Bipolar Bozukluğu Hastalılığı Nedir? Babasını Öldüren Orhan Şimşek'te Bipolar Bozukluğu Vardı!

Televizyon dizilerinden tanıdığımız Orhan Şimşek öz babasının boğazını bıçakla kesti ve öldürdü.Oyuncu Orhan Şİmşek'in bipolar bozukluğu hastalığı olduğu belirtiliyor.Peki bipolar bozukluğu nedir? sizler için araştırdık.

ORTADAN KAYBOLMUŞTU

STV ekranında yayınlanan "Küçük Gelin" dizisinin başrol oyuncusu Orhan Şimşek, geçen Ocak ayında kaybolmuş ve iki gün sonra evine dönmüştü.

ANNESİ HASTALIĞINI DUYURMUŞTU

Oğlunun “Bipolar Bozukluk” adı verilen psikolojik rahatsızlığı olduğunu belirten anne Müyesser Şimşek, o dönem yaptığı açıklamada “Kendisinin bipolar bozukluk rahatsızlığı var. Üç aydır ilaçlarını kullanmıyordu. Hastalığı nüksetti. Atakları vardı. Evde çıktı ve gitti. Şu an nerede biz de bilmiyoruz. Emniyet araştırıyor. Çok üzgünüz, bir an önce bulunur inşallah” diye konuşmuştu.

BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Halk arasında manik depresif olarak bilinen, iki uçlu duygu durum bozukluğu olan bipolar bozukluk hastalığına dikkat çekmek için 30 Mart, tüm dünyada Dünya Bipolar Günü olarak kutlanıyor.

30 MART DÜNYA BİPOLAR BOZUKLUK HASTALIĞI FARKINDALIK GÜNÜ

En ünlü bipolar hastası Vincent Van Gogh'un doğum günü olan 30 Mart’ta bipolar bozukluk hastalığı için farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Gökben Hızlı Sayar, bipolar bozukluk hastalığını anlattı.

Bipolar afektif bozukluk ya da diğer isimleriyle manik depresif, iki uçlu duygudurum bozukluğunun psikiyatrinin en gizemli hastalıklarından birisi olduğunun altını çizen Sayar, gizemin iki sebebin ilkinin hastalığın getirdiği duygusal dalgalanmalar olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

DUYGU HALLERİ ANİDEN DEĞİŞİYOR!

Hastalığın depresyon döneminde neredeyse elden ayaktan düşen, kendine güvensiz, karamsar, çökkün olan kişi, hastalığın manik dönemine girdiğinde aşırı canlanır, kendine güveni başını belaya sokacak kadar artar, bir anda yatırımlar yapmaya, riskli kararlar almaya başlar.Yorum Gönder

Etiketleri :