Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlar 25 Mayıs'ta İşsiz Kalabilir !

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Mesleki Yeterlilik Belgesinde Son Tarih, Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlar Ne Yapacak, Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır ?..

Mesleki Yeterlilik Belgesi çalışma hayatında son dönemin popüler konularından biri. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca, kurum ve kuruluşlarda görev alacak işçilerde en çok aranan özellik işçinin mesleki yeterlilik belgesi olması. Bu durum her ne kadar ön plana çıkmasada, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçiler işinlerini kaybedebilir, zira 25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçilerin istihdam edilmesi mümkün olmayacak. İşin kötü tarafı ise bu tarihi ertelemenin kesinlikle söz konusu olmaması. 

Kanun gereği, çok tehlikeli ve tehlikeli sektörlerde yer alan işyerlerinde “40 meslekte” istihdam edilen işçilerin mesleki eğitim alma zorunluluğu söz konusu. Mesleki Yeterlilik Kurumu yetkilileri  Mayıs 2016 tarihine dikkat çekerek, hem işverenleri hem de ilgili mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan işçileri uyarıyorlar. 

MESLEKİ YETERLİLİK BALGESİ HAKKINDA TÜM BİLİNMESİ GEREKENLER... TIKLAYINIZ !

Kapsam Genişliyor, Meslek Sayısı 106'ya Çıkıyor
Bu arada mesleki yeterlilik belgesi bulunmadan çalışılmayacak olan mesleklerin sayısının artırılması ve 106 meslekte bu zorunluluğun karşılanması yönünde yasal düzenlemeler yapılması planlanıyor. 
Halihazırda çok tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyerlerinde mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçilerin çalıştırılmaması gereken bazı meslekler şöyle: Sıvacı, ısı yalıtımcısı, ahşap kalıpçısı. 25 Mayıs’tan sonra bu mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar çalıştırılamayacak. 

İşveren Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan İşçiyi Kıdem Tazminatı Ödeyerek İşten Çıkarabilir
Dolayısıyla, söz konusu sorumluluk doğrudan işçinin kendisinde. Halihazırda sayılan mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışan işçileri, 25 Mayıs sonrasında işverenler geçerli nedenle, yani kıdem tazminatı ödeyerek işten çıkarabilecek.Yorum Gönder

Etiketleri :