SGK'ya olan sağlık borçlarına af gelecek mi?

Bu yasa tasarısının önümüzdeki günlerde yasalaşması kuvvetle muhtemeldir. İçerisinde pek çok hükmü barındıran yasa tasarısının en önemli hususlarından birisi, tasarının 4'üncü maddesinde yer almıştır. Bahse konu 4'üncü maddeye göre, genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamına girmekle birlikte, aslî olarak hak etmediği bir kapsamda sağlık hizmeti alanlara 31/01/2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetlerine ilişkin SGK tarafından tahakkuk ettirilmiş veya ettirilecek borçlar, varsa ilgililerin bu sebeple açtıkları dâvâdan vazgeçmeleri halinde tahsil edilmeyecektir. SGK tarafından borçlara ilişkin açılmış olan dâvâ ve icra takiplerinden vazgeçilecektir.
  
Bu kanunla, sigortalılığı sona erdiği halde SGK’dan sağlık yardımı alanlar, herhangi bir şekilde hak etmediği halde
SGK’dan sağlık yardımı alanlar, Bağ-Kur’a borçlu olan kocaları üzerinden değil de SSK’lı çocukları üzerinden sağlık yardımı alanlar ve haksız yere sağlık yardımı aldıkları gerekçesiyle SGK tarafından haklarında icra, haciz, idari takip ve dâvâ açılan herkesin 31 Ocak 2012’ye kadar olan yersiz ve haksız sağlık yardım harcamaları af edilecek.

SGK'NIN İCRA PARASI TAM YATMADAN HACİZ KALKMAZ


SORU 1: SGK’ya işverenlikten dolayı işçi prim borcum bulunmaktadır. SGK, bendeki olan bu alacağından dolayı üzerime kayıtlı üç araca haciz koymuş. Ben oto galericiyim. Araba alıp satamazsam işlerimi çeviremem. Borcun bir kısmını ödesem, SGK otomobillerim üzerindeki bu haczi kaldırır mı?
                         
Mustafa GÜNDEŞ / Ankara


CEVAP 1
: Sosyal Güvenlik Kurumu, kendi alacaklarını garanti altına almak amacıyla icra birimleri ihdas etmiştir. Yani, işçinin sigorta prim borçlarını işverenler SGK’ya yatırmazsa, SGK bunları kendi icra birimleri aracılığıyla tahsil yoluna gitmektedir. SGK’ya olan borcunuzun bir kısmını ödeseniz veya borçlarınızı taksitlendirseniz bile, hacizli borcunuzu sıfırlamadığınız sürece, yani kökten bitirmediğiniz sürece, araçlarınız üzerindeki haciz kaldırılmaz. Ancak, borcunuzun tamamını ödediğiniz takdirde arabanız üzerindeki haciz kalkar.

BORDROLU ŞAHİT İŞÇİYİ KURTARIR


SORU 2: Bulunduğum işyerinde 3 yıl aralıksız çalıştığım halde, sigortam sadece sekiz ay yatmış. İşyerinden ayrıldım. Eksik kalan sigorta günlerimle ilgili iş mahkemesinde işveren aleyhinde dâvâ açmayı düşünüyorum. Bana tavsiyeniz ne olabilir?
                                        Sedat ALÇI / İstanbul

CEVAP 2
: İşyerinde çalışmış olduğunuza dair elinizde hiçbir kayıt ve belge bulunmasa dahi, sizinle işyerinde sigortasız çalıştığınız dönemlerde birlikte çalıştığınız birkaç tanığın ifadesi mahkemede yer alırsa, açtığınız dâvâyı kesinlikle kazanır ve eksik yatan sigorta günlerinize kavuşursunuz. İşveren yargılama aşamasında sizden uzlaşma talep etse dahi yanaşmayın. Dâvânın sonucu sizin lehinize olacaktır.

Yeni ASYAYorum Gönder

 1. ahmet aslan diyor ki:

  benim eşim hastenye gitti ve saglıkdan yararlanadı çünkü benim g.s.g.kurumuna borçum varmış benim haberim yokken devlet bizi borçlandırıyor 2800 tl borç cıkmış bu borçlar niye zamamnıda bildrilmiyor birikiyor 2 ay fatura ödemesek hemem kesilyor devlet bu borçlara bi çare bulsun

  1. orhan kar diyor ki:

   inannki hic kimse bu borcları ödiyemez cönkü evim kira ben her ay kiramı ödim elektirikmi ödim sağlık borcunumu ödim yoksa sikorta borcunumu ödim devlet resmen mileti soyuyor ama halk sesini cıkartmıyor cunkü kimsenin haberi yok 2012 birinci ayda cıkmış bu kanun biz 2013 deyiz nasıl oluyor azaman bu kanunu cıkarıyorsun syın başbakan halkınada bildir ben hasteneye gidiyorum ilac almaya benim borcum orda cıkıyor işala af gelir ne olur ben sabaha akşama kadar 30 tl ye calışıyorum ben nasıl yapıcam

   1. ahmet cesur diyor ki:

    sgk pirim ve bildirimden kaynaklanan borçlarım var. geçen çıkan aftan yararlanmadım bu gün görüşülmeye başlayan yasa tasarısı sgk bildirim ve prim aflarınıda kapsıyor mu acaba ?

    Etiketleri :