İşçilerin Yüzünü Güldürecek İzin Düzenlemesi

İşçilerin Yıllık İzinleri 2016 Son Gelişmeler, İşçi Yıllık İzin Süreleri, Yıllık İzinler Kaç Gün, Yıllık İzin Bölünebilir Mi ?..

İşçilerin yıllık izinleri ile ilgili tasarı TBMM'de görüşülüyor, tasarı kabul edilirse bu kez işçilerin yüzü gülecek gibi görünüyor. Meclis'teki tasarı şu anki haliyle yasalaşırsa, yıllık izinler 5'e bölünebilecek ve bir bölümü 6 günden az olamayacak.

İş Kanunu'na göre; halen yıllık izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere en çok 3'e bölünebiliyor. Dolayısıyla, 14 günlük yıllık izin süresi 10 gün, 2 gün, 2 gün veya 10 gün, 1 gün ve 3 gün şeklinde bölünebiliyor. TBMM'de görüşülen işçilerin yıllık izinleri tasarısı kabul edilirse yıllık izinler 5'e bölünebilecek ve bir bölümü 6 günden az olamayacak.

SÜREYİ UZATMAK MÜMKÜN
İşçiler; genel tatil ve ulusal bayram günlerinin öncesinde ve sonrasında tatil olmayan günler için yıllık izin kullanarak tatili uzatmak istiyor. Bu düzenleme sayesinde işçiler bayramlarda tatil olmayan günler için izin kullanıp tatillerini uzatabilecek. Değişiklik sonrası işçiler yıllık izinlerini 5 seferde kullanabileceği için bu tip durumlarda tatili uzatma şansına kavuşacak.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :