5 Bin Sorunlu Suriye'li Türkiye'ye Girerken 7 Milyon Liralık Yazılım Programı Ayakta Uyudu !

 Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine nazaran Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye giriş oluşturan Suriyelilerin kayıtlarının tutulduğu bilgisayar programının satın alınması ve kullanılmasında yaşanan usulsüzlük iddialarıyla ilgili adli tahkikat başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde (EGM) uygulanan ve 6.8 milyon lira ödenen bilgisayar programında, yurda giriş oluşturan Suriyelilerin tutulan kayıtlarının, güvenlik kayıtlarıyla entegre edilmemesi itibarı ile yurt güvenliğinin zafiyete uğratıldığı anlaşıldı. Türkiye’ye girmemesi gereken takribî 5 bin Suriyelinin ülkeye giriş yaptığı belirlendi. Savcılık, üç üst seviye emniyet yetkilisi için tahkikat izni istedi.

Suriye’deki iç çatışmalarla müşterek Türkiye’ye giriş oluşturan binlerce Suriyelinin kayıt altına alınması amacıyla Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nın (AFAD) koordinesinde hususi bir meslek başlatıldı.

6.8 milyonluk ihale
Suriyelilerin kimlikleri ve biyometrik bilgilerinin kayıt altına alınması için afad’nın isteğiyle EGM hususi bilgisayar programı satın aldı. Ankara’da EGM merkezinde kurulması öngörülen bilgisayar yazılımı için Mayıs 2013’te hususi bir firmanın kazandığı ihale karşılığı takribî 2.7 milyon dolarlık anlaşma yapıldı. Firmaya Ekim 2013’de Başbakanlık’tan gelen tahsisat ile takribî 6.5 milyon liralık fatura bedeli karşılığında ödendi. İhale sonrasında ortaya çıkan yeni gereksinimlerin giderilmesi amacıyla yapılan ikinci ihale içinse, 165 bin dolar karşılığı şekilde 390 bin lira ödeme yapıldı.

Sistemin kurulması sonrasında; Türkiye’ye sığınan ve kamplarda yaşayanlardan takribî 600 bin insana ilişkin bütün kayıtlar veri tabanına yüklenmeye başlandı. Bu süreçte; emniyet teşkilatında başlatılan tekrardan yapılanma çalışmaları kapsamında Suriyeli mültecilerin verilerinin tutulduğu 6.8 milyon liralık sistemin kurulum evreleri müfettişlerce mercek altına alındı. Yapılan incelemelerde; kurulumu ve işletimi sağlanan bilgi sisteminin yurda giriş oluşturan yabancıların aranma bilgisi ile giriş yasaklarının olmadığını denetim eden bir mekanizmaya sahip bulunmadığı belirlendi.

Gizli kayıtlar çıktı
Tespitin ardından, sistemde kayıtlı takribî 600 bin Suriyelinin kayıtları lüzumlu tetkiklerin yapılması için emniyetin kullandığı Pol-Net ve Adalet Bakanlığı’nca uygulanan UYAP bilgi sistemindeki verilerle karşılaştırıldı. Kayıtlardaki Suriyelilerin aranan insanlar olup bulunmadığı ve yurda giriş yasaklarının bulunup bulunmadığının belirlenmesi amacıyla yapılan “sağlama” analizlerini sonucunda, muhtelif gerekçelerle ve ilgili makamlarca yurda giriş yasağının yanı paradigma adli ve idari farklı nedenlerden haklarında arama kaydı olan takribî 5 bin Suriyelinin ülkeye giriş yaptığı anlaşıldı. Şüpheli Suriyeliler konusu için terör, sağlık, halk güvenliği bu şeklinde konularda takribî 16 bin kayıt olduğu ortaya çıkarıldı.

Soruşturma izni istendi
Sistemin EGM’e kurulmasına karşın, emniyet görevlileri yerine sistemin başında firmanın sivil görevlilerinin çalıştığı belirlendi. Bu durumun yurt güvenliğinde zaafiyet yaratacağı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adli tahkikat başlattı. İçişleri Bakanlığı’nın resmi başvurusu sonra harekete geçen savcılık, yürüttüğü soruşturmanın ilk evresinde ihaleyi gerçekleştiren ve sistemin kurulmasını verici Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde vazife oluşturan bir daire başkanı ve iki daire başkan yardımcısı konusu için İçişleri Bakanlığı’ndan tahkikat izni istedi. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı da idari tahkikat başlatıldığı öğrenildi.Yorum Gönder

Etiketleri :