SSK ve SGK Primleri Hakkında Bilinmeyenler

SGK prim ödemeleri işverenler tarafından yapılmaktadır. İşvereniniz sizinle sözleşme yaparak sizi işe aldığı günden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği zaman içerisinde SGK primlerinizi ödemek zorundadır. SGK primleri gelirinizin toplam tutarı üzerinden belirlenir. SGK’nın prim ödemeleri için belirlediği süre zarfı ise, sizin işvereninizle yaptığınız sözleşmenin tarihinden bir ay sonraya kadardır.

Eğer dönemlik personel olarak işe girdiyseniz, ve çalıştığınız süre 30 günden az ise yine de işvereniniz genel sağlık sigortası priminizi 30 güne tamamlamak zorundadır.

SGK prim ödemesi için sadece bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerekmez. İsteğe bağlı sigortaya geçiş yaparak SGK primlerinizi kendiniz de ödeyebilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalılıktan faydalanabilmek için öncelikle T.C vatandaşı olmanız gerekmektedir. Ayrıca İsteğe bağlı sigortalılıktan faydalanacak olan kişiler Türkiye’de ikamet etmelidirler. İsteğe bağlı sigortalılıktan faydalanabilmek için bulunduğunuz bölgedeki SGK il müdürlüğü’ne yada SGK merkezine başvurmanız gerekir. Başvurunuzu takip eden gün ise isteğe bağlı sigortalılık başlangıç tarihiniz olacaktır. İsteğe bağlı sigorta primi ise alt ve üst gelir sınırları arasında olmalıdır ve aylık gelirin %32’sine denk gelir. SGK primlerinizi 1 yıldan fazla aksatmamanız halinde isteğe bağlı sigortalılıktan çıkmazsınız. SGK primlerinizi aksattıysanız geriye dönük ödeme yapma imkanınız bulunmaktadır.

SGK prim ödemenizi bankalardan gerçekleştirebilirsiniz. SGK prim ödeme işlemi kredi kartıyla da gerçekleştirilebilmektedir. SGK resmi internet sitesi üzerinden kredi kartı prim ödeme sayfasında kredi kartınızla primlerinizi ödeyebilirsiniz.

sskname

 Yorum Gönder

 1. ismail topdemir diyor ki:

  kac gunum var

  1. cihanser sarıca 25544659392 diyor ki:

   nezaman mahış alırm

   1. hacı yaman diyor ki:

    18,01,1970 doğumluyum 08,01,1995 yılından sigorta girişim var toplam 3580 günüm var emekli olmama kaçgün ve ne kadar prim gerekli

    1. gökhan beytuzun diyor ki:

     kayın valıdem iki ay önce eşi tarafın dan hboşanıldı tamamen tek taraflı 51 yaşında bir oğlu hapis üç çoçuğuna bakamıyor ve göğüs kanserinden korkuluyor bu durumda birine yaşlılık maaşı bağlanırmı

     1. kemal diyor ki:

      Sn arkadaslar prim affi hakkinda 170 saglik bakanligini arayarak bilgi alabilirsiniz.

      1. sevimuzun diyor ki:

       ssk prim borçlarına yeni a var mıyapılandırm

       1. ayse kana diyor ki:

        23 gün farkla eski yasayı kaybediyorum revamı bu haksızlık değilmi..

        1. serhat diyor ki:

         2013 bagkur prim affı için bilgi alabilirmiyiz

         Etiketleri :