Çağlayan Adliye'sine Düzenlenen Operasyon Başarıyla Tamamlandı !

İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı'nda, Savcı Mehmet Selim Kiraz, 6. kattaki odasında silahlı kişilerce rehin alındı.6 saat kadar süren rehin alma eylemi,yapılan operasyon neticesi'nde,İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok 2 teröristin öldüğünü ve Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın yaralı ele geçirildiği bilgisini verdi.

Berkin Elvan soruşturmasına bakan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Çağlayan Adliyesi'ndeki 6'ıncı kattaki odasında rehin alındı.

İstanbul Adalet Sarayı'nda saat 20.30 sıralarından itibaren silah sesleri geldi. Çatışmanın ardından adliyeden 3 ambulans hızla çıktı.

Polis ekiplerinin adliye içinde ve çevresindeki önlemleri devam ederken, saat 20.30 sıralarında tek el silah sesi duyuldu.

İlk silah sesinden yaklaşık 5 dakika sonra arka arkaya silah sesleri gelmeye başladı. Yaklaşık 20 dakika sonra adliyenin A kapısından bir ambulans hızla çıktı. Ardından 2 ambulans daha adliyeyi hızla terk etti.

Emniyet Müdürü açıkladı

Kameraların karşısına geçen İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, teröristlerce rehin alınan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını, iki teröristin de ölü ele geçirildiğini bildirdi.

Altınok, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda operasyonun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 12.36 sıralarında iki teröristin adliyeye girdiğini, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın odasına çıktığını belirtti.

Teröristlerin Savcı Kiraz'ı odasında rehin aldıklarını ifade eden Altınok, şu bilgileri verdi: "8 saat boyunca gerek emniyet teşkilatı gerek Cumhuriyet Başsavcılığımız, başsavcıvekillerimiz iletişim kanallarını açık bırakmak suretiyle yapılması lazım gelen bütün görüşmeleri yapmış, bu arada İstanbul Barosu Başkanımız Ümit Kocasakal da bu iletişim kanallarının kurulmasında adliye ve emniyet teşkilatına yardımcı olmuştur. 8 saat boyunca sabırla, metanetle ve bütün güvenlik önlemlerini almak şartıyla yaptığımız çalışmalar sonucunda maalesef teröristler telefonla iletişim kurulduğu bir anda rehin aldıkları savcımızın odasından silah seslerinin gelmesi üzerine emniyet birimlerimiz, güvenlik kuvvetlerimiz odaya operasyon yapmışlardır.
Bütün iletişim kanallarının kullanılmasına rağmen odadan silah seslerinin gelmesi sonucunda yapılmış operasyon sonucunda, Savcımız Mehmet Selim Bey ağır yaralı olarak Florance Nightingale Hastanesi'ndedir. Operasyon sonucu 2 terörist de ölü ele geçirilmiştir."

Rehin alınan Savcı Kiraz, HSYK'nın yaz kararnamesi ise Gaziosmanpaşa Adliyesi'nden Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne ataması yapılmıştı.

Ahmet Davutoğlu bilgi aldı

Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çağlayan Adliyesinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması ve operasyona ilişkin, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok'tan bilgi aldı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu, operasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak bilgi verdi. Davutoğlu'nun, Cumhuriyet Savcısı Kiraz'ın sağlık durumu ve süreci takip ettiği öğrenildi.Yorum Gönder

Etiketleri :