Üç Doğum Yapan SGK'lı 2.160 Prim Günü Kazanıyor !

Doğum Borçlanması Haberleri, SGK Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Doğum Borçlanması Prim Gün Sayısı, Doğum Borçlanmasında Gün Hesaplama...

Doğum yapan kadın çalışanları yakından ilgilendiren ve emekliliklerini etki edecek durumlarını detaylı olarak incelemeye devam ediyoruz. Bu sayfamızda 4/a bendi kapsamındaki yani SGK'lı olarak çalışan kadınların, doğum tarihinden sonra çalışmadığı iki yıla kadar süreyi toplam üç doğum için borçlanma haklarına göz atacağız. 

Doğum yapan SGK'lı kadınlar, bir doğum için 720 gün, iki doğum için 1.440 gün ve üç doğum için borçlanma yapılması halinde ise toplam 2.160 prim günü kazanmış olacaklar. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı olduğu tarihten önceki doğumlar için borçlanma yapılamayacağını duyurmuştur. Bu durumda SSK’lı olduğu tarihten önceki doğumlar için borçlanma yapılması hukuken mümkün olmayacaktır.

Doğum borçlanması yapılırken, kişinin asgari ücret ile asgari ücretin 6.5 katı arasında dilediği tutar üzerinden borçlanma yapması mümkündür. Sigortalının kendisinin belirleyeceği günlük kazancın yüzde 32’sinin, borçlanılacak gün sayısı ile çarpılması suretiyle hesaplanır.  Mevcut asgari ücret (Günlük: 54,90 TL) dikkate alındığında, 24 aylık doğum borçlanması yapan bir 4/a sigortalısı (SSK’lı), prime ana kazancı asgari ücretten seçerse, 1 günlük borçlanma 54,90 X 0,32= 17,57 TL ve
720 günlük borçlanma 17,57x 720= 12.650,40 TL olacaktır. Bu borcun tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

Doğum Yapan Memura Üç Farklı Destek PaketiYorum Gönder

Etiketleri :