AVM'ler kapanırsa 100 bin kişi işsiz kalacak !

 İşsizliğin arttığı 2009’da organize perakendenin yüzde 2 istihdam yarattığına dikkat çeken Nane, sektörün direkt 450 bin, dolaylı 1 milyon 300 bin kişiye iş sağladığını ifade etti. 

Sektörün minimum da 10 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi yarattığını belirten Nane,”230 AVM’ye ek olarak, açılması planlanan 68 AVM düşünüldüğünde yapılacak yatırım tutarı yaklaşık 7 milyar dolar civarındadır. Bu da çok ciddi bir yabancı sermayenin ülkemize girişi demektir” dedi. 

Kayıtdışına itiyor
Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Yasa Tasarısı’na ilişkin görüşlerini açıklayan Nane, şöyle konuştu: 
“Bu tasarı, kayıt dışına ittiği gibiyatırım engeli de yaratıyor. Sorunlar mevcut kanunlara ek ve yeni düzenlemeler getirilerek çözülebilir. Bakkal amca hipermarkete karşı değildir, hipermarket de bakkal amcaya karşı değildir. Karşı karşıya gelen değil yan yana duran taraflarıyız. ” Konunun, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından TESK’deki seçimler nedeniyle abartıldığnı söyleyen Nane,  “Propaganda uğruna, koyduğumuz tuğlalar aşağı çekilmeye çalışılıyor”dedi.

-  Şu an AVM açmak için 21 kurum, 139 makamdan onay alınıyor. Tasarıda zorunluluklar artmış.
-  Bilimsel dayanak yok. Bir mağaza 10 metrekarenin üzerine çıktığında ek yaptırımlara tabi olacak. Bu zincir mağaza açılmasını engelliyor.
-  400 metrekareden küçük mağazalarda otopark mecburiyeti sadece zincirlerde aranıyor. Bu şekilde devlet eliyle ayrımcılık yapılması Anayasa hükümlerine aykırı. 
-  Private label’a gelen yüzde 20 sınırı Zara, İnci gibi yüzde 100 özel markayla faaliyet gösteren şirketleri etkileyecek. Perakendeci iş yapamayacak.
-  Mağaza açılış kapanış saatlerinin sınırlanması kuruluş özgürlüğü prensibine aykırı. Sınırlama gerekirse bunu kendi iç dinamiği içinde perakendeciler çözer.Yorum Gönder

Etiketleri :