Taşerona Kadroda Son Viraj !

Taşeron İşçi Haberleri Son Dakika Son Gelişmeler, Taşeron İşçi Yasası Meclis Kararı, Taşeron İşçi Yasasında Son Durum Ne, Taşeron İşçi Asıl İşi Yapan ve Yardımcı İşi Yapan Nedir, Hangi Taşeron İşçiler Kadroya Alınacak ?

Binlerce taşeron işçinin merakla beklediği taşeron işçi kadro düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Meclis'e 21 Martta verilecek düzenlemede asıl iş ve yardımcı iş sorunsalında yaşanan gelişmeler ve yeni taşeron düzenlemesi hakkında tüm son gelişmeler bu haberimizde yer alıyor.

100-150 bine yakın taşeron işçinin yararlanacağı tahmin edilen düzenleme sonrası, Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün Bakanlar Kurulu'na verdiği brifingde 21 Mart'a kadar TBMM'ye sevk edilecek düzenleme ile taşeronda çalışan işçilerin bir bölümünün kadroya alınacağını, hükümetin asıl işlerde çalışan taşeronların kadroya alınmasını hedefllediğini belirtti.

HANGİ TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINACAK?
Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemek gibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor.

ASIL İŞ VE YARDIMCI İŞ AYRIMINDA SON DURUM
Ancak hükümetin son dakika sürpriziyle asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapmadan 600-650 bini bulan taşeron işçilerini kadroya alabileceği de konuşuluyor. Maliye bürokratlarının böyle bir tasarrufta bulunma ihtimalinin düşük olduğu kaydedilse de birçok yetkili, "Bu kişiler zaten kamuda çalışıyor" görüşünü ifade ediyor.

 Yorum Gönder

  1. Ufuk diyor ki:

    Binlerce belediyede çalışan temizlik işçisinin akıbeti ne olacak ki 78 milyon vatandaşın çöpünü kaldırıyorlar artı taşoronun verdiği beş para etmez imkanlarla enfeksiyon bel fıtığı ve bunun gibi ufaklı büyüklü salık sıkıntı meydana geliyor verdiğimiz hizmetin karşılığı ne olacak.?

    Etiketleri :