sizin yolunuzda engeller var, tuzaklar var. 

kaynak: aksam.com.trYorum Gönder

Etiketleri :